Günümüz Etkinlikleri Ve Bilgi Paylaşımı

“Bilgi insan tarafından gizlenir, dil tarafından açığa çıkarılır”

Her yıl Dijital Pazarlama üzerine birçok seminer, konferans verilir. Dijital pazarlama uzmanları, işlerine dair yaptıklarını, yapıyor olduklarını, yapacaklarını etkileyici / sade sunumlarla anlatmaya çalışırlar. İşinde iyi olanlar, dijital pazarlama alanında iyi olmak isteyenlere yol gösterme amacı güder. Sunumu dinlemeye gidenler ise bir şeyler öğrenmek için pür dikkat konuşmacıya ve/veya ekrana odaklanır.

Sunumu yapan uzman ya konuşma üzerinden ya da ekran üzerinden konuyla ilgili bilinmesi gerekenlerini anlatır. Hiçbir uzman, bildiklerini anlatmaz. Hiçbir uzman bu işin sırrını direkt olarak kendisini dinlemeye gelen kişilere tüm detaylarıyla fısıldamaz. Genelde herkes sadece temel anlamda bilinmesi gerekenleri; yani herkes tarafından kabul görmüş, onaylanmış nesnel bilgileri, farklı metotlar (anlatıcının kendi gittiği yol) üzerinden anlatır.

Elmas değerindeki asıl bilgi genelde gizlenir. Zira insan şunun farkındadır; bu bilgi açığa çıktığında bakır değerinde olacaktır. Hele ki o bilgi satılabilir bir değere sahipse sır gibi saklanır. Çünkü bilgiye sahip olan insan, o bilgiden ekmeğini / elmasını çıkartır. Ancak insanın bilmediği bir hususu “bilgi” biliyor; insan bilgiyi ne kadar saklarsa saklasın bilgi, o dilden çıkmak, paylaşılmak isteyecektir. Ve “bilgi” bunu hep başarmıştır.

Seminerlere ve konferanslara gidenler için öneriler;

  • Görsel sunuma odaklanmamak, her ne kadar göz, kulaktan daha çok etkin rol oynasa da bilginin sahibi ‘esas bilgi’yi saklayacağı için onu göz önünde almak
  • Dijital Pazarlama üzerine seminer/konferans veren uzmanın her dediğini, en ufak ayrıntıyı bile not almak. Salondaki kişileri güldürmek için alanına dair tecrübeleri mizah yoluyla anlatırken, uzman olan kişi dikkat etse bile o gizlenen bilgi açığa çıkar. Akıl bilgiyi saklar, duygu bilgiyi çıkartır.
  • Bilgi ayrıntıda gizlidir. Uzman bir konu hakkında ne kadar çok ayrıntıya giriyorsa, o ayrıntıda saklanan bilgi muhakkak vardır.
  • Soru-cevap kısmında uzmanı terletecek sorular değil, egosunu tatmin edecek sorular sormak… Ego ne kadar tatmin olursa, bilgi istemsizce dile gelecektir ve o-bu-şu şekillerde yapılırsa başarılı olunur sözleri yüksek sesle veya fısıldarcasına veya ayrıntılarda gizli olarak soru soran kişinin kapısını çalacaktır.

Dijital Pazarlama alanında en önemli belki de tek yetkin husus ‘deneme-yanılma’dır. Google web spam ekibi içerisinde değilsen, Facebook, Twitter, Instragram, Pinterest gibi güçlü sosyal medya ekibi içerisinde yoksan, deneme-yanılma yapmadan ‘ben başardım’ demen, imkansıza bile giremez. Zira imkansızın kendisi bile, bir gün kaybedeceğini bilir.

Seminerlere-etkinliklerde uzmanlar tarafından çıkan her söz dikkatlice dinlenildikten sonra kayda değer olan bilgi, deneyerek şekillenmeye başlar, bilgi şekillendikçe, yolun kendisi ortaya çıkar, yol oraya çıktıkça, yolun sonunun hiçbir değerin olmayacağını anlaşılır. Aslolan yolun kendisidir. Zira o elmaslar yolun sonunda değil, yolun içinde karşınıza çıkar…

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir