Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2021)

Ağustos ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2021)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2021)

Bu haftanın (8 – 14 Ağustos 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Tüketici Güven Endeksi (Temmuz 2021)
  • Trendyol Decacorn Oldu
  • Turizm İstatistikleri (2. Çeyrek)
  • Günün Gündemi (Temmuz 2021)
  • Hani Kurumsaldık (17. Bölüm)
  • Ayın Haberleri (Temmuz 2021)
  • Tokyo 2020 Sona Erdi
  • Messi’nin Mendili Satışta
  • Yazılı Medya İstatistikleri (2020)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Tüketici Güven Endeksi (Temmuz 2021)

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi açıklandı. Buna göre Temmuz ayında bir önceki aya göre %2,7 oranında azaldı. Diğer bir ifadeyle  Haziran ayında 81,7 olan endeks, Temmuz ayında 79,5 oldu.

Trendyol Decacorn Oldu

Trendyol’un birkaç ay evvel gündeme gelen ve geçtiğimiz haftalarda tekrar konusu geçen yatırım turu resmileşti. Sadece Türkiye’de değil dünyada da e-ticaret pazarının önemli oyuncularından biri olmaya doğru ilerleyen Trendyol aldığı bu son yatırımla birlikte Türkiye’nin ilk decacorn’u olmaya hak kazandı. Buna göre Trendyol; aldığı 1,5 milyar dolar tutarındaki yeni yatırım ile değerlemesini 16,5 milyar dolara yükseltti. Böylece Trendyol’un değeri 10 milyar doları geçmiş oldu. Bu ise şirketi decacorn seviyesine çıkardı.

Turizm İstatistikleri (2. Çeyrek)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu, 2021 yılına dair 2. çeyrek Turizm İstatistikleri (Nisan – Haziran 2021) raporunu yayınladı. Geçen yıl aynı dönemde Koronavirüs salgını sebebiyle turizm istatistiklerinin açıklanmamıştı. Bu nedenle 2. çeyreğe dair geçen yılı baz alan bir karşılaştırma yapmak mümkün olmadı.

Günün Gündemi (Temmuz 2021)

Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Temmuz ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız.

Hani Kurumsaldık (17. Bölüm)

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta On Yedinci Bölüm yayınlandı. “Marka Oluşturma” ana temasıyla yayınlanan podcastte, bir markanın nasıl oluşturulacağına dair detaylar aktarıldı.

Ayın Haberleri (Temmuz 2021)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Temmuz 2021)

Tokyo 2020 Sona Erdi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine spor dünyasından önemli bir haberle devam ediyoruz. 23 Temmuz 2021’de başlayan ve Koronavirüs pandemisi nedeniyle seyircisiz oynanan 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın kapanış töreni gerçekleşti. Törende Türk bayrağını olimpiyat şampiyonu milli boksör Busenaz Sürmeneli taşıdı.

Messi’nin Mendili Satışta

Barcelona’dan Paris Saint Germain’e transfer olan Lionel Messi’nin Barcelona’dan ayrılırken yaptığı konuşma sırasında göz yaşlarını ve burnunu sildiği mendil internette satışa çıkarıldı. Buna göre söz konusu ilanda mendile 1 milyon dolar fiyat biçildi.

Yazılı Medya İstatistikleri (2020)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini önemli bir raporla tamamlıyoruz.  Türkiye İstatistik Kurumu, her yıl açıkladığı “Yazılı Medya İstatistikleri”ni 2020 için yayınladı. Raporda yazılı medyaya dair dikkat çeken veriler mevcut. Örneğin Gazete ve dergi sayısı, 2020 yılında 2019 yılına göre %13,5 azalarak 4 bin 746 oldu. Bu yayınların %54,4’ünü dergiler oluşturdu. Gazete ve dergilerin tirajı, 2020 yılında 2019 yılına göre %20,9 azaldı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2021) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Ağustos 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.