Tüm Türkiye 2 gündür Akbank’ta yaşanan kesintiyi konuşuyor. Peki krizin sebebi ne? Akbank bu süreci nasıl yönetiyor. İşte 6 Temmuz 2021 günü sabah 08:00 itibariyle başlayan Akbank kesinti krizi ile ilgili merak edilen tüm detaylar!

Bazı haberlerde, sosyal medya paylaşımlarında ve analizlerde bankacılık tarihinde bir ilk diye vurgulanan Akbank kesinti krizi, bana kalırsa halkla ilişkiler kitaplarına da girecek türden bir vaka. Zira bu makalenin yazıldığı tarih olan 7 Temmuz 2021 – 16:00 itibariyle ele alınacak olursa Akbank’taki kesinti krizi 24 saatten fazla bir süredir devam ediyor.

Peki bu kesintinin sebebi ne?

Akbank Kesinti Krizi

Türkiye’nin en köklü ve büyük bankalarından biri olan Akbank, belki de bankacılık tarihinin en önemli krizini yaşıyor. Zira Akbank’ın dijital sistemlerine ve bankacılık hizmetlerine 6 Temmuz’dan beri erişilemiyor. Banka tarafından yapılan açıklamaya göre ana bilgisayarda yaşanan sorun sebebiyle böyle bir kesinti oluşmuş. Öte yandan, yaşanan kesinti müşterilere hizmet verilen tüm kanalları etkilemiş durumda. Tüm bunların yanında Akbank tarafından yapılan açıklamaya göre herhangi bir siber saldırı söz konusu değil.

Evet, Akbank müşterileri 6 Temmuz’da başlayan kesinti nedeniyle ATM’leri, pos cihazlarını ve kartlarını kullanamıyor. Ayrıca bankanın mobil uygulamasına da erişim sağlanamıyor.

Krizin Sebebi Ne?

Habertürk’ün aktardığına göre krizin sebebi bir güncelleme. İşte Habertürk’te yer alan o bilgi;

Habertürk’ün edindiği bilgilere göre Akbank’ta 5 Temmuz Pazartesi’yi 6 Temmuz Salı gününe bağlayan gece ana bilgisayarda bir yazılım güncellemesi yapılmak istendi. Finans kuruluşları başta olmak üzere büyük kurumsal şirketlerce kullanılan ve IBM tarafından geliştirilen veritabanı yönetim yazılımı DB2’nin yükseltilmesi işlemi sırasında sistem çöktü.

Evet, Habertürk‘te yer alan bilgiye göre Akbank’taki kesinti krizinin ana nedeni bir güncelleme çalışması. Haberin devamı ise şöyle;

“Yazılım güncellemesi sırasında başlayan bu sorunun ardından, yapılan son yükseltme işlemi geri alınmaya çalışıldı. Ancak bu defa de ana bilgisayara erişimde kesintiler yaşanmaya başladı ve veritabanı kilitlendi. Diğer bir ifadeyle yazılım güncellemesi esnasında yaşanan sorun, domino etkisi yaratarak, şubelerin yanısıra ATM, POS, mobil ve internet bankacılığındaki işlemleri yapılamaz hale getirdi ve müşterilerin dünden bu yana süren mağduriyeti başladı.”

Akbank’tan Resmi Açıklama

24 saatten uzun bir süredir kesinti kriziyle uğraşan Akbank, kurumsal web sitesinden şöyle bir açıklama yayınladı;

06.07.2021 tarihinde başlayan ve bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler sürmektedir. Müşterilerimize hizmet verdiğimiz tüm kanallarımız bu sorundan etkilenmektedir. İlgili birimlerimiz ve teknoloji iş ortaklarımız çözüm için çalışmalarına devam etmektedir. Durumun siber saldırıdan kaynaklandığına dair internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderilmesini takiben işlemlerimiz devam edecektir.

Müşterilerimiz, bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemlere Akbank.com’dan ulaşabilirler. Bu süre zarfında hizmetlerimizde yaşanan aksaklıklar için özür diliyoruz.

Mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemler;

06.07.2021 tarihinde başlayan ve devam eden bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler ile ilgili olarak;

 • Ekstre ödemesi 06.07.2021 tarihinde olan kredi kartları müşterilerimizin son ödeme tarihi bankamız tarafından bir gün ötelenmiştir.
 • Kredi vadesi veya taksit tarihi 06.07.2021 olan ticari krediler ve tüketici kredileri için o gün faiz işletilmeyecektir/işleyen faiz geri ödenecektir.
 • Müşterilerimize ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacaktır.
 • Müşterilerimizin ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle ilgili ek bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Gelişmelere paralel olarak ilave önlemler alınacaktır.

Bu arada Akbank konuyla ilgili KAP’a yani Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na da yukarıdaki açıklamanın bir benzerini yaptı. KAP’a bildirilen açıklamanın son paragrafında ise şu ifadeler yer alıyor;

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulunun yürürlükteki Özel Durumlar Tebliğinde yer alan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını, bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

Akbank’ın yaşadığı kriz vesilesiyle sizlerle Hani Kurumsaldık’ın 10. bölümünü dinlemenizi öneriyorum. Kriz Yönetimi ana temalı bu bölümde firmaların kriz anında ne yapmaları gerektiğine dair bilgi ve tecrübe aktarımında bulunmuştuk.

Hani Kurumsaldık – Kriz Yönetimi (DİNLE)


GÜNCELLEME: Her Şey Normale Döndü

Akbank, 2 günlük kesintinin ardından sürece dair resmi web sitesinden bir açıklama yayınlayarak teknik sorunun çözüldüğünü belirterek kesintilerin giderildiğini duyurdu. İşte o açıklama!

06.07.2021 tarihinde başlayan teknik sorun kaynaklı kesintiler giderilmiş olup, tüm kanallarımız hizmete açılmıştır.

Konuyla ile ilgili olarak;

 • Ekstre ödemesi 06.07.2021 veya 07.07.2021 tarihinde olan kredi kartları müşterilerimizin son ödeme tarihi bankamız tarafından 08.07.2021 tarihine ötelenmiştir. Bu tarihte yapılacak ödemelerinize faiz yansıtılmayacaktır.
 • Kredi taksit tarihi 06/07/2021 – 07/07/2021 olan bireysel kredilerde ödeme yapılamaması sebebiyle ilgili günler için işleyen gecikme faizi iade edilecektir.
 • Kredi vadesi veya taksit tarihi 06.07.2021 – 07.07.2021 olan ticari krediler için ilgili günlerde faiz işletilmeyecektir/işleyen faiz geri ödenecektir.
 • Müşterilerimizin ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle ilgili ek bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.
 • 06.07.2021-12.07.2021 tarihleri arasında müşterilerimizin aşağıda belirtilen işlemleri ücretsiz olacaktır. Söz konusu tarih aralığında alınan ücretlerin de iadesi gerçekleştirilecektir.
  • Tüm kanallarımızda vadesiz hesaplardan yapılan havale/EFT/FAST işlemleri
  • Tüm diğer banka ATM’lerinden tüm Akbank kartları ile yapılan hesaptan para çekme ve yatırma, kredi kartı borç ödeme ve görüntüleme işlemleri
  • ATM’lerimizden yapılan limit üstü para çekme işlemleri
  • ATM’lerimizden yapılan kartlı–kartsız para yatırma işlemleri
 • Şubelerimiz, 8-9 Temmuz 2021 tarihlerinde müşterilerimize öğle saatleri de dahil olmak üzere 09.00 – 19.00 arasında kesintisiz hizmet verecektir.

Yaşanan aksaklık için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.

GÜNCELLEME: Akbank Genel Müdürü’nden Açıklama

2 gün süren kesinti sonrası sistemler normale döndü. Yaşanan kesinti krizi ile ilgili ise Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil’den açıklama geldi. Oldukça detaylı olan bu açıklama, krizin yönetimine dair önemli bir hamle olarak yorumlanabilir. Zira Genel Müdür Binbaşgil’in kamuoyunu şeffaf bir şekilde bilgilendirerek olması gerekeni yapmıştır. Öte yandan paydaşlar, en üst seviyede muhatap bulmanın motivasyonunu hissetmişlerdir.

Bu arada Akbank Genel Müdürü tarafından yapılan açıklamayı okumak için Branding Türkiye’deki ilgili içeriği ziyaret etmenizi tavsiye ederim.


Kaynak

 • Akbank
 • Kamuoyu Aydınlatma Platformu
 • Webtekno
 • BBCTürkçe
 • Gazete Duvar
 • Habertürk
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.