Web sitenizin taranmasını ve içeriğinin dizine eklenmesini önemli ölçüde değiştiren mobil öncelikli indeksleme ile Google, sıralamalar için ağırlıklı olarak web sitelerinin mobil sürümünü kullanacak.

Web sitenizi masaüstü sürümüne göre tarayıp dizine ekleyen Google, sonuç sayfalarında sıralamaları da buna göre belirliyordu. Ancak Google gerçekleştirmiş olduğu çok sayıda testten sonra artık mobil sürümü dikkate alacağını açıkladı. Popüler arama motoru Google, bu açıklamayı 26 Mart 2018 tarihinde yaparak meseleye bir nevi resmiyet kazandırmış oldu.

Mobil Öncelikli İndeksleme

Google bu güncellemeyi Google, Search Console üzerinden site sahiplerine bildirecek. Buna göre Amerikalı arama motoru, web sitelerinin mobil öncelikli indekslenmesine geçtiğini site sahiplerine şu mesajı yollayacak;

“Eğer ayrı bir mobil siteniz (m.domain.com) varsa bu sürümü search console’da doğruladığınızdan emin olun. Çünkü arama sonuçlarında sayfalarınızın mobil sürümleri görünecek ve sıralamalarda olumlu etkisi olacaktır.”

Bu arada eğer Google’ın tarayabileceği bir mobil site ya da sitenin mobil sürümü yoksa, Google siteyi masaüstü sürümüne göre tarayıp dizine ekleyecek. Ancak Google, bunu her zaman garanti etmiyor. Hele ki taranan sitenin masaüstü sürümü mobil uyumlu değilse sitenin sıralaması olumsuz etkilenecektir. Bu noktada bir an önce duyarlı tasarıma yani mobil uyumlu bir web sitesine geçmenizi öneririm.

Mobil öncelikli indeksleme çok önemli bir gelişme ancak mobil cihazlara uyumlu (duyarlı) bir tasarımı olan siteler, AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) sayfaları olan siteler ile her iki sürümde de içerikleri ve URL’leri aynı olan siteler bu durumdan pek etkilenmeyecektir.

Mobile First Indexing Nedir

2015 yılında Google, “mobil cihazlardan yapılan arama sorgularının bilgisayarlarda olduğundan daha fazla gerçekleştiğini” söyleyerek aslında bu gelişmenin yaşanacağı sinyalini vermişti. Zaten burada temel amaç, mobil cihazlarından arama yapan kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak.

Yeni Süreçte Yapılması Gerekenler

İçeriklerinizin Mobil Uyumlu Olması

Web sitenizin masaüstü versiyonunda bulunan tüm içeriğin, meta ve yapısal verilerin aynen mobil versiyonda da olmasını sağlayın. Sayfaların tüm mobil cihazlara uyumlu olduğundan emin olun. Bunun için öncelikle Mobil uyumluluk testi yapabilirsiniz. Böylece neler yapmanız gerektiği hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sitenizin Hızlı Yüklenmesi

Hatırlarsanız geçtiğimiz Temmuz ayında Google, sayfa hızının arama sonuçlarında sıralamayı etkileyen bir faktör olduğunu ilan etmişti. Sayfalarınızın daha hızlı olması için PageSpeed Insight aracını kullanabilirsiniz.

Dipnot

Burada teknik bir uyarı yapmak istiyorum. Mobil öncelikli indekslemeye tabi olan web sitelerin sahipleri Smartphone Googlebot’un yüksek oranda tarama yaptığını görecektir. Dolayısıyla site sahiplerinin robots.txt dosyalarının uygunluk kontrolünü yapması gerekecek. Ayrıca bu yüksek orandaki trafiği işleyebilmesi için hosting / sunucu trafiğinin kapasitesi mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer yetersizse, yeterli düzeye getirilmelidir.

İşletmeler bu değişikliği ciddiye almalılar. Aksi durumda internette var olmanın en güçlü aracı olan Google sıralamaları, iş hacimlerini doğrudan etkileyecektir. Ayrıca dijital dünyada marka olmak hayalden öteye gidemeyecek ve dijital markalaşma kağıt üstünde bir strateji olarak kalacaktır.


💡 10 Dakikada İnternet Sitesi Kurulumu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.