Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2019)

Her hafta Türkiye ve dünya gündeminden derleyerek hazırladığımız “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesinde bu hafta (22 – 30 Haziran 2019) yine birbirinden önemli gelişmeler yaşandı.

Haziran ayının dördüncü ve son haftasında dijitale ve teknolojiye dair pek çok gelişme yaşandı. Bu hafta yine dünya devi firmaların teknoloji hamleleri dikkat çekti. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarına devam ediyor. Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın son haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2019)”

22 – 30 Haziran 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri serimize Türk-İş tarafından hazırlanan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Mayıs 2019 raporuyla başladık. Sosyal medyada ürün satışına yönelik bir girişim olan Gittibu.com ile ilgili haberle bu haftaki serimize devam ettik. Ardından bu hafta Rekabet Kurumu‘nun BKM Express ile ilgili kararı, Volkswagen’in Türkiye’deki fabrika açacak olması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Youtube kanalı ile ilgili duyuruya yer verdik.

Haftanın Teknoloji Gündemi serimize; Telegram’dan bir haber, Google’ın arama sonuçlarında sosyal profillere yer vermemesiyle ilgili detaylar, Drive.ai’nin kapatılması ve MacBook Pro bataryalarının değişim kampanyası hakkında haberlerle devam ettik. Samsung Galaxy Fit’in Türkiye pazarına giriş yapması ve İHA yarışmasında üçüncü olan YTÜ’lü öğrencilerimizin başarı hikayesi ile haber dizimizi sürdürdük.

Facebook’un Calibra uygulamasının logosunun çalıntı olabilme konusu ve Netflix’in yeni özelliği ile alakalı içerikler de bu haftaki gündemimizde yer alıyor. Son olarak SpaceX’in 300 milyon dolarlık yatırım arayışı haberi, Twitch’in Bitcoin ile yeniden çalışmaya başlaması ve Google Chrome’un rekor indirme sayısına yer verdik.

Şimdi hiç vakit kaybetmeden teknoloji ve dijital odaklı haberlere göz atalım!

Yoksulluk Sınırı Mayıs 2019

TÜRK-İŞ Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Raporu (Mayıs 2019)

Türk-İş tarafından her ay hazırlanan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması adlı rapor Mayıs 2019 için yayınlandı.  TÜRK-İŞ’in her ay hazırlayıp kamuoyuyla paylaştığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması Mayıs 2019 verileri genel hatlarıyla şöyle;

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.123,93 TL
  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.918,33 TL
  • Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.625,42 TL olarak hesaplandı.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Gittibu.comSosyal Medyada Ürün Satmanın Yeni Yöntemi: Gittibu.com

Sosyal medyada ürün satmanın yeni yöntemi olan GittiBu.com aracılığıyla ikinci el eşyalarınızı güven içinde satabilir veya bir alıcıya ulaştırabilirsiniz. GittiBu Güvenilir Online Satış Sistemi; ikinci el ürünlerin ücretsiz şekilde paylaşıldığı ve kredi kartına 12 taksit imkanı sağlayan bir platformdur. Gittibu’nun 187.000 kişiden oluşan Facebook Grubu, bu kategoride Türkiye’nin en büyük grubudur.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

BKM Express KapanıyorBKM Express Kapanıyor

Rekabet Kurumu, ulusal dijital cüzdan olarak duyurulan “BKM Express”in gerekçeli kararın tebliğ edilmesinden sonra 60 gün içinde hizmetini sonlandırmasına karar verdi. Bu açıklamanın ardından kamuoyunda “BKM Express kapanıyor mu?” şeklinde sorular gündem oldu.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Volkswagen Türkiye’ye Fabrika Kurulacak

Volkswagen yeni fabrikasını Türkiye’ye kuracak. Evet, bir süredir gündemde olan konu nihayet sonuçlandı. Şirket yetkililerinin Ankara’da yaptığı görüşmelerin ardından fabrikanın Türkiye’de kurulmasına yönelik kararın yakında resmi olarak da kamuoyuna duyurulması bekleniyor. Akabinde fabrikanın kuruluşuna yönelik gerekli işlemler başlayacak.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Youtube

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Youtube Kanalı Yayında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın resmi Youtube kanalı dün itibariyle yayın hayatına başladı. Kanalın duyurusu Twitter’da, “Erdoğan Dijital Medya (@RTEdijital)” hesabı üzerinden yapıldı. Twitter’da yapılan duyuruda şu ifadeler yer aldı;

“Cumhurbaşkanımız @RTErdogan’ın resmi YouTube kanalı yarından itibaren aktif yayın hayatına başlıyor. Kanalımızı takip etmeyi unutmayın. http://YouTube.com/RTErdogan”

Konuyla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Telegram Yakınındaki Kişileri Gösterecek

Telegram, 5.80 sürümü ile hem Android hem de IOS sürümüne yönelik gelişmelerini duyurdu. Artık çevrendeki yakın kişileri bul özelliğini Telegram da kullanacak.

Bu özellik tamamen Tinder gibi olmayacak. Telegram’daki özellik, kullanıcıların yakınında bulunan Telegram kullanıcılarını bulmayı sağlıyor. Telegram kullanıcıları birbirine yakın olduklarında birbirlerini görüntüleyebilecekler. Birbirine yakın olan kişiler özel olarak grup şeklinde iletişim haline de geçebilecekler. Telegram ayrıca çocuk platform desteği de sunuyor.

Dipnot

Türkiye’nin En Popüler TELEGRAM KANALI olan Branding Türkiye Telegram Kanalı‘na dahil olmak için TIKLAYIN

Google Arama Sonuçlarında Sosyal Profillere Yer Vermiyor

Google, sosyal profil işaretlerinin kullanılmasını engelliyor. Sosyal medya hesaplarındaki profil işaretleri artık bilgi panellerinde ekli olmayacak. Google, onun yerine alternatif bir yöntem oluşturmayı hedefliyor. Bilgi panelleri artık Google tarafından otomatik olarak keşfedilecek.

Bilgi panellerini “Bir düzenleme öner” butonundan görülebilir. Düzenleme ile birlikte profillerin doğrulanması gerçekleşiyor. Doğrulanmadığı takdirde profilin işaretlenmesi ve önerilen listelerinde görülme olasılığı görülmüyor.

Drive.ai Kapanıyor

Apple, otonom sürüş girişimi olan Drive.ai’yi tamamen satın alıyor. Drive.ai bu satın alma işlemiyle birlikte çalışmalarını da durdurdu. 200 milyon dolar değere ulaşan Drive.ai 2015 yılında kurulmuştu. Otonom bir girişim olan Drive.ai’nin, Apple tarafından satın alınmasıyla beraber şirketteki çalışanlar da Apple’a transfer olacak.

Drive.ai, normal araçları otonom araçlara dönüştüren kitler hazırlıyor. Bu çalışmalar ile Apple otonom araç konusunda kendini geliştirmeyi planlıyor.

MacBook Pro Bataryaları Ücretsiz Değiştirecek

Apple MacBook Pro ürünlerinde değişim kampanyası başlatıyor. Ancak MacBook Pro’daki bu değişim kampanyası yalnızca bataryalar için uygulanacak. MacBook Pro’larda oldukça sık görülen patlama ve yanma haberleri üzerine Apple, böyle bir değişim kampanyasını başlattı.

Samsung Galaxy Fit ve FitE Türkiye’de

Samsung, iki akıllı bilekliği olan Galaxy Fit ve FitE, Türkiye pazarına giriş yaptı. AMOLED ekrana sahip bileklikler 0.95 inç minik bir ekrana da sahip. Akıllı bileklikler spor faaliyetlerinde ölçüm yapmayı oldukça kolaylaştırıyor. Suya karşı dirençli olan bu bileklikler; bisiklet sürerken, koşarken veya yürüyüş yaparken bireyin kendini takip etmesini sağlıyor. Samsung Fit’in fiyatının 599 TL, FitE’nin ise 249 TL olduğunu belirtelim.

22 - 30 Haziran 2019ABD’deki İHA Yarışmasında YTÜ 3. Oldu

ABD’de dünyadaki üniversiteler arası düzenlenen İHA (insansız hava araçları) yarışmasında, YTÜ öğrencileri üçüncü oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Bölümü öğrencilerinden oluşan Lagari ekibi yarışmada büyük bir başarı elde etti. Bu yıl 17’ncisi düzenlenen İHA yarışmasına 31 ülkeden 75 takım katıldı. Yarışmada Türkiye’den de birçok ekip bulunuyordu. Lagari ekibi, otonom iniş kalkış, hedef vurma gibi konularda sabit kanat kategorisinde birinci olurken, genel sıralamada üçüncü oldu.

Milli savunma alanında ülkemizi gururlandıran ekibin çalışmalarının devamını dileriz. Harvard, Berkeley, Stanford gibi yüksek başarı oranına sahip üniversiteleri geride bırakarak üçüncülüğü göğüsleyen YTÜ öğrencilerinden oluşan Lagari ekibine bundan sonraki çalışmalarında da Branding Türkiye ailesi olarak başarılar diliyoruz.

22 - 30 Haziran 2019Facebook’un Calibra Logosu Çalıntı Mı?

Facebook’un kripto para projesi Calibra’nın logosu çalıntı olabilir. Eski Morgan Stanleytrader’i Stuart Sopp, Facebook’un debit kart şirketi Current’ın logosunu çalmakla suçladı.

Current şirketi, Twitter’dan paylaştıkları mesaj ile hem Calibra’nın hem de Current’in logosunu karşılaştırarak benzerliği ortaya koydu. Ayrıca Sopp düzenlenen bir konferansta; “Çok sinirlendim, Mark Zuckerberg’in adını birkaç kere yanlış yazdım ve birkaç kez tweet atıp sildim. En güçlü ve en zengin insanlar bizi kopyalayarak etkin biçimde kestirmeden gidiyorlar.”  Konuyla alakalı henüz Facebook tarafından bir açıklama veya bilgi gelmedi.

22 - 30 Haziran 2019Netflix’e Film ve Dizi İzlerken Titreşim Özelliği Geliyor

Son zamanların en trend dizi ve film izleme platformu Netflix, yeni bir gelişme ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Mobil uygulamalarda kullanılacak olan özellik telefon titreşimi sağlayacak.

Dijital yayıncılığın lideri sayılabilecek olan Netflix, film veya dizi izleyen kullanıcıların yayını izlerken olayı yaşama hissiyatını arttıracak. Film/dizi esnasında yaşanan patlama, çarpma olaylarında telefon titreşim moduna gelerek, izleyicide farklı bir deneyim sağlayacak.

Netflix, Immersion Corporation teknolojisini kullanarak dokunsal efektlerin kullanımını sağlayacak. Özelliğin tam olarak nasıl kullanılacağı bilinmese de böyle bir adımın kullanıcılar tarafından güzel karşılanacağı düşünülüyor.

22 - 30 Haziran 2019SpaceX, 300 Milyon $ Yatırım Arıyor

SpaceX büyük bir yatırım arayışı ile Haftanın Öne Çıkan Teknoloji haberleri dizimizde yer alıyor. SpaceX hisse başına 214 dolardan 314,2 milyon dolarlık yatırım arıyor. Geçtiğimiz yıl SpaceX 500 milyon dolar yatırım almıştı.

22 - 30 Haziran 2019Twitch, Bitcoin İle Çalışmaya Başlıyor

Oyun videoları izleme ve canlı yayında sunma imkanı sağlayan Twitch, Bitcoin ve Bitcoin Cash’ın ödeme sistemi ile çalışıyordu. Daha sonrasında ödeme sistemiplatformdan kaldırılmıştı. Twitch yeniden Bitcoin ile çalışacak.

Oyun sektörünün lider konumunda olan Twitch, Bitcoin ödeme sistemini yeniden aktif hale getirerek kullanıcılara ödeme kolaylığı sağlayacak. Twitch bu gelişme ile daha fazla hedef kitleye seslenmeyi hedefliyor. Şimdilik pilot uygulama olarak kullanılan bu seçenek yakın zamanda aktif biçimde herkese açılacak.

22 - 30 Haziran 2019Google Chrome 5 Milyar Yükleme İle Rekor Kırdı

Google Chrome, 5 milyar yükleme/indirme sayısı ile ciddi anlamda önemli bir rekora imza attı. Google Play Store’dan alınan bilgilere göre, Chrome çoğu akıllı cihazda bulunuyor. Böyle olunca da Google’ın tarayıcısı Chrome, büyük bir indirme sayısına ulaşmış oluyor.

 ♦

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2019) ayının son haftasını da (22 – 30 Haziran 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 4. haftası (22 – 30 Haziran 2019)  teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta artık Temmuz ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmaya başlayacağız Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir