E-Ticaret İçin İçerik Pazarlama Stratejileri

E-ticaret siteleri, içerik pazarlama stratejilerinin doğru ve etkin bir şekilde uygulanması ile satışların artmasında doğrudan katkıda bulunabilmektedir.

Hızla ilerleyen teknoloji ve internet sektörü ile birlikte e-ticaret alanında büyük bir yarış gözlemlemekteyiz. Herkes bu pastadan payını almak istiyor.  En küçük esnaftan tutunda en büyük holdinglere kadar tüm firmalar bu sektör için altyapı çalışmalarını başlatmış veya profesyonel olarak bu alanda hizmet vermektedir. E-ticaret, önemi her geçen gün artan ve daha az maliyetle daha çok karlılık sağlayan bir çözüm yöntemi olma yönünde ilerliyor. Böylece herkesin alış-satış yapabileceği bir alan ortaya çıkmış oluyor.

Bugün 2. el ürünler, ev, araba, teknolojik ürünler, beyaz eşya, tekstil, gıda vb. bir çok alanda e-ticaret üzerinden satışlar gerçekleşmektedir. Bu satışların oluşmasında ve artmasında içerik pazarlamasının rolü büyüktür. Müşterinin alacağı ürüne ilgisinin çekilmesi, yeterli bilginin aktarılması ve satış sonrasında kuracağınız etkileşimler satışlarınızda etkili olacaktır.

İçerik Pazarlaması Nasıl Kullanılmalıdır?

İçerik pazarlaması önemi her geçen gün artan ve geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla daha az maliyetle daha fazla dönüşüm elde edilmesini sağlayan bir yöntem olarak kalıcılığını sağlamaktadır. Yapılan birçok araştırma neticesinde online satışlarda ürün ya da hizmetin satın alınmasına doğrudan etki eden en önemli faktör içerik olarak belirlenmektedir. Müşterinin ilgisini çekebilmek ve onu satışa dönüştürmek içerik pazarlaması yöntemleriyle mümkün olmaktadır.

E-ticarette satışlarınızı artırmak için içerik pazarlamasını uygularken takip edebileceğiniz fazlasıyla adımlar bulunmaktadır. Şimdi bunlardan en önemlilerini biraz açarak ilerleyelim.

  • İçerik ve Hedef Kitle Uyumu

Tüm yazılarımda bahsettiğim için hedef kitlenizi satacağınız ürünlere göre belirlediğinizi düşünüyorum. Fakat sadece hedef kitlenizi bilmeniz tabii ki yeterli değil. Aynı zamanda hedef kitlenizin ne istediğini bilmeniz de gerekmektedir. Sattığınız ürünün pazarlama çalışmalarını yaparken hedef kitlenize bu ürünü nasıl sunacağınız çok önemlidir. Unutmayın aynı yemek birçok restoranda satılmaktadır, ama sadece kaliteli olanlar akılda kalıcı olur. Siz de müşterilerinize ürünlerinizi sunarken onların neyi nasıl istediğini bilerek içeriklerinizi hazırlayın

  • E-Ticaret’e Uygun İçerikler Üretin

İçeriklerinizi hazırlarken unutmayın ki bu içerikler satışlarınıza olumlu ya da olumsuz doğrudan etki edecektir. Bu yüzden içerikleriniz e-ticaret kavramına uygun olmalıdır. İnsanları ürkütmeden, fiyatları gözlerine sokmadan, gereksiz indirim ve kampanyalardan uzak durarak daha çok hikayesi ve yaratıcılık içeren paylaşımlarda bulunun. Müşterilerinizin samimiyetini sadece ürünlerinizle değil çalışma ortamı, sosyal sorumluluk projeleri, oyunlaştırma vb. farklı içeriklerle kendinize çekmeye özen gösterin. E-ticaret demek sadece ürün ve kampanyalardan ibaret demek değildir. Markanızı müşterilerinize sevdirirseniz ürünlerinizi de sevdirmiş olacaksınız. Bununla doğru orantıda satışlarınız da artacaktır.

  • Her Şeyin Azı Karar Çoğu Zarar

Bu başlıktan da anlaşılacağı üzere, ne insanları sıkacak kadar çok içerik paylaşın ne de kendinizi unutturacak kadar aşırıya kaçın. Bir içerik takvimi oluşturun ve plana uymaya özen gösterin. Haftalık ve aylık takvimlerinize bağlı kalın. Rutininizi asla atlamayın ekstralara ise her zaman açık olun. Zaman zaman takipçilerinizi şaşırtacak içerikler paylaşmak onların size olan bağlılığını artıracaktır.

  • Blogsuz Olmaz

Bloglar artık her web sitesinin yıkılmaz kalesi olarak kendini ispatladı. Özellikle de e-ticaret sitelerinde müşterilerin ürün ve kampanyalar hakkında daha iyi bilgi edinebilmesi için çok kullanışlı bir alan haline gelmiştir. Bloglar sizi müşterilerinize yakınlaştırır ve onlarla olan etkileşiminizi arttırmanıza yardımcı olacaktır. Blog içeriklerine gelen yorumlara ve sorulara cevap vererek dönüşüm oranını yüksek tutabilirsiniz.

Konuyu toparlamak gerekirse e-ticaret satışlarınızı yukarıya çekmek için içerik pazarlaması hem maliyet hem de dönüşüm açısından etkili bir pazarlama yöntemi olacaktır. Yukarıda anlattığım başlıkların dışında 20’den fazla yöntem izlemeniz mümkündür. Ben en etkili olanlardan bazılarını aktardım.

Bu arada konuyla ilgili sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz ya da bana sosyal medya kanalları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir