Bugüne kadar derlenen istatistiklerden yola çıkılarak hazırlanan verilere göre “dünya genelinde Koronavirüs hastalarının ne kadarı hayatını kaybetti?” sorusu yanıt buldu.

2019’un son aylarında Çin’in Wuhan bölgesinde başlayan ve akabinde kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılarak pandemi halini alan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili en merak edilen konulardan biri yanıtlandı. Buna göre “dünya genelinde Koronavirüs hastalarının ne kadarı hayatını kaybetti?” sorusu cevap buldu.

Dünya Genelinde Koronavirüs Nedeniyle Kaç Kişi Hayatını Kaybetti?

2020’nin Mart ayında Türkiye’de ilk vakanın görülmesiyle birlikte Türkiye’nin de karşı karşıya kaldığı Koronavirüs hakkında merak edilen birçok konu var. Bunların başında virüs kaynaklı ölümler geliyor.

Bugüne dek açıklanan veriler neticesinde yapılan hesaplamayla dünya genelinde Koronavirüs hastalarının ne kadarının hayatını kaybettiği öğrenildi. Buna göre dünya genelinde Kovid-19 vakalarının %2,07’si hayatını kaybetti.

Dünya Genelinde Durum

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin başladığı günden, bugüne dek tüm dünyada toplam vaka sayısı 162 milyon 593 bin 622. olarak açıklandı. Bugüne kadar kayda geçen bu vakaların 3 milyon 373 bin 183’ünün ise hayatını kaybettiği ifade edildi. Koronavirüs vakalarının 140 milyon 497 bin 261’i iyileşirken; dünya genelinde ölüm, iyileşme ve vaka sayısı oranlandığında ortaya şöyle bir tablo çıktı;

  • Vakaların %2,07’si hayatını kaybetti.
  • Vakaların %86,41’i iyileşti.
  • Vakaların %11,51’i halen aktif.

Türkiye’de Genel Durum

Evet, dünya genelinde Koronavirüs ile ilgili toplam istatistik bu şekildeydi. Peki Türkiye’de genel durum nasıl? Diğer bir ifadeyle Türkiye’de ilk vakanın görülmesinden itibaren bugüne dek toplam kaç vaka oldu? Bunların ne kadarı iyileşti?

İşte bu ve benzeri soruların yanıtları!

14 Mayıs 2021 tarihi itibariyle açıklanan verilerin de dahil edilmesiyle Türkiye’deki toplam vaka sayısı 5 milyon 95 bin 390’a ulaştı. Güncel veriye göre vefat sayısı ise 44 bin 301 oldu. Buna karşın bugüne dek 4 milyon 894 bin 24 kişi Koronavirüs’ü atlattı. Şimdi tüm bu istatistikler odağında yüzde oranlarına bakalım.

İşte Türkiye’deki toplam vaka sayısı baz alındığında Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin, iyileşenlerin ve halen aktif olarak vaka olarak değerlendirilenlerin yüzdelik oranı;

  • Vakaların %0,86’sı hayatını kaybetti.
  • Vakaların %96,04’ü iyileşti.
  • Vakaların %3,08’i halen aktif.

Kaynak

  • Webtekno
  • SputnikNews

💡 Koronavirüs Sonrası İş Hayatı (Ücretsiz Kitap)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.