Yeni tip Korona Virüs (Kovid-19) ile alakalı Türkiye’deki güncel durumu ele aldığımız “Korona Virüs Gündemi” temalı yazı dizisinde bugün 14 Nisan 2020 tarihindeki mevcut durumu aktaracağız.

Çin’in Wuhan şehrinde başlayıp birkaç ay içerisinde tüm dünyaya yayılan ve küresel bir salgına dönüşen Korona (Corona) Virüs tehlikesi devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” olarak tanımlanan yeni tip Korona Virüs, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir numaralı gündem.

Biz de salgına dair son durumu ve mevcut rakamları aktarmak üzere her gün “Korona Virüs Gündemi” temalı bir yazı paylaşıyoruz. Böylece son 24 saatte Covid-19’a dair neler olup bittiğini aktarma şansımız oluyor.

Fahrettin Koca Basın Açıklaması

Her akşam saat 19:30 sularında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, salgın ile ilgili 24 saatteki mevcut durumu paylaşmak üzere basın toplantısı düzenliyor. Veya Twitter üzerinden konuyla ilgili açıklama yapıyor. Böylece tüm Türkiye, Korona Virüs’e dair son istatistikleri en yetkili ağızdan duyma şansına sahip oluyor. Biz de bu bilgileri derleyerek her akşam “Korona Virüs Gündemi”nde sizlere aktarıyoruz.

Korona Virüs Gündemi (14 Nisan 2020)

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bugün yaptığı basın açıklamasında Türkiye’de bugün 4.062 kişinin daha Korona Virüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Son 24 saatte Covid-19 nedeniyle vefat edenlerin sayısı ise 107 olarak açıklandı.

Bakan Koca, basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada dünyadaki Korona Virüs seyriyle Türkiye’yi karşılaştırdı. Sağlık Bakanı’nın konuya ilişkin detaylı açıklaması şöyle;

“Hastalık Amerika’da 11. haftada, İspanya’da 9. haftada, İtalya’da 8. haftada, Almanya ve Fransa’da 10. haftada, Çin’de 7. haftada, bir haftada görülen en çok vaka sayısına ulaşıldı. Türkiye’de ise hastalığın bir haftada en çok vaka sayısına ulaşması 4. haftada gerçekleşti. Yani, 4. haftada Türkiye’de vaka artış hızı düşüşe geçti.

Kovid-19 İstatistikleri

14 Nisan 2020 itibariyle toplam Covid-19 (Corona Virus) durumu şöyle;

Toplam Test Sayısı: 443.626

Toplam Vaka Sayısı: 65.111

Toplam Vefat Sayısı: 1.403

Toplam Yoğun Bakım Hasta Sayısı: 1.809

Toplam Entübe Hasta Sayısı: 1.087

Toplam İyileşen Hasta Sayısı: 4.799

Korona Virüs 14 Nisan 2020

14 Nisan 2020 itibariyle son 24 saatte Kovid-19 (Korona Virüs) durumu şöyle;

Bugünkü Test Sayısı: 33.070

Bugünkü Vaka Sayısı: 4.062

Bugünkü Vefat Sayısı: 107

Bugünkü İyileşen Sayısı: 842

Bugüne Dair Önemli Detaylar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasındaki önemli kısımları manşetler halinde sizler için sıraladık;

 • Söz ve bilgi eğer onu taşıyacak bir mecra yoksa tesirini gösteremez. Bunu doğrulukla titizlikle yapan medyamıza teşekkür ediyorum
 • Bir salgının aşamaları hakkında kesin ifadeler kullanılamaz. Şu ana kadar aldığımız bazı sonuçlar, Türkiye’nin salgını (Korona Virüs) mümkün olan en az kayıpla aşacağına işaret ediyor
 • Türkiye’de salgında tespit edilen her olay, sizin gözünüzün önündedir.
 • Virüsün yayılma gücüne karşı şu anki şartlarda yayılma hızını kontrol altına almaya başlamış durumdayız
 • Filyasyon yöntemini bizim uyguladığımız şekilde uygulayan başka hiçbir ülke henüz olmadı
 • 11 Mart’ta açıkladığımız ilk vakadan itibaren tespit ettiğimiz her vakada biz filyasyon yöntemini uyguladık.
 • Pozitif tanı konan hastaların her birinin son üç gün içinde temas ettiği bütün kişilere ulaşıp onları taramaya çalıştık.
 • Genel tarama zaten doğru yöntem değil, güvenilir sonuç elde etme açısından akılcı da değil.
 • Türkiye’de ölüm artış hızındaki yavaşlama 5. haftada gerçekleşmiştir
 • Vakaların (Korona Virüs) en yoğun olduğu İstanbul’da bin 200 filyasyon ekibi görev almaktadır. Türkiye genelinde filyasyon ekibi sayısı 4 bin 600’dür
 • Türkiye’de yoğun bakımdaki ve entübe edilen hasta (Korona Virüs) sayısında duraklamaya, stabilleşmeye girildiğini çok net görüyoruz.
 • Sosyal medyada 0,21 oranından bahsediliyor. Çünkü Türkiye, artık artış hızının azaldığı, pik yapmaya doğru gittiği, vaka artış ve ölüm artış hızının duraklamaya girdiği, önümüzdeki dönemde bu pikle birlikte plato çizme dönemine geldiği için oran, ikili rakam olunca birbirine çok yakın.
 • Önümüzdeki 4-6 aydan önce kullanılabilir aşı olacağını Bilim Kurulu’ndaki arkadaşlarımız düşünmüyor…

Korona Virüs ile ilgili mevcut durumu aktardığımız Korona Virüs Gündemi başlıklı yazı dizisinin 14 Nisan 2020 ile ilgili bölümünü sizlerle paylaştık. Tek dileğimiz bu yazı dizisini bir an önce bitirmek. Umarız ki hiç vaka ve vefat haberinin olmayacağı günlere bir an önce ulaşırız. Ve bir daha bu haberi yazmak zorunda kalmayız.


💡 Korona Virüs Gündemi (13 Nisan 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.