Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2022)

Ocak ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2022)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2022)

Bu haftanın (8 – 14 Ocak 2022) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Zam Şampiyonu (Aralık 2021)
 • Branding Türkiye 4 Yaşında
 • Kimlik Kartına e-İmza İşlemi
 • İşsizlik (Kasım 2021)
 • Üretici Fiyat Endeksi (Kasım 2021)
 • Anadolu Bilişim Buluşmaları Etkinliği
 • Haftanın İçerikleri – 2021 (Arşiv)
 • Index 3.0 Çıktı
 • Bedelli Askerlik Ücreti Belli Oldu
 • Getir, N11’e Ortak Oldu
 • PCR Testi Kararı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Zam Şampiyonu (Aralık 2021)

TÜİK tarafından Aralık (2021) enflasyon verilerinin açıklanmasıyla fiyatı en fazla artan ve en çok azalan ürünler de belli oldu. Bu istatistiğe göre Aralık ayında kağıt yüzde 64,48  oranında fiyat artışıyla zam şampiyonu oldu. Bu arada fiyatı en fazla azalan ürün ise -%29,47 oranında bir düşüşle karnabahar oldu.

Branding Türkiye 4 Yaşında

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine Branding Türkiye ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. 9 Ocak tarihi artık sadece bizim için değil tüm Türkiye ve hatta tüm dünya için önemli bir tarih. İlk 3 yıl boyunca bugünü hep “Branding Türkiye için önemli bir gün” şeklinde vurgulamıştık. Lakin bu söylem Türkiye’den ve dünyadan okuyucusu, takipçisi ve paydaşı olan bir kuruluş için eksik kalıyordu. O nedenle artık 9 Ocak tarihi hepimiz için önemli bir tarih. Zira bugün Branding Türkiye bir yaşına daha girdi. Evet, Branding Türkiye artık 4 yaşında!

Kimlik Kartına e-İmza İşlemi

E-İmza’nın kimlik kartlarına aktarılması işlemleri 10 Ocak 2022 itibariyle 50 ilde başlıyor. Nüfus müdürlüklerinde başlanacak bu işlemle beraber Yerli Biyometrik Veri Yönetim Sistemi de 10 Ocak’tan itibaren tüm Türkiye’de hayata geçirilmiş olacak.

İşsizlik (Kasım 2021)

Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Kasım 2021 için yayınlandı. Buna göre Kasım 2021’de  işsizlik, bir önceki aya göre 39 bin kişi artarak 3 milyon 777 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek %11,2 seviyesinde gerçekleşti.

Üretici Fiyat Endeksi (Kasım 2021)

Türkiye İstatistik Kurumu, Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Kasım ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık %9,99 artarken, yıllık bazda %54,62 oldu. Kasım ayında Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) ise aylık %13,49 artarken yıllık ise %47,89 arttı.

Anadolu Bilişim Buluşmaları Etkinliği

Anadolu Bilişim Buluşmaları’nın yeni etkinliği 13 Ocak 2022’de online ortamda gerçekleştirilecek. Harput Ajans , Mindturtle ve Değişim Mimarı İnovatif Yönetim Danışmanlığı organizatörlüğündeki etkinlik “Döngüsel Ekonomi Çağında İnşaat Sektörünün Geleceği Etkinliği” başlığına sahip. Branding Türkiye’nin medya sponsorluğundaki etkinliğe ücretsiz katılabilirsiniz.

Haftanın İçerikleri – 2021 (Arşiv)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bize dair önemli bir haber ile devam ediyoruz. Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye, arşiv mahiyetindeki “Haftanın İçerikleri 2021″i yayınladı.

Index 3.0 Çıktı

Branding Türkiye’nin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan Index 3.0 kitabı çıktı! E-kitap formatında yayınlanan ve dijital platformlarda satışa sunulan kitap, Branding Türkiye’de 2020 boyunca yayınlanan makalelerin bibliyografya mantığıyla indekslenmesi misyonuyla hazırlandı.

Bedelli Askerlik Ücreti Belli Oldu

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine herkesi ilgilendiren önemli bir haber ile devam ediyoruz. Bedelli askerlik ücreti belli oldu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yapılan açıklamaya göre bedelli askerlik ücretinin 55 bin 194 lira olduğu öğrenildi.

Getir, N11’e Ortak Oldu

Getir, e-ticaret platformu n11’e ortak oldu. Ağustos ayında başlayan görüşmeler tamamlandı. Rekabet Kurumu’nun da onayı sonrası Getir, sermaye artırımı ile n11’e resmen ortak oldu. Bu arada Getir, şirketin yönetiminden de sorumlu olacak.

PCR Testi Kararı 

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini pandemiye dair önemli bir haber ile tamamlıyoruz. Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Koca başkanlığında toplandı. Toplantı kapsamında yeni kararlar kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre aşısı tam olan temaslılara karantina uygulanmayacak. Ayrıca herhangi bir belirti göstermeyen kişilere PCR testi yapılmayacak.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2022) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Ocak 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.