İçerik pazarlaması her sektör ve her firma için büyük önem taşımakla birlikte e-ticaret markaları için içerik pazarlama çok daha önemlidir.

Hızla ilerleyen teknoloji ve internet sektörü ile birlikte e-ticaret alanında büyük bir yarış başladı demek yanlış olmaz. Zira herkes bu pastadan pay almak istiyor. En küçük esnaftan tutunda holdinglere kadar tüm firmalar e-ticaret için altyapı çalışmalarını başlatmış durumda.

Kısacası e-ticaret, önemi her geçen gün artan ve daha az maliyetle daha çok kârlılık sağlayan bir çözüm yöntemi olma yönünde ilerliyor. Böylece herkesin alış-satış yapabileceği bir alan ortaya çıkmış oluyor.

Bugün 2. el ürünler, ev, araba, teknolojik ürünler, beyaz eşya, tekstil, gıda vb. olmak üzere bir çok alanda e-ticaret üzerinden alışveriş gerçekleşmektedir. Bu satışların oluşmasında ve artmasında ise içerik pazarlamasının rolü bir hayli büyüktür. Müşterinin alacağı ürüne ilgisinin çekilmesi, ürüne/hizmete dair yeterli bilginin aktarılması ve satış sonrasında kurulacak etkileşimler içerik pazarlamasıyla ilgilidir. Ve tüm bunlar satışları olumlu manada etkiler.

E-Ticaret İçin İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması önemi her geçen gün artan ve geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla daha az maliyetle daha fazla dönüşüm elde edilmesini sağlayan bir yöntemdir. Yapılan birçok araştırma neticesinde online satışlarda ürün ya da hizmetin satın alınmasına doğrudan etki eden en önemli faktörün içerik olduğu gözlemlenmiştir. Kısacası kullanıcının ilgisini çekebilmek ve kullanıcıyı müşteriye dönüştürmek içerik pazarlaması ile mümkündür.

Nitelikli İçerik Nasıl Olur

Buradan yola çıkara e-ticaret odağında içerik pazarlama stratejilerini sizler için derledim. İşte e-ticaret satışlarınızı artırmak için uygulayabileceğiniz içerik pazarlaması taktikleri!

İçerik ve Hedef Kitle Uyumu

Tüm yazılarımda bahsettiğim üzere; hedef kitlenizi satacağınız ürünlere göre belirlemelisiniz. Fakat sadece hedef kitlenizi bilmeniz e-ticarette başarılı olmanız için yeterli değildir. Aynı zamanda hedef kitlenizin ne istediğini bilmeniz de gerekmektedir. Diğer bir ifadeyle sattığınız ürünün pazarlama çalışmalarını yaparken hedef kitlenize bu ürünü nasıl sunacağınız çok önemlidir. Unutmayın aynı yemek birçok restoranda satılmaktadır, ama sadece kaliteli olanların masaları doludur. Siz de müşterilerinize ürünlerinizi sunarken onların neyi nasıl istediğini bilerek içerik hazırlayın

E-Ticaret’e Uygun İçerikler Üretin

İçerik hazırlarken şu detayı unutmayın, hazırlamış olduğunuz bu içerikler satışlarınıza olumlu ya da olumsuz ama kesinlikle etki edecektir. Bu yüzden içerikleriniz e-ticaret kavramına uygun olmalıdır. İnsanları ürkütmeden, fiyatları gözlerine sokmadan, gereksiz indirim ve kampanyalardan uzak durarak yani daha çok hikayesi olan ve farkındalık içeren paylaşımlarda bulunun. Müşterilerinizin samimiyetini sadece ürünlerinizle/hizmetleriniz değil çalışma ortamı, sosyal sorumluluk projeleri, oyunlaştırma vb. gibi farklı içeriklerle kendinize çekmeye çalışın. E-ticaret demek sadece ürün ve kampanyalardan ibaret bir süreç yönetmek demek değildir. Kıscası markanızı müşterilerinize sevdirirseniz ürünlerinizi de sevdirmiş olacaksınız. Bununla doğru orantılı olarak satışlarınız da artacaktır.

Her Şeyin Azı Karar Çoğu Zarar

Ne insanları sıkacak kadar çok içerik paylaşın ne de kendinizi unutturacak kadar aşırıya kaçın. Kısacası bir içerik takvimi oluşturun ve plana uymaya özen gösterin. Haftalık ve aylık takvimlerinize bağlı kalın. Rutininizi asla atlamayın ekstralara ise her zaman açık olun. Zaman zaman takipçilerinizi şaşırtacak içerikler paylaşmak onların size olan bağlılığını artıracaktır.

Kurumsal Blog Olmadan Olmaz

Kurumsal blog diğer bir ifadeyle kurumsal blog için içerik yönetimi, günümüzde artık her web sitesinin yıkılmaz kalesi olarak kendini ispatladı. Özellikle de e-ticaret sitelerinde müşterilerin ürün ve kampanyalar hakkında daha iyi bilgi edinebilmesi için kurumsal bloglar çok kullanışlı bir alan haline gelmiştir. Blog aynı zamanda sizi müşterilerinize yakınlaştırır. Ayrıca kurumsal blog sayesinde müşterilerle olan etkileşiminiz artacaktır. Bunlara ek olarak blog içeriklerine gelen yorumlara ve sorulara cevap vererek dönüşüm oranını yüksek tutabilirsiniz.

Konuyu toparlamak gerekirse e-ticaret satışlarınızı yukarıya çekmek için içerik pazarlama hem maliyet hem de dönüşüm açısından etkili bir pazarlama yöntemidir. Yukarıda anlattığım başlıkların dışında bunun için 20’den fazla yöntem mevcuttur. Ben en etkili olanlardan bazılarını aktardım.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.