En Çok Kullanılan 10 Google Chrome Eklentisi

Google, dünyanın en çok ziyaret edilen, en çok kullanılan arama motoru olma özelliği taşıyor. Dolayısıyla Google’ın bir ürünü olan Chrome da dünyanın en çok tercih edilen web tarayıcısı olma konumunda. Uygulama ve eklenti geliştiricileri doğal olarak dünyanın en çok kullanılan web tarayıcısı için birçok eklenti geliştiriyor.

Bu makalede Chrome için geliştirilen eklentilerden bazılarını Branding Türkiye okurları için listeledim. O kadar çok eklenti arasından seçim yapmak elbette ki oldukça zor oldu. Eminim ki bu listede olmayan, gözümden kaçan ve aslında bu listeye eklenmesi gereken birçok eklenti vardır. Şimdilik bu 10 eklentiyi listelemekle yetineceğim. İlerleyen zamanda daha geniş bir liste örneğin en çok kullanılan 50 Chrome eklentisi veya en çok kullanılan 100 Chrome eklentisi şeklinde yeni listeler yapabilirim.

İşte başlıyoruz.

Adblock

Listenin başında tabi ki Adblock var. İnternet reklamcılığının oldukça arttığı bu dönemde, ziyaret ettiğimiz birçok web sayfasında karşımıza çıkan rahatsız edici reklamları Adblock sayesinde görmüyoruz. Sayfa açılış hızını da doğrudan etkileyen, web sitelerindeki reklamların % 95’ini engelleyebilen Adblock güvenle kullanabileceğiniz bir uygulama. Reklam verenler ve mecra sahipleri tarafından pek sevilmese de Adblock’un milyonlarca kullanıcısı var.

Awesome Screenshot

Awesome Screenshot eklentisi ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir web sayfasının tamamının veya bir kısmının ekran görüntüsünü almanızı sağlar. Ekran görüntüsüne ek olarak görüntü üzerinde istediğiniz gibi not alma ve çizim yapma gibi olanaklara sahip oluyorsunuz.

Google Translate

Özellikle iş ve eğitim hayatında web üzerinde yapmamız gereken araştırmalar, çevirmemiz gereken cümle ve paragraflar olabiliyor. Kısacası internette anlamını bilmediğimiz birçok yabancı kelime ile karşılaşabiliyoruz. Google Translate eklentisi, tarayıcıya entegre olarak web sayfasında yer alan ve anlamını bilmediğimiz kelimeleri Türkçe’ye (veya istediğiniz başka bir dile) çevirmenizi sağlıyor.

WhatsChrome

WhatsChrome eklentisini kullanmak oldukça pratik. WhatsApp Web’in hemen hemen tüm özelliklerine sahip olan eklenti ile masaüstü bildirimlerini etkinleştirerek gelen mesajlardan anında haberdar olabilir ve paylaşılan fotoğrafları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Öte yandan ihtiyaç anında sesli mesaj, resim veya video gönderebiliriz. Farklılıkları ise:

  • Whatsapp Web’te mesajları silmek için bir seçenek bulunmuyor. Silme işlemlerini telefonunuzdan yapmanız gerekiyor.
  • Whatsapp Web’te tarayıcıdan çıkıldığı an uygulamayı kullanamazken, WhatsChrome eklentisinde tarayıcıdan çıkıldığı zaman dahi uygulamayı kullanabiliyorsunuz.

Mail Checker Plus

Gmailde geçirdiğimiz vakti daha etkili kullanabilmek ve işlerimizi kolaylaştırabilmek için doğru eklentiler kullanmalıyız. Hemen hemen hepimizin kullandığı e-posta servislerinin başında gelen Gmail için oluşturulmuş oldukça yararlı özellikler bulunduran bu eklenti sayesinde Gmail hesabınızı açmadan bütün işlemleri yapabilir ve e-posta gönderen kişinin resmini masaüstü bildirimi olarak görebilirsiniz. Daha kullanışlı bir özelliği ise eklenti tarayıcınızdan bağımsız olarak çalışır ve kapalı olsa dahi size yeni bir e-posta geldiğinde sesli olarak uyarı yapar.

Pocket

Gerek eğitim ve gerekse iş yaşantımızda gün içerisinde birçok konuda araştırma yapmak durumunda kalıyoruz. Tabi ki yapılan bu araştırmalar içerisinde çoğu zaman pratik olmak zorunda kalıyoruz ve dikkatimizi çeken farklı içeriklere bakmaya fırsat bulamıyoruz. İşte Pocket tam da bu noktada devreye giriyor. Bu eklenti sayesinde günlük hayatın yoğunluğu sebebiyle fırsat bulamadığımız web sayfalarını arşivleyebiliyoruz. Böylece o sayfalara daha sonra göz atmak istediğimizde tüm içeriklere (yazı, resim, video vb.) ulaşabiliyoruz. Örneğin uçak seyahati sırasında veya bir toplantı öncesinde o kısa bekleme sürelerinde fırsat bulup arşivlediğiniz içeriklere göz atabilirsiniz. Harika değil mi?

HTTPS Everywhere

Günümüzde fazlasıyla çeşitlenerek artan web saldırılarını önlemek için oldukça iyi bir eklenti. webde gezindiğimiz zaman HTTP yerine HTTPS’yi otomatik olarak web tarayıcısı üzerinden devreye sokabilirsiniz. Özellikle bankacılık, alışveriş gibi güvenlik gerektiren web sitelerinde mutlaka bulunması gereken çok önemli bir güvenlik protokolüdür. Birçok web sitesi arama motorları tarafından güvenilir algılanmak adına https sertifikasını alıyor fakat bu eklenti sayesinde genel olarak http sorunundan kurtulabilirsiniz.

Pushbullet

Telefonunuza gelen bildirimleri bilgisayarda görebilme, SMS’lere bilgisayardan cevap verebilme, telefondan bilgisayara kablosuz dosya gönderebilme gibi birçok özelliğe sahip bir eklenti. En önemli ve ayırt edici özelliği ise ortak ağ zorunluluğu olmaması. Üyelik sistemi ile çalıştığı için telefonunuz ister wifiye ister başka internete bağlı olsun, hiç fark etmiyor. Bildirimleri gecikmesiz görebilir ve cevaplayabilirsiniz.

Chrome Remote Desktop

Chrome Uzaktan Masaüstü eklentisi sayesinde başka bir bilgisayara tamamen güvenli bir şekilde uzaktan erişim sağlayabilirsiniz. Böylelikle uygulamalarınızı veya dosyalarınızı uzaktan erişimle bulunduğunuz yerdei bilgisayara taşıyabilirsiniz. Bu iş için popüler farklı uygulamalar var ama tarayıcıya entegre çalışıyor olması bu eklentiyi diğer programlardan farklı kılıyor.

The Great Suspender

İnternette gezinirken Chrome’da birçok sekme açmak zorunda kalıyoruz. Bu sekmelerin sürekli aktif olarak çalışması, yenilenmesi,veri çıkışı yapması internet ve bellek kullanımını olumsuz yönde etkiliyor. The Great Suspender eklentisi aktif olmayan sekmelerinizi belli kriter ve zaman aralığına göre dondurmaya yardımcı oluyor. Bu sayede hem internet kotanızı boşa harcamıyorsunuz hem de tarayıcı maksimum verimlilikle kullanabiliyorsunuz. Kısacası bu eklenti sistemin yavaşlaması önlüyor.

Eklenti geliştiriciler Chrome için pek çok faydalı eklenti üretmeye devam ediyor. Doğru zamanda doğru eklentiyi kullanmak adına listeye kesinlikle eklenmeli dediğiniz Chrome eklentileri varsa bunları lütfen yorumda belirtin. Böylece bir sonraki listede yeni eklenti tavsiyelerinde bulunabilirim.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

1 Yorum Yap

  1. Avatar
    • Dila -

    • 10 Ağustos 2019 at 11:37 am

    İşime yaradı sağolun

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir