Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2020)

Nisan ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan  2020)”

8 – 14 Nisan 2020 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (8 – 14 Nisan 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Google Sahte Koronavirüs Haberlerini Engelliyor
 • Youtube Kids En Çok Zaman Geçirilen Platform Oldu
 • Yerli Koronavirüs Takip Uygulaması Geliştirildi
 • Sosyal Ağlara Türkiye Temsilciliği Zorunluluğu
 • Instagram Hikayelerine Müzik Ekleme Özelliği
 • 530 Bin Zoom Kullanıcısının Bilgileri Satıldı
 • Zoom Güvenliği Artırmak İçin Uber, Netflix ve EA Uzmanlarıyla Çalışacak
 • TikTok ve Türk Kızılay’ı Koronavirüs için Beraber Çalışıyor
 • Google Sosyal Mesafe Raporu Yayınladı
 • Domino’s ve Yemeksepeti’nden 150 Bin Pizza
 • Instagram’ın Web Sürümüne DM Özelliği Geldi
 • Marka İle İlgili Temel Kavramlar
 • Dijital Markalaşma Sohbetleri – 2. Bölüm: Dijital Markalaşma Nasıl Doğdu?

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Google Fon Desteği

Google Sahte Koronavirüs Haberlerini Engelliyor

Koronavirüs salgını kadar hızla yayılan bir diğer şey, Koronavirüs ile ilgili internette yayılan yanlış bilgiler desek yeridir. Bu konuda dijital mecralar kendilerince önlem alarak bilgi kirliliğini engellemeye çalışıyor. Örneğin teknoloji devi Google, Koronavirüs ile ilgili sahte haberleri engellemek amacıyla, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara 6.5 milyon dolar vereceğini açıkladı. Sosyal izolasyon nedeniyle evlerinde kalan insanlar, internette normalin üzerinde vakit geçiriyor. Bu da daha fazla içerikle karşılaşmalarına neden oluyor. Bunun farkında olan Google, bilgi kirliliğini engellemek üzere çalışan platformlara destek olacak.

Youtube da En Çok İzlenen Videolarda Skandal

Youtube Kids En Çok Zaman Geçirilen Platform Oldu

Sosyal izolasyon kuralı kapsamında okullar ve üniversiteler kapatıldı. Evde zaman geçiren çocukların en çok vakit geçirdiği platform ise Youtube Kids oldu. Teknoloji kullanımının arttığı bu günlerde hem Avrupa’da hem de ABD’de en çok vakit geçirilen uygulama Youtube Kids olurken, onu Netflix takip ediyor. Ayrıca Disney +, Twitch gibi uygulamalar da son dönemde popülerliğini arttırdı.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Nisan 2020) - Korona Takip Uygulaması

Yerli Koronavirüs Takip Uygulaması Geliştirildi

Dünyanın birçok ülkesinde uygulama geliştiriciler; Koronavirüs yayılım hızını takip ve tespit etmeyi sağlayan uygulamalar geliştirmeyi sürdürüyor. Bunun son örneği Türkiye’den! İTÜ ARI Teknokent’te faaliyet gösteren Türk Ar-Ge şirketi Boni, Korona Takip adlı uygulama geliştirdiğini duyurdu. Korona Takip uygulaması, her kullanıcı için özel bir eşleşme kodu oluşturuluyor. Kullanıcıların yakınlık ve konumları izlenerek Koronavirüs’ün tespit edilmesi sağlanıyor.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Nisan 2020) - Sosyal Ağlar Temsilcilik

Sosyal Ağlara Türkiye Temsilciliği Zorunluluğu

Koronavirüs ile ilgili tedbirleri kapsayan torba yasaya sosyal medya platformlarını ilgilendiren yeni bir başlık eklendi. Buna göre; Instagram, Facebook, Whatsapp gibi sosyal medya platformları bundan böyle Türkiye’de temsilcilik açmak zorunda! Böylece sosyal medyada yaşanan hukuka ve ahlaka aykırı olayların çözümünde hızlı aksiyon almak mümkün olacak. Yasa; günlük en az 1 milyon kullanıcı kitlesine sahip ve aktif olarak hizmet veren sosyal medya platformlarını kapsıyor. Bu arada kullanıcı verilerinin de Türkiye’de depolanması sağlanacak.

Instagram Hikayelere Müzik Etiketi

Instagram Hikayelerine Müzik Ekleme Özelliği Geldi

Dünyanın birçok ülkesinde bir süredir kullanımda olan Instagram hikayelere müzik ekleme özelliği Türkiye’de de aktif hale geldi. Instagram Hikayeler bölümünde bulunan müzik etiketi özelliği ile kullanıcılar, hikayede video veya fotoğraf paylaşırken artık müzik ekleyebilecekler.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Nisan 2020) - Zoom Gizlilik

530 Bin Zoom Kullanıcısının Bilgileri Satıldı

Teknoloji Haberleri’ne Zoom ile devam ediyoruz. Koronavirüs sürecinde iyiden iyiye popülerleşen Zoom’un başı gizlilik ihlalleriyle dertte! Geçtiğimiz hafta Zoom’un Facebook’a veri satma haberinden bahsetmiştik. Şimdi de 530 bin Zoom kullanıcının bilgileri çeşitli platformlarda satışa çıkarıldı. Siber güvenlik şirketi Cyble’ın bir hacker topluluğu ile beraber çalışıp Zoom kullanıcılarının verilerini hackledikleri ve dark web’de verileri sattıkları ortaya çıktı. Binlerce kullanıcıyı etkileyen olaydan birçok üniversite de etkilendi.

Zoom Nedir

Zoom Güvenliği Artırmak İçin Uber, Netflix ve EA Uzmanlarıyla Çalışacak

Son zamanlarda yaşadığı olumsuzluklardan sonra Zoom, kendini korumak için yeni adımlar atmaya başladı. Zoom’un kullanıcı verilerinin hacklenmesi ve satılması gibi olayların ardından Zoom güvenlik için Netflix, Uber gibi şirketlerin uzmanlarıyla görüşmeye karar verdi. Yaşanan güvenlik açığı sorunlarını önlemek adına güvenlik uzmanlarıyla iş birliği yapacak olan Zoom’un Kurucusu Eric Yuan gerekli tüm çalışmaların başladığının haberini verdi.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Nisan 2020) - Kızılay TikTok

TikTok ve Türk Kızılay’ı Koronavirüs için Beraber Çalışıyor

Koronavirüs sürecinde sosyal ağ ve teknoloji kullanımının arttığı bilinen bir gerçek. Genelde eğlence amaçlı kullanılan sosyal medya platformları kimi zaman sosyal sorumluluk projeleriyle de gündeme geliyor. Örneğin Türk Kızılay’ı “Önlemini Al Sağlıklı Kal” kampanyası ile sosyal medyada, herkesi Koronavirüs’e karşı tedbir almaya teşvik ediyor. TikTok, Dünya Sağlık Örgütü ile beraber yürüttüğü Covid-19 kampanyasını Türkiye’de Türk Kızılay’ı ile sürdürecek. Türk Kızılay’ı ve TikTok platformunun iş birliği ile TikTok fenomenleri ile farkındalık çalışmaları gerçekleştirilecek.

Google Sosyal Mesafe Raporu

Google Sosyal Mesafe Raporu Yayınladı

Çin’de başlayıp tüm dünyaya yayılan Covid-19’dan korunmak için sosyal mesafe büyük önem taşıyor. Teknoloji devi Google da sosyal mesafe ile ilgili bir rapor yayınladı. Türkiye’nin de yer aldığı raporda ilginç detaylar var.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

150 Bin Pizza

Domino’s ve Yemeksepeti’nden 150 Bin Pizza

Domino’s ve Yemeksepeti’nden sağlık çalışanlarına jest. İki marka güçlerini birleştirerek Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği 24 hastaneye 150 bin pizza gönderecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Instagram ın Web Sürümüne DM

Instagram’ın Web Sürümüne DM Özelliği Geldi

Teknoloji Haberleri’ne merakla beklenen bir gelişmeyle devam ediyoruz. Facebook’a bağlı bir marka olan Instagram’ın web sürümüne herkesin uzun zamandır beklediği direkt mesaj (dm) özelliği geldi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Marka İle İlgili Temel Kavramlar

Marka İle İlgili Temel Kavramlar

Marka Yönetimi odağında akademik ve sektörel anlamda kariyer yapan herkesin mutlaka bilmesi gereken bazı kavramlar vardır. Bir nevi “marka kavramları sözlüğü” misyonu taşıyan bu makalede marka ile ilgili o temel kavramlara kısaca değineceğiz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dijital Markalaşma Nasıl Doğdu

Dijital Markalaşma Sohbetleri – 2. Bölüm: Dijital Markalaşma Nasıl Doğdu?

Haftanın Teknoloji Haberleri’ni bir podcast duyurusuyla bitiriyoruz. Spotify özelinde Mürsel Ferhat Sağlam tarafından gerçekleştirilen “Dijital Markalaşma Sohbetleri”nin 2. Bölümü “Dijital Markalaşma Kavramı Nasıl Doğdu?” başlığıyla yayınlandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2020) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Nisan 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Nisan 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.