Yeni tip Korona Virüs (COVID-19) ile ilgili Türkiye’deki son durumu değerlendirdiğimiz “Korona Virüs Gündemi” yazı dizisinde bugün 7 Nisan 2020 tarihindeki mevcut durumu aktaracağız.

Çin’in Wuhan şehrinde başlayıp birkaç ay içerisinde tüm dünyaya yayılan ve küresel bir salgına dönüşen Korona (Corona) Virüs tehlikesi devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” olarak tanımlanan yeni tip Korona Virüs, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir numaralı gündem.

Biz de salgına dair son durumu ve mevcut rakamları aktarmak üzere her gün “Korona Virüs Gündemi” temalı bir yazı paylaşıyoruz. Böylece son 24 saatte Covid-19’a dair neler olup bittiğini aktarma şansımız oluyor.

Fahrettin Koca Basın Açıklaması

Her akşam saat 19:30 sularında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, salgın ile ilgili 24 saatteki mevcut durumu paylaşmak üzere basın toplantısı düzenliyor. Böylece tüm Türkiye Covid-19’a dair son istatistikleri en yetkili ağızdan duymuş oluyor. Biz de bu bilgileri derleyerek “Korona Virüs Gündemi”nde sizlere aktarıyoruz.

Korona Virüs Gündemi (7 Nisan 2020)

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bugün yaptığı açıklamada Türkiye’de bugün 3.892 kişinin daha Korona Virüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Son 24 saatte Covid-19 nedeniyle vefat edenlerin sayısı ise 76 olarak açıklandı.

Bakan Koca, yaptığı açıklamada sosyal izolasyonun önemine vurgu yaptı. Sosyal temas kurallarının önemsenmesi gerektiğine de değinen Sağlık Bakanı’nın konuya ilişkin detaylı açıklaması şöyle;

Dün ülkemizi dışarıya karşı izole etmeye çalışıyorduk, izolasyon kuralına şimdi şehir şehir uymamız zorunludur. Aynı kuralı her şehrimizde her ailenin kendi çevresine yönelik uygulaması da aynı derece de zorunludur. 83 milyonu oluşturan bireylerin izolasyon kuralını hayat tarzı haline getirmesi gerekmektedir.”

Rakamlarla Covid-19

7 Nisan 2020 itibariyle toplam Covid-19 (Corona Virus) durumu şöyle;

Toplam Test Sayısı: 228.868

Toplam Vaka Sayısı: 34.109

Toplam Vefat Sayısı: 725

Toplam Yoğun Bakım Hasta Sayısı: 1.474

Toplam Entübe Hasta Sayısı: 987

Toplam İyileşen Hasta Sayısı: 1.582

Korona Virüs 7 Nisan 2020

7 Nisan 2020 itibariyle son 24 saatte COVID-19 (Korona Virüs) durumu şöyle;

Bugünkü Test Sayısı: 20.023

Bugünkü Vaka Sayısı: 3.982

Bugünkü Vefat Sayısı: 76

Bugünkü İyileşen Sayısı: 256

Bugüne Dair Önemli Detaylar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasındaki önemli kısımlar ile son 24 saat içerisinde Korona Virüs’e dair önemli gördüğümüz gelişmeleri manşetler halinde sizler için sıraladık;

  • Salgının daha etkin seyrettiği, bulaşma oranları ve vefat sayılarının yüksek seyrettiği İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Ankara, İzmir gibi şehirlerin ortak özelliği yurt dışı gidiş gelişlerin ve sosyal temasın yüksek olmasıdır.
  • 31 büyükşehrimizin ve Zonguldak’ın diğer şehirlerimizle ilişkisi bazı zorunlu haller dışında sınırlandırıldı.
  • 20 yaş altı gençlerimizle 60 yaş üstü büyüklerimizden evde kalmaları konusunda kesin talebimiz var.
  • Artık genç yaşlardaki hastaların da kaybına tanık oluyoruz
  • Hasta sayısına göre kayıp oranlarımız sınırlı seyrediyor.
  • Evde izole edilmesi gereken hastalarımızı dijital yöntemle takip edeceğiz
  • Vakaların görüldüğü yaş aralığı 20 ila 65 yaş arası.
  • Vakaları, temasta olanları, şüpheli olanları takip etmek ve bu vakaların özellikle izole olmalarını ve evde takibini, dışarı çıkıp, çıkmadığını görmek üzere bir aplikasyon yapıldı.

Covid-19 ile ilgili mevcut durumu aktardığımız Korona Virüs Gündemi başlıklı yazı dizisinin 7 Nisan 2020 ile ilgili bölümünü sizlerle paylaştık. Tek dileğimiz bu yazı dizisini bir an önce bitirmek. Umarız ki hiç vaka ve vefat haberinin olmayacağı günlere bir an önce ulaşırız. Ve bir daha bu haberi yazmak zorunda kalmayız.


💡 Korona Virüs Gündemi (6 Nisan 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.