Okullarda Tasarım Beceri Atölyeleri Dönemi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hayata geçirilen Tasarım Beceri Atölyeleri ile multidisipliner bireyler yetiştirilmesi hedefleniyor. Atölyelerde “sanat”, “bilim”, “kültür”, “spor”, ve “yaşam” ana temaları yer alıyor.

MEB 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında oluşturulan Tasarım Beceri Atölyeleri‘nin Türkiye genelindeki 30 okulda pilot uygulama olarak başlatılmasına karar verildi.

Ankara ve İstanbul başta olmak üzere sınırlı sayıda şehirde ve o şehirlerdeki 30 okulda gerçekleştirilecek olan pilot uygulamanın ardından bu atölyeler, 3 yıl içerisinde Türkiye genelindeki tüm okullarda uygulanacak. Bu arada atölyelerin tasarım ve projelendirmesi MEB İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı‘nda görevli mimarlarca yapılıyor. Hazırlanacak atölyeler için ilk protokol ise 2019 yılının Ocak ayında imzalanmıştı.

Tasarım Beceri Atölyeleri Türk Eğitim Sisteminde Bir İlk

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tasarlanan ve hayata geçirilen bu atölyeler çocukların sahip olduğu yeteneklerin uygulama düzeyinde geliştirilmesi ve çocukların el becerilerinin artırılması amacıyla pözel olarak hazırlandı. Buna ek olarak Tasarım Beceri Atölyeleri, mesleklerle ilişkilendirilmiş şekilde planlandı. Böylece öğrenciler, çağın bir gerekliliği olan “düşün, tasarla, üret” fenomenini okulda deneyimleme fırsatı yakalayacaklar.

Türk eğitim sisteminde bir ilk olan Tasarım Beceri Atölyeleri’nin bir diğer özelliği de, çocukların bu atölyeler sayesinde ilgi ve mizaçları doğrultusunda yaşam becerileri kazanacak olması. Ve ayrıca Tasarım Beceri Atölyeleri çocuklara ilgi ve yetenekleri odağında mesleki yeteneklerini keşfetme fırsatı da verecek.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir