Ortak Akıl Arama isimli konferansta konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a göre çocuklar “parlayan nesne sendromu” yaşıyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Adapazarı’nda  bir otelde düzenlediği “Ortak Akıl Arama” temalı konferansa katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a göre çocuklar “Parlayan Nesne Sendromu” yaşıyor Bunun başlıca sebebi ise çocukların sosyal medya ve internette çok fazla oyalanmaları.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a Göre…

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir otelde düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Bakan Ziya Selçuk burada açıklamalarda bulundu. İşte Bakan Selçuk’un açıklamalarından bir kesit;

“Çok fazla popüler eğitim akımları var. Geçenlerde kullandığım bir kavram vardı; ‘parlayan nesne sendromu’. Günümüzde o kadar çok parlayan şey var ki sürekli bir şeyi parlatıyorlar. Oraya bakıyorlar, buraya bakıyorlar. Çocukları sosyal medyada oyalıyorlar. Reklamlar hep aynı şeyi yapıyor. Ve ne parlatılıyorsa bizim dikkatimiz oraya yönleniyor. Bizim aslında biraz gözümüzü kapatmak, içimize dönmek ve içeriden dışarı bir harekete yönelmek, aşağıdan yukarı doğru harekete yönelmekle; gizem felsefesinde bir şey vardır, der ki, doğan her şeyin hareketi yukarıdan aşağıya doğru olur. Biz eğer bir akıl yürüteceksek aşağıdan yukarı doğru büyütmemiz gerekiyor. Bunları bir ön koşul olarak almamız lazım”

Eğitimde Küresel Rekabet

Bakan Selçuk Türkiye’nin eğitim konusunda önünü açmak için uğraşacaklarının da altını çizerken rekabeti küresel boyutta düşündüklerini belirtti. İşte Ziya Selçuk’un konuşmasının o bölümü;

“Tekillik çağı; dijital, fiziksel ve biyolojik olanın, üçünün aynı bedende buluşacağı çağdan söz ediliyor. Bu çağ bizim için elbette tedirgin edici. Bu elbette müjdeler de taşıyor içinde… Eğer biz eğitim sistemini OECD’nin söylediği gibi sadece akıl yürütüp eleştirel düşünmek gibi birkaç konu üzerinde tahmin etme becerisi yürütüp, bir ülkenin eğitim başarısını ölçersek çok sağlıklı bir ölçme yapmış olmayız. Bizim daha bütünsel bir değerlendirmeye ihtiyacımız var. Bizim bir gelecek tasavvurumuz olmak zorunda. Bunu beslemek için ne lazımsa bir fedakârlık yapmamız lazım. Böyle gelmiş böyle gider şeklinde bir bakış açısıyla Türkiye’nin geç kaldığı bir nokta yaşarız. Bizim Türkiye’nin eğitim sistemini yönetmek, Sakarya’nın eğitim sistemini yönetmek gibi bir problemimiz olmaz. Bizim asıl derdimiz küreselde rekabet etmek ve Türkiye’nin dünyada önünü açmak. Bir iddia sahibi olan Türkiye’ye dönüşmektir.”

Parlayan Nesne Sendromu (PNS) Çağı

Konuşmasında içinde bulunduğumuz dönemi Parlayan Nesne Sendromu Çağı olarak tabir eden Ziya Selçuk, Parlayan Nesne Sendromu Çağı ile ilgili şunları söyledi;

“… bir insanın içerisinde aynı zamanda bir dijital içeriğin çipler marifetiyle çalıştığı, aynı zamanda fiziksel içeriği insanın vücuduna entegre edildiği, damarlarında dolaştığı bir döneme doğru gidiyoruz. Öte yandan parlayan nesneler sendromu diye bir sendrom var. Bu çağ, PNS çağı. Yani sürekli bir şey parlatılıyor, sürekli bir şey moda haline getiriliyor ve dikkatimiz dağılıyor. Asla odaklanmamıza fırsat verilmiyor. Çocuklarda benim çok rahat gördüğüm ve telefon veya başka dijital araçlarla da “Parlayan Nesne Sendromu”nun giderek güçlendiği bir döneme doğru geliyoruz.”


💡 C# Eğitim Kitabı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.