META’nın sosyal medya pazarındaki rekabeti yeni bir boyuta taşımak üzere piyasaya sürdüğü Threads’in web sürümü yayınlandı!

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Facebook ve Instagram’ın da sahibi olan META tarafından 5 Temmuz 2023 tarihinde kullanıma sunulan mikroblog odaklı sosyal ağ Threads’in web sürümü yayınlandı. Böylece artık Threads kullanıcıları, uygulamaya masaüstü cihazlardan da erişebilecek.

Threads’in Web Sürümü Kullanıma Sunuldu

META’nın son 3-4 yıldır üzerine çalıştığı bir uygulama olan Threads’in web sürümü yayınlandı. Bu arada “son 3-4 yıldır” ifadesine belki şaşırmış olabilirsiniz fakat evet, gerçekten de Facebook 2019’dan beri (belki daha da önce) aslında Threads ile ilgili kafa yoruyor.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için Threads ile ilgili 2019’da yayınladığımız makaleye (Facebook’tan Snapchat’e Rakip Uygulama: Threads) göz atmanızı öneririm.

Evet, başlarda Snapchat’e rakip bir uygulama olarak tasarlanan fakat Elon Musk’ın Twitter’ı almasından sonra mikrobloga evrilen bir uygulama olan Threads gerçekten de hızlı bir ivme yakaladı ve kısa sürede 100 milyon kullanıcıya kadar ulaştı. Ancak bu rüzgar kısa sürdü. Zira Twitter’a alternatif olarak pazara giren Threads, kullanıcılar tarafından çok da benimsenmemiş olacak ki Threads’in günlük aktif kullanıcı sayısında büyük bir gerileme söz konusu oldu.

Temmuz ayında kamuoyuna yansıyan Sensor Tower’ın aktarımına göre, Threads’in günlük aktif kullanıcı sayısında yüzde 20’ye varan düşüş yaşandı. Ancak Threads’teki tek problem kullanıcı sayısının düşmesi değildi. Sensor Tower, CNBC’ye yaptığı açıklamada; Threads’i kullanmaya devam eden kullanıcıların uygulamada geçirdikleri sürede de %50 oranında azalma meydana geldiğini ifade etti. Yani ortalama 20 dakika olan süre, 10 dakikaya düşmüş

Özetlemek gerekirse, Threads ilk çıktığı hafta yaşadığı yükselişi sonra sürdüremese de web sürümünü geçtiğimiz günlerde kullanıma sundu. Bakalım bu hamle META’nın yeni sosyal ağına nasıl bir ivme kazandıracak.

Bu arada uygulamanın web sürümünde bazı özellikler kullanılamıyor. Örneğin profil düzenlemek veya Instagram DM’lerine bir içerik göndermek gibi aksiyonlar şimdilik web’den gerçekleştirilemiyor. Ayrıca bir Threads’taki bir gönderisini alıntılamak da uygulamanın web sürümünde şimdilik mümkün değil. Fakat yakın zaman içerisinde tüm bunların web sürümünde aktif olarak deneyimlenebilecektir.

Uygulamayı web’de kullanmak için; threads.net bağlantısını kullanabilir veya zaten üyeyseniz aşağıdaki butona tıklayarak Branding Türkiye’nin Threads hesabını takip edebilirsiniz.

NOT: Threads hesabınıza web’den giriş yapmak için Instagram bilgileriniz (kullanıcı adı ve şifre) yeterli.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.