Mikroblog odaklı popüler sosyal ağ Twitter “Heads Up” adlı yeni bir özelliği kullanıma sunmak üzere test etmeye başladı. Peki Heads Up nedir? Ne işe yarar?

Bugün anladığımız manada ilk sosyal ağlardan biri olan Twitter, kurulduğundan bu güne büyümesini sürdürebilen ve bunu yaparken de çizgisini muhafaza edebilmiş olan nadir sosyal ağlardan biri. Gerçekten de Twitter kurulduğundan bugüne, 1 milyar kullanıcı sayısı barajına yaklaşan hatta bu sınırı geçen birçok sosyal ağ hayatımıza girdi. Ama Twitter popülaritesinden bir şey kaybetmedi. Twitter kurumsal manada belki Facebook gibi etkin satın almalar (Örn; Whatsapp, Instagram vs.) ve yatay – dikey büyümeler (E-ticaret,  kripto para vs.) gerçekleştirip yaygınlaşamadı fakat yine de gerekli dönüşümü ve büyümeyi elde etti.

Twitter uzun zaman önce sosyal ağ olmaktan ziyade bir “haber” mecrası gibi algılanıyor. Gündeme dair gelişmelerin ilk öğrenildiği yer olan bu mecra aynı zamanda gündemi belirleme özelliğine de sahip. Ancak bazen işler birbirine karışabiliyor. Fakat Twitter her zaman karışıklığı ortadan kaldırmayı başarmış bir sosyal ağ. Heads Up özelliğini test etmesi de bunu kanıtlar nitelikte.

Peki nedir bu Heads Up özelliği?

Twitter Heads Up Özelliğini Test Ediyor

Twitter, yapısı gereği çok yoğun bilgi akışının olduğu bir mecra. Bazen bu kadar bilgi ve sürekli güncellenip değişen TT (trend topic) gündemini takip etmekte zorlanıyoruz. Hatta o kadar ki bazen bir tweet altında oluşan yorum kalabalığını veya bir flood’u (bilgisel) takip etmekte yahut bunlara bir şekilde dahil olmakta zorlanıyoruz. İşte, bu ve benzeri durumlara karşı Twitter’dan bir önlem geldi. Daha doğrusu gelmek üzere. Çünkü Heads Up özelliği henüz test aşamasında.

Heads Up Nedir? 

Twitter tarafından test edilen Heads Up özelliğini kısaca açıklamak gerekirse; Heads Up, kullanıcıları kendileri için yoğun olabilecek Tweetler hakkında uyarmak için geliştirilmiş bir yapay zeka algoritması.

Bu yeni geliştirilen daha doğrusu test edilen özellik; hızlı bir şekilde akan yorumların/tweetlerin bazı kullanıcılar için rahatsız edici olup olmadığı hakkında kullanıcıları bilgilendirecek. Bu özelliğin maksimum verimlilikle çalışması için belli anahtar kelimelerden yararlanılacağını, bunun ise yapay zeka teknolojiyle algılanacağını belirtelim. Kısacası yapay zeka yardımıyla bir tweet’te bu kelimeleri bulunursa oluşabilecek rahatsızlığı önlemek için “Heads Up” uyarısı verilecek.

Bu arada konuyla ilgili gelişmeler oldukça makaleyi güncelleyerek ya da yeni bir içerik paylaşarak detayları aktarıyor olacağız.

Twitter’dayız! 

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’yi Twitter’da takip ederek topluluğumuzun parçası olabilirsiniz. Bizi takip etmek için buraya tıklayın.


💡 Twitter Hakkında Bilinmeyenler

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.