Özellikle içerik üreticileri ve sosyal medya alanında hizmet veren kişilerin çok hoşuna gidecek bir gelişme duyuruldu. Buna göre yakın zamanda Instagram’a bilgisayardan fotoğraf yüklemek mümkün olacak.

Dijital pazarlama, sosyal medya, dijital pr başta olmak üzere benzeri alanlarda kariyer yapan, hizmet veren, danışmanlık yapan kişilerin her zaman şikayetçi olduğu bir konu var. O da masaüstünden yani bilgilsayardan Instagram’da paylaşım yapamamak.

Instagram’a Bilgisayardan Fotoğraf Yüklenebilecek Mi?

Hatırlanacağı üzere geçen yıl (2020) Nisan ayında Instagram’ın web sürümüne DM özelliği gelmişti. Konuya dair detayları Instagram’ın Web Sürümüne DM Özelliği Geldi başlıklı haberde anlatmıştık. Detaylı okuma yapmak için haberi inceleyebilirsiniz.

Evet, bilgisayardan DM özelliğinin ardından Instagram şimdi de masaüstünden fotoğraf paylaşımını olanaklı kılacak bir güncelleme üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu arada bilmeyenler için söyleyelim, IGTV içeriklerini masaüstünden/bilgisayardan paylaşmak hali hazırda mümkün. Sadece fotoğraf, video, reels, hikaye gibi içerik paylaşımları masaüstünden yapılmıyordu. Yakın zamanda fotoğraf paylaşımı mümkün olacak. Belki bir sonraki adımda tüm Instagram aksiyonlarını bilgisayardan yapabilmek olanaklı olacak.

İçerik üreticileri, sosyal medya danışmanları, ajanslar ve kurumsal firmalar muhakkak çeşitli dijital araçlar kullanarak ve Facebook içerik üretim merkezinde hali hazırda Instagram paylaşımlarını masaüstünden planlayıp paylaşıyor olabilirler. Fakat sanıyorum ki herkes bunları kullanmıyor. Instagram, kullanıcıların masaüstü deneyimlerini sürdürülebilir kılmak için bu güncellemeyi planlamış olmalı.

Hatta Instagram’dan bir yetkili Engadget’e yaptığı açıklamada, “Pek çok kişinin Instagram’a bilgisayarlarından eriştiğini biliyoruz. Bu deneyimi geliştirmek için internet tarayıcıları üzerinden Instagram’da gönderi oluşturma özelliğini test ediyoruz.” demişti.

Peki yapılacak güncellemeyle birlikte Instagram’a webden nasıl fotoğraf yüklenecek? İşte detaylar!

Instagram’a Masaüstünden Fotoğraf Yükleme

Instagram’a bilgisayardan fotoğraf yüklemek için Instagram hesabınıza masaüstü cihazınızdan giriş yapmanız gerekiyor. Akabinde sağ üst köşede yer alacak olan Direkt Mesaj ile Keşfet butonlarının arasındaki Oluştur ikonuna tıklamanız lazım. Gönderi oluşturmak için mobilde alışık olduğumuz bir ekranla karşılacağımızı söyleyebilirim.

Paylaşım yapmak için bilgisayardan seçtiğiniz görselin önce boyutunu ayarlıyoruz. Sonra filtre ve ışık ayarlarını düzenliyoruz. Son adımda ise açıklama, etiketler, konum gibi detayları giriyoruz. Evet, artık paylaş butonuna tıklayabiliriz.

Bakalım Instagram, test edilen bu özelliği ne zaman kullanıma sunacak. Konuya dair güncel bilgileri yine Branding Türkiye’den aktarıyor olacağız. Bu arada Branding Türkiye’yi Instagram’da takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz. Takip etmek için buraya tıklayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.