Bir Google ürünü olan Google Chrome, dünyanın en popüler internet tarayıcısı diyebiliriz. Zaten uygulama ve eklenti geliştiricileri de genellikle Chrome için eklenti geliştiriyor. Bu yazıda sizler için en çok kullanılan 10 Google Chrome eklentisini listeledik.

Google, halen dünyanın en çok ziyaret edilen ve en çok kullanılan arama motoru. Dolayısıyla Google’ın bir ürünü olan Google Chrome da dünyanın en çok tercih edilen web tarayıcısı olma özelliği taşıyor. Uygulama ve eklenti geliştiricileri de doğal olarak dünyanın en çok kullanılan web tarayıcısı için birçok eklenti geliştiriyor.

En Çok Kullanılan 10 Google Chrome Eklentisi

Bu makalede Chrome için geliştirilen eklentilerden bazılarını Branding Türkiye okurları için listeledik. Bunları şöyle sıralamak mümkün;

 • Adblock Eklentisi
 • Awesome Screenshot Eklentisi
 • Google Translate Eklentisi
 • Whats Chrome Eklentisi
 • Pocket Eklentisi
 • HTTPS Everywhere Eklentisi
 • Pushbullet Eklentisi
 • Chrome Remote Desktop Eklentisi
 • The Great Suspender Eklentisi

Yüzlerce hatta binlerce Chrome eklentisi arasından bir seçim yapmak ve böyle bir liste hazırlamak elbette hiç kolay olmadı. Ve şu bir gerçek ki bu listede olmayan, gözden kaçan veya aslında bu listeye eklenmesi gereken birçok eklenti vardır. Şimdilik bu 10 eklentiyi açıklamakla yetineceğiz. Fakat ilerleyen zamanlarda daha geniş bir liste hazırlayacağımıza emin olabilirsiniz.

O halde lafı daha fazla uzatmadan en çok kullanılan 10 Google Chrome eklentisi hangileriymiş hep birlikte bir bakalım.

Adblock Chrome Eklentisi

Adblock

Listenin başında tabi ki Adblock var. İnternet reklamcılığının oldukça arttığı günümüzde, ziyaret ettiğimiz birçok web sayfasında karşımıza çıkan rahatsız edici reklamları Adblock sayesinde görmüyoruz. Sayfa açılış hızını da doğrudan etkileyen web sitelerindeki reklamların %95’ini engelleyebilen Adblock güvenle kullanabileceğiniz bir uygulama. Reklam verenler ve mecra sahipleri tarafından pek sevilmese de Adblock’un milyonlarca kullanıcısı var. Ve bu sayı gün geçtikçe artıyor. Bu arada Adblock Plus ve Youtube özelinde Adblock uygulamalarının da olduğunu hatırlatalım.

Awesome Screenshot

Bir diğer Google Chrome eklentisi olan Awesome Screenshot eklentisi ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir web sayfasının tamamının veya bir kısmının ekran görüntüsünü almanızı sağlayan oldukça kullanışlı bir eklentidir. Ekran görüntüsü (Screen Shot) özelliğine ek olarak bu eklentide, görüntü üzerine not alma, şekilde çizme gibi imkanlar da var. Denemenizi tavsiye ederiz.

Google Translate Eklentisi

Google Translate

Hemen herkesin bildiği bir Google Chrome eklentisi olan Translate  özellikle iş ve eğitim hayatında web üzerinde yapmamız gereken araştırmalar, çevirmemiz gereken cümle ve paragraflar olabiliyor. Kısacası internette anlamını bilmediğimiz birçok yabancı kelime ile karşılaşabiliyoruz. Google Translate eklentisi, tarayıcıya entegre olarak web sayfasında yer alan ve anlamını bilmediğimiz kelimeleri Türkçe’ye (veya istediğiniz başka bir dile) çevirmenizi sağlıyor.

Whats Chrome

Whatsapp odağında geliştirilen bir Google Chrome eklentisi olan WhatsChrome eklentisini kullanmak oldukça pratik. WhatsApp Web’in hemen hemen tüm özelliklerine sahip olan eklenti ile masaüstü bildirimlerini etkinleştirerek gelen mesajlardan anında haberdar olabilir ve paylaşılan fotoğrafları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Öte yandan ihtiyaç anında sesli mesaj, resim veya video gönderebiliriz. Farklılıkları ise:

 • Whatsapp Web’te mesajları silmek için bir seçenek bulunmuyor. Silme işlemlerini telefonunuzdan yapmanız gerekiyor.
 • Whatsapp Web’te tarayıcıdan çıkıldığı an uygulamayı kullanamazken, WhatsChrome eklentisinde tarayıcıdan çıkıldığı zaman dahi uygulamayı kullanabiliyorsunuz.

Mail Checker Plus

Gmailde geçirdiğimiz vakti daha etkili kullanabilmek ve işlerimizi kolaylaştırabilmek için doğru eklentiler kullanmalıyız. Hemen hemen hepimizin kullandığı e-posta servislerinin başında gelen Gmail için oluşturulmuş oldukça yararlı özellikler bulunduran bu eklenti sayesinde Gmail hesabınızı açmadan bütün işlemleri yapabilir ve e-posta gönderen kişinin resmini masaüstü bildirimi olarak görebilirsiniz. Daha kullanışlı bir diğer özelliği ise şu; eklenti tarayıcınızdan bağımsız olarak çalışır. Ve kapalı olsa dahi size yeni bir e-posta geldiğinde sesli olarak uyarı yapar. Harika değil mi? 🙂

Pocket

En çok kullanılan 10 Google Chrome eklentisini aktarmayı sürdürüyoruz. Evet, gerek eğitim ve gerekse iş yaşantımızda gün içerisinde birçok konuda araştırma yapmak durumunda kalıyoruz. Tabi ki yapılan bu araştırmalar içerisinde çoğu zaman pratik olmak zorunda kalıyoruz ve dikkatimizi çeken farklı içeriklere bakmaya fırsat bulamıyoruz.

Pocket Eklentisi

İşte Pocket tam da bu noktada devreye giriyor. Bu eklenti sayesinde günlük hayatın yoğunluğu sebebiyle fırsat bulamadığımız web sayfalarını arşivleyebiliyoruz. Böylece o sayfalara daha sonra göz atmak istediğimizde tüm içeriklere (yazı, resim, video vb.) ulaşabiliyoruz. Örneğin uçak seyahati sırasında veya bir toplantı öncesinde o kısa bekleme sürelerinde fırsat bulup arşivlediğiniz içeriklere göz atabilirsiniz.

HTTPS Everywhere

Günümüzde fazlasıyla çeşitlenerek artan web saldırılarını önlemek için oldukça iyi bir eklenti. webde gezindiğimiz zaman HTTP yerine HTTPS’yi otomatik olarak web tarayıcısı üzerinden devreye sokabilirsiniz. Https, özellikle bankacılık, alışveriş gibi güvenlik gerektiren web sitelerinde mutlaka bulunması gereken çok önemli bir güvenlik protokolüdür. Birçok web sitesi arama motorları tarafından güvenilir algılanmak adına https sertifikasını alıyor fakat bu eklenti sayesinde genel olarak http sorunundan kurtulabilirsiniz.

Pushbullet

Telefonunuza gelen bildirimleri bilgisayarda görebilme, SMS’lere bilgisayardan cevap verebilme, telefondan bilgisayara kablosuz dosya gönderebilme gibi birçok özelliğe sahip bir eklentidir. En önemli ve ayırt edici özelliği ise ortak ağ zorunluluğu olmaması. Üyelik sistemi ile çalıştığı için telefonunuz ister wifiye ister başka internete bağlı olsun, hiç fark etmiyor. Bu uygulama sayesinde bildirimleri gecikmesiz görebilir ve cevaplayabilirsiniz.

Chrome Remote Desktop

Chrome Uzaktan Masaüstü eklentisi sayesinde başka bir bilgisayara tamamen güvenli bir şekilde uzaktan erişim sağlayabilirsiniz. Böylelikle uygulamalarınızı veya dosyalarınızı uzaktan erişimle bulunduğunuz yerdeki bilgisayara taşıyabilirsiniz. Bu iş için popüler farklı uygulamalar var ama tarayıcıya entegre çalışıyor olması bu eklentiyi diğer programlardan farklı kılıyor.

The Great Suspender

İnternette gezinirken Chrome’da birçok sekme açmak zorunda kalıyoruz. Bu sekmelerin sürekli aktif olarak çalışması, yenilenmesi,veri çıkışı yapması internet ve bellek kullanımını olumsuz yönde etkiliyor. The Great Suspender eklentisi aktif olmayan sekmelerinizi belli kriter ve zaman aralığına göre dondurmaya yardımcı oluyor. Bu sayede hem internet kotanızı boşa harcamıyorsunuz hem de tarayıcı maksimum verimlilikle kullanabiliyorsunuz. Kısacası bu eklenti sistemin yavaşlaması önlüyor.

Google Chrome Eklentileri

Popüler Google Chrome Eklentilerini Listeledik

Bu makalede sizler için popüler ve en çok kullanılan 10 Google Chrome eklentisini listeledik. Farklı özelliklere sahip ancak oldukça faydalı olan bu eklentilere ek olarak geliştiriciler yeni eklenti yapmayı sürdürüyor. Bu arada doğru zamanda doğru eklentiyi kullanmak adına listeye kesinlikle eklenmeli dediğiniz Chrome eklentileri varsa bunları lütfen yorum yazarak bize belirtin. Böylece daha geniş çaplı bir liste hazırlayacağımız zaman önerilerinizi değerlendirmiş oluruz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.