Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran (2019) ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2019)

Haziran ayının dördüncü ve son haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2019)”

22 – 30 Haziran 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Haziran ayının dördüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması (Mayıs 2019), Gittibu, Rekabet Kurumu, BKM Express, Volkswagen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Youtube Kanalı, Telegram, Google, Drive.ai, Apple, Samsung, Yıldız Teknik Üniversitesi, Facebook Calibra, Netflix, SpaceX, Twitch ve Google Chrome ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Yoksulluk Sınırı Mayıs 2019

TÜRK-İŞ Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Raporu (Mayıs 2019)

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir raporla başlıyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması adlı rapor Mayıs 2019 için yayınlandı.  TÜRK-İŞ’in her ay hazırlayıp kamuoyuyla paylaştığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması Mayıs 2019 verileri genel hatlarıyla şöyle;

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.123,93 TL
  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.918,33 TL
  • Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.625,42 TL olarak hesaplandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Gittibu.com

İkinci El Ürün Satış Platformu: GittiBu

Teknoloji Haberleri’ne yerli bir girişimle devam ediyoruz. Sosyal medyada ürün satmanın yeni yöntemi olan GittiBu.com aracılığıyla ikinci el eşyalarınızı güven içinde satabilir veya bir alıcıya ulaştırabilirsiniz. GittiBu Güvenilir Online Satış Sistemi; ikinci el ürünlerin ücretsiz şekilde paylaşıldığı ve kredi kartına 12 taksit imkanı sağlayan bir platformdur. Gittibu’nun 187.000 kişiden oluşan Facebook Grubu, bu kategoride Türkiye’nin en büyük grubudur.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

BKM Express Kapanıyor

BKM Express Kapanıyor

Rekabet Kurumu, ulusal dijital cüzdan olarak duyurulan teknoloji girişimi “BKM Express”in gerekçeli kararın tebliğ edilmesinden sonra 60 gün içinde hizmetini sonlandırmasına karar verdi. Bu açıklamanın ardından kamuoyunda “BKM Express kapanıyor mu?” şeklinde sorular gündem oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Volkswagen Türkiye ye Fabrika

Volkswagen Türkiye’ye Fabrika Kurulacak

Volkswagen yeni fabrikasını Türkiye’ye kuracak. Evet, bir süredir gündemde olan konu nihayet sonuçlandı. Şirket yetkililerinin Ankara’da yaptığı görüşmelerin ardından fabrikanın Türkiye’de kurulmasına yönelik kararın yakında resmi olarak da kamuoyuna duyurulması bekleniyor. Akabinde fabrikanın kuruluşuna yönelik gerekli işlemler başlayacak.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Youtube

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Youtube Kanalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın resmi Youtube kanalı dün itibariyle yayın hayatına başladı. Kanalın duyurusu Twitter’da, “Erdoğan Dijital Medya (@RTEdijital)” hesabı üzerinden yapıldı. Twitter’da yapılan duyuruda şu ifadeler yer aldı;

“Cumhurbaşkanımız @RTErdogan’ın resmi YouTube kanalı yarından itibaren aktif yayın hayatına başlıyor. Kanalımızı takip etmeyi unutmayın. http://YouTube.com/RTErdogan”

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Telegram Yakınındakileri Bul

Telegram Yakınındaki Kişileri Gösterecek

Telegram, 5.80 sürümü ile hem Android hem de IOS sürümüne yönelik yapılan güncellemeleri duyurdu. Buna göre çevrendeki yakın kişileri bul özelliğini kullanan uygulamalar arasında Telegram da eklendi. Fakat bu özellik tamamen Tinder gibi olmayacak. Telegram’daki özellik, kullanıcıların yakınında bulunan Telegram kullanıcılarını bulmayı sağlıyor. Telegram kullanıcıları birbirine yakın olduklarında birbirlerini görüntüleyebilecekler. Birbirine yakın olan kişiler özel olarak grup şeklinde iletişim haline de geçebilecekler. Telegram ayrıca çocuk platform desteği de sunuyor.

Türkiye’nin en popüler Telegram topluluğu olan Branding Türkiye Telegram Kanalı‘na katılmak için TIKLAYIN

Google Arama Sonuçları

Google Arama Sonuçlarında Sosyal Profillere Yer Vermiyor

Google, sosyal profil işaretlerinin kullanılmasını engelliyor. Sosyal medya hesaplarındaki profil işaretleri artık bilgi panellerinde ekli olmayacak. Google, onun yerine alternatif bir yöntem oluşturmayı hedefliyor. Bilgi panelleri artık Google tarafından otomatik olarak keşfedilecek.

Drive.ai Kapanıyor

Drive.ai Kapanıyor

Teknoloji Devi Apple, otonom sürüş girişimi olan Drive.ai’yi tamamen satın alıyor. Drive.ai bu satın alma işlemiyle birlikte çalışmalarını durdurdu. 200 milyon dolar değere ulaşan Drive.ai 2015 yılında kurulmuştu. Otonom bir girişim olan Drive.ai’nin, Apple tarafından satın alınmasıyla beraber şirketteki çalışanlar da Apple’a transfer olacak. Bilindiği üzere Drive.ai, normal araçları otonom araçlara dönüştüren kitler hazırlayan bir girişim. Apple bu satın almayla otonom araç sektöründeki etkinliğini artırmayı hedefliyor.

MacBook Pro Batarya Değişimi

MacBook Pro Bataryaları Ücretsiz Değiştirecek

Apple MacBook Pro ürünlerinde değişim kampanyası başlatıyor. Ancak MacBook Pro’daki bu değişim kampanyası yalnızca bataryalar için uygulanacak. MacBook Pro’larda oldukça sık görülen patlama ve yanma haberleri üzerine teknoloji devi Apple, böyle bir değişim kampanyasını başlatmaya karar verdi.

Samsung Galaxy Fit Türkiye'de

Samsung Galaxy Fit ve FitE Türkiye’de

Global teknoloji şirketlerinden biri olan Samsung’un iki akıllı bilekliği, Galaxy Fit ve FitE, Türkiye pazarına giriş yaptı. AMOLED ekrana sahip bileklikler 0.95 inç minik bir ekrana sahip. Akıllı bileklikler spor faaliyetlerinde ölçüm yapmayı oldukça kolaylaştırıyor. Suya karşı dirençli olan bu bileklikler; bisiklet sürerken, koşarken veya yürüyüş yaparken bireyin kendini takip etmesini sağlıyor. Bu arada Samsung Fit’in fiyatının 599 TL, FitE’nin ise 249 TL olduğunu belirtelim.

Teknoloji Haberleri 22 - 30 Haziran 2019 - YTÜ İHA Yarışması

ABD’deki İHA Yarışmasında YTÜ 3. Oldu

Teknoloji Haberleri’ne ülkemiz adına sevindirici bir gelişmeyle devam ediyoruz. ABD’de dünyadaki üniversiteler arası düzenlenen İHA (insansız hava araçları) yarışmasında, YTÜ öğrencileri üçüncü oldu.

Teknoloji Haberleri 22 - 30 Haziran 2019 - Calibra Logosu

Facebook’un Calibra Logosu Çalıntı Mı?

Facebook’un kripto para projesi Calibra’nın logosu çalıntı olabilir. Eski Morgan Stanleytrader’i Stuart Sopp, Facebook’un debit kart şirketi Current’ın logosunu çalmakla suçladı. Current şirketi, Twitter’dan paylaştıkları mesaj ile hem Calibra’nın hem de Current’in logosunu karşılaştırarak benzerliği ortaya koydu.

Teknoloji Haberleri 22 - 30 Haziran 2019 - Netflix Titreşim Özelliği

Netflix’e Titreşim Özelliği Geliyor

Teknoloji Haberleri’ne dijital platformlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Dijital yayıncılığın lideri sayılabilecek olan Netflix, film veya dizi izleyen kullanıcıların yayını izlerken olayı yaşama hissiyatını arttıracak. Film/dizi esnasında yaşanan patlama, çarpma olaylarında telefon titreşim moduna gelerek, izleyicide farklı bir deneyim sağlayacak.

Teknoloji Haberleri 22 - 30 Haziran 2019 - SpaceX Yatırım Arıyor

SpaceX, 300 Milyon Dolar Yatırım Arıyor

SpaceX büyük bir yatırım arayışı ile bu haftaki Öne Çıkan Teknoloji haberleri dizimizde yer alıyor. SpaceX hisse başına 214 dolardan 314,2 milyon dolarlık yatırım arıyor. Bu arada geçtiğimiz yıl SpaceX 500 milyon dolar yatırım almıştı.

Teknoloji Haberleri 22 - 30 Haziran 2019 - Twitch Bitcoin

Twitch, Bitcoin İle Çalışmaya Başlıyor

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Oyun videoları izleme ve canlı yayında sunma imkanı sağlayan Twitch, Bitcoin ve Bitcoin Cash’ın ödeme sistemi ile çalışıyordu. Daha sonrasında bu ödeme sistemi platformdan kaldırılmıştı. Geçtiğimiz günlerde yapılan duyuruya göre Twitch yeniden Bitcoin ile çalışacak.

Teknoloji Haberleri 22 - 30 Haziran 2019 - Chrome 5 Milyar İndirme

Google Chrome 5 Milyar Yükleme İle Rekor Kırdı

Google Chrome, 5 milyar yükleme/indirme sayısı ile ciddi anlamda önemli bir rekora imza attı. Google Play Store’dan alınan bilgilere göre, Chrome çoğu akıllı cihazda bulunuyor. Böyle olunca da teknoloji devi Google’ın tarayıcısı Chrome, büyük bir indirme sayısına ulaşmış oluyor.

Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2019) ayının dördüncü haftasını da (22 – 30 Haziran 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Temmuz 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.