Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2020)

Nisan ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan  2020)”

1 – 7 Nisan 2020 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (1 – 7 Nisan 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • COVİD-19 Türkiye Web Portalı Açıldı
 • Apple Sanal Gerçeklik Gözlüğünü 2021 Yılında Çıkaracak
 • Ford Otosan, Sağlık Çalışanları İçin Yüz Maskesi Üretecek
 • Coca Cola Türkiye’deki Reklam Faaliyetlerine Ara Verdi
 • Sahibinden.com Kovid-19 İçin 2 Milyon TL Bağışladı
 • Whatsapp’tan Durum Videolarına Kısıtlama
 • Kiğılı, Web Üzerinden Market Ürün Satışına Başladı
 • Zoom, Facebook’a Kullanıcı Verilerini Sızdırıp, Mahkemelik Oldu
 • SpaceX, Çalışanlarının Zoom Kullanmasını Yasakladı
 • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Mart 2020)
 • Dijital Markalaşma Sohbetleri 1. Bölüm Yayınlandı
 • Projelerle Arduino – Kemal İKİZOĞLU
 • Mürsel Ferhat Sağlam Patron Evde’ye Konuk Oluyor

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Korona Virüs Portalı

COVİD-19 Türkiye Web Portalı Açıldı

Koronavirüs salgını ile ilgili yalan haberlerin, insanları telaşa sevk ettiği bilinen bir gerçek. Bunun önün geçmek için Koronavirüs ile ilgili bir web portalı açıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TUBİTAK’ın ortak çalışması sonucu oluşturulan portalda virüse dair merak edilen tüm detaylar yer alıyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Nisan 2020) - Apple Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Apple Sanal Gerçeklik Gözlüğünü 2021 Yılında Çıkaracak

Apple, sanal gerçeklik ile ilgili çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Hatta şirket, canlı sanal gerçeklik yayınları girişimi NetVR’ı satın almak için görüşmelere başladı bile! Bu arada teknoloji devi Apple, bu girişim için 100 milyon dolar harcamayı planlıyor. NetVR, 360 derece canlı sanal gerçeklik yayınları sunan bir şirket. Yani bu girişim Apple için oldukça önemli. Zira Apple’ın 2021’de çıkarmayı planladığı sanal gerçeklik gözlüklerinin yapımında, NetVR’ın faydası olacağı düşünülüyor.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Nisan 2020) - Ford Otosan Maske

Ford Otosan, Sağlık Çalışanları İçin Yüz Maskesi Üretecek

Ford Otosan, sağlık çalışanları için yüz maskesi üretimine başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerden sonra Ford Otosan, sağlık çalışanları için yüz maskesi üreteceğini duyurdu. Yapılacak maskeler, yüzün tamamını 150 derecelik açıyla koruyacak. Özel camı ise PET veya PETG malzemesinden yapılacak.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Nisan 2020) - Coca Cola Reklamları

Coca Cola Türkiye’deki Reklam Faaliyetlerine Ara Verdi

Coca Cola, Türkiye’deki reklam faaliyetlerine ara verdi. Bu karar kapsamında Coca Cola’nın tüm alt markalarında da reklam faaliyetleri bir süreliğine durdurulacak. Coronavirüs salgın sebebiyle öncelikle Birleşik Krallık, daha sonra Almanya’daki reklam faaliyetlerini durduran Coca Cola, şimdi de Türkiye’deki reklam çalışmalarını geçiçi olarak durdurdu. Şirket bu kararını Twitter üzerinden açıkladı. Bu arada Coca Cola, öncelikli olarak çalışanların durumunu korumak olduğunu ifade ederek, bağış desteğinde bulunacağını da açıkladı.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Nisan 2020) - Sahibinden 2 Milyon Bağış

Sahibinden.com Kovid-19 İçin 2 Milyon TL Bağışladı

Sahibinden.com Koronavirüs salgını ile mücadeleye katkı amacıyla devlet üniversitesi hastanelerine 2 milyon TL tutarında bağış yaptı. Diğer bir ifadeyle Sahibinden.com, sağlık çalışanlarının verdiği mücadelede, onların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Sağlık Bakanlığı’na ve devlet üniversitelerine toplam 2 milyon TL’lik destek sağladı.

Whatsapp Toplu Mesaj

Whatsapp’tan Durum Videolarına Kısıtlama

Koronavirüs nedeniyle herkes evde. Bu durum internet kullanımını normalin üzerine çıkarttı. Bu yüzden Netflix, Instagram gibi bazı uygulamalar ve platformlar yayın kalitesini düşürme yoluna gitmişti. Bu kervana şimdi de Whatsapp katıldı. Buna göre Whatsapp kullanıcı yoğunluğunu azaltmak amacıyla videolara 15 saniye sınırı getirdi. Yani kullanıcılar bir süre sadece 15 saniye uzunluğunda video durum paylaşımı yapabilecekler.

Kiğılı Market Ev

Kiğılı, Web Üzerinden Market Ürün Satışına Başladı

Ünlü giyim firması Kiğılı, web sitesinde Market ve Ev kategorileri oluşturdu. Kiğılı’nın web sitesinde temel yiyecek ürünleri, sıvı yağ, makarna, bakliyat gibi ürünlerin yanı sıra temizlik ürünlerinin satışları da yapılıyor. Hatta Kiğılı, market alışverişlerinde 75 TL ve üzeri alımlarda ücretsiz kargo sağlıyor.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Nisan 2020) - Zoom Gizlilik İhlali

Zoom, Facebook’a Kullanıcı Verilerini Sızdırıp, Mahkemelik Oldu

Korona Virüs salgını sürecinde online araçlara yönelik ihtiyaç arttı. Özellikle online toplantı, eğitim ve video konferans uygulamaları bir hayli popüler. Bu hizmeti sunan araçlar arasında en popüleri Zoom. Ancak Zoom’un başı bu günlerde dertte. Zira Zoom’un, kullanıcı verilerini Facebook’a sızdırdığı ortaya çıktı. Hatta bu skandalın ardından Kaliforniya Federal Mahkemesi’nde Zoom’a dava açıldı.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Nisan 2020) - SpaceX Zoom

SpaceX, Çalışanlarının Zoom Kullanmasını Yasakladı

Zoom’un güvenlik açığı tüm dünyanın gündemine bomba gibi düştü desek abartmış olmayız. Zoom’un kullanıcı verilerini sızdırması nedeniyle yaşanan problemin ardından teknoloji devi SpaceX, çalışanlarının Zoom uygulamasını kullanmasını yasakladı.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Mart 2020

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Mart 2020)

Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan “Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” raporu Mart 2020 için yayınlandı. Rapora göre Mart 2020’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 7.639,22 TL.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Merhaba Dijital Markalaşma Sohbetleri

Dijital Markalaşma Sohbetleri 1. Bölüm Yayınlandı

Dijital Markalaşma Uzmanı, Sosyal Medya Stratejisti, Eğitmen Ve Yazar Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanan “Dijital Markalaşma Sohbetleri” temalı podcast serisinin birinci bölümü yayınlandı. İlk yayın olması nedeniyle podcastin bu haftaki konusu “Merhaba” olarak belirlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Projelerle Arduino Kitabı

Projelerle Arduino – Kemal İKİZOĞLU

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne kitap önerisiyle devam ediyoruz. Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor‘un alt kategorisi olan Kitap Önerileri‘nde bu hafta Dikeyeksen Yayıncılık etiketiyle yayınlanan Projelerle Arduino kitabı var. Kemal İkizoğlu’nun kaleme aldığı kitap 20’den fazla proje ve uygulama barındırıyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Mürsel Ferhat Sağlam Patron Evde

Mürsel Ferhat Sağlam Patron Evde’ye Konuk Oluyor

Haftanın Teknoloji Haberleri’ni bir etkinlik duyurusuyla tamamlıyoruz. Türkiye’nin en popüler ve en çokokunan bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam Patron Evde’ye konuk oluyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2020) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Nisan 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.