Mobil Öncelikli İndeksleme (Mobile First Indexing)

Web sitenizin taranmasını ve içeriğinin dizine eklenmesini önemli ölçüde değiştiren mobil öncelikli indeksleme yani mobile first indexing ile Google, sıralamalar için ağırlıklı olarak web sitenizin mobil sürümünü kullanacaktır. Web sitenizi masaüstü sürümüne göre tarayıp dizine ekleyen Google, sonuç sayfalarında sıralamaları da buna göre belirler iken çok sayıda testten sonra artık mobil sürümü dikkate alacağını 26 Mart 2018 tarihinde resmen açıkladı.

Google, Search Console üzerinden site sahiplerine, web sitelerinin mobil öncelikli indekslenmesine geçtiğini şu mesajla bildirecek:

“Eğer ayrı bir mobil siteniz (m.domain.com) varsa bu sürümü search console’da doğruladığınızdan emin olun.” Çünkü arama sonuçlarında sayfalarınızın mobil sürümleri görünecek ve sıralamalarda olumlu etkisi olacaktır.

Google’ın tarayabileceği bir mobil site ya da sürüm yoksa, masaüstü sürümünüze göre tarayıp dizine ekleyecek ancak bunu da her zaman garanti etmiyor. Hele ki masaüstü sürümünüz mobil uyumlu değilse sıralamalarınız olumsuz etkilenecektir. Bu noktada bir an önce duyarlı tasarıma geçmenizi öneririm.

Mobil öncelikli indeksleme çok önemli bir gelişme ancak mobil cihazlara uyumlu (duyarlı) bir tasarımı olan siteler, AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) sayfaları olan siteler ile her iki sürümde de içerikleri ve URL’leri aynı olan siteler bu durumdan pek etkilenmeyecektir.

2015 yılında Google, mobil cihazlardan yapılan arama sorgularının bilgisayarlarda olduğundan daha fazla gerçekleştiğini” söyleyerek aslında bu gelişmenin yaşanacağı sinyalini vermişti. Burada amaç, mobil cihazlarından arama yapan kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmaktır.

Mobil öncelikli indeksleme konusunda yapılması gereken en önemli iki nokta şöyledir:

  1. İçeriklerinizin mobil uyumlu olması: Web sitenizin masaüstü versiyonunda bulunan tüm içeriğin, meta ve yapısal verilerin aynen mobil versiyonda da olmasını sağlayın. Sayfaların tüm mobil cihazlara uyumlu olduğundan emin olun.Mobil uyumluluk testi yaparak neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz.
  2. Sitenizin hızlı yüklenmesiHatırlarsanız geçtiğimiz Temmuz ayında Google, sayfa hızının arama sonuçlarında sıralamayı etkileyen bir faktör olduğunu ilan etmişti. Sayfalarınızın daha hızlı olması için PageSpeed Insight aracını kullanabilirsiniz.

Teknik Uyarı: Mobil öncelikli indekslemeye tabi olan web sitelerin sahipleri Smartphone Googlebot’un yüksek oranda tarama yaptığını görecek, dolayısıyla robots.txt dosyalarının uygunluk kontrolünü yapması gerekecektir. Ayrıca bu yüksek orandaki trafiği işleyebilmesi için hosting / sunucu trafiğinin kapasitesi mutlaka kontrol edilmeli, yeterli düzeye getirilmelidir.

İşletmeler bu değişikliği ciddiye almalılar, aksi durumda internette var olmanın en güçlü aracı olan Google arama motorundaki sıralamaları iş hacimlerini doğrudan etkileyecektir. Dijital dünyada marka olmak hayalden öteye gidemeyecektir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir