YouTube geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir duyuruda, platforma gelecek yeni özelliğe dair bilgi verdi. Açıklanan bilgiye göre YouTube’a emoji atma özelliği geliyor.

Video içerik odaklı popüler sosyal ağ YouTube, geçtiğimiz günlerde, test aşamasında olduğunu duyurduğu bir özellikten bahsetti. Yeni güncellemeyle birlikte YouTube’a emoji atma özelliği geliyor.

Peki ama nasıl?

İşte detaylar!

YouTube’a Emoji Atma Özelliği

Bir mobil uygulamanın ya da web sitesinin sosyal ağ olarak algılanması için temel kıstaslardan biri etkileşimliliktir. Dolayısıyla sosyal ağlar bu durumu sağlamak için sürekli bir yenilik ve güncelleme ile kendilerini geliştirmeye çalışıyorlar. Mesela YouTube’un test aşamasındaki son güncellemesini buna örnek olarak gösterebiliriz. Zira popüler sosyal ağdaki yeni güncellemeyle birlikte videoya emoji ile tepki vermek mümkün olacak.

Peki bu özellik nasıl çalışıyor?

YouTube test aşamasında olan yeni deneysel özelliğiyle birlikte Instagram Hikayeler’de alıştığımız emoji ile tepki verme durumu YouTube’da da gerçekleşecek. Daha açık ifade etmek gerekirse bundan böyle kullanıcılar YouTube’da izledikleri bir videoya emoji ile tepki verebilecekler. Üstelik bu durum Instagram ya da diğer sosyal ağlardan farklı olarak anonim olarak gerçekleşecek. Yani videoya emojiyle tepki veren kullanıcıların kim olduğu içerik üreticisi tarafından görüntülenemeyecek.

Bu arada YouTube, konuya ilişkin yayınladığı blog yazısında, birkaç farklı reaksiyon denediklerini ve testin gidişatına göre reaksiyonların şekilleneceğini belirtti. Ayrıca bu özelliğin niye getirildiğine de değinen YouTube, videoya emoji ile tepki verme özelliği ile birlikte platformdaki topluluk duygusunu artırmayı amaçlıyor.

İşte ilgili blog yazısında konuya ilişki YouTube tarafından yapılan açıklama;

“Tepkiyi (gülen surat, konfeti vb.) bir videoda tam bir anda paylaşmak için yeni bir seçenek olan zamanlı tepkiler deneyini bugün kullanıma sunmaktan heyecan duyuyoruz. Zamanlanmış yorumlar beta özelliği (videolarda belirli anlar için yorum ekleyebileceğiniz ve görüntüleyebileceğiniz) hakkında o kadar olumlu geri bildirimler aldık ki benzer özellikleri test etmek istedik! Başlamak için az sayıda kanalla zamanlanmış tepkiler deneyine pilotluk yapıyoruz. 

Bu deneyin parçası olan bir video izliyorsanız, videonun yorum bölümünü açıp tepki paneline dokunarak tepki verebilir ve kalabalık tepkilerini görebilirsiniz. Test ayrıca, diğer izleyicilerin hangi anlara tepki verdiğini de gösterecektir (hangi anları anonimleştirilecektir – her bir tepkiyi kimin gönderdiğini göstermeyeceğiz). Birden fazla reaksiyon setini test ediyoruz ve deneyin gidişatına bağlı olarak reaksiyonları ekleyip çıkaracağız!”

Branding Türkiye YoutTube’da

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin YouTube topluluğuna katılmak ve Branding Türkiye Tv olarak konumlanan kanala abone olmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

@BrandingTürkiye


A’dan Z’ye YouTube

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.