Starbucks, İşitme Engelliler Eğitim Faaliyetleri Derneği ile birlikte İşaret Dili Sözlüğü oluşturmak üzere “Elden Ele” projesini başlattı. Kahve devi; bu projeyle işaret dili için farkındalık yaratarak, herkesi iletişimdeki engelleri aşmaya davet etti.

Her gün mağazalarında yüz binlerce misafiri ağırlayan dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks, sadece kahveleri ve koşulsuz müşteri memnuniyeti ile değil toplumsal sorunlara olan yaklaşımıyla da biliniyor ve seviliyor. İçinde yaşadığı toplumun sorunlarına dikkat çekerek farkındalık yaratma misyonuyla her ülkede  farklı sosyal sorumluluk projeleri yürüten kahve devi, Türkiye’de işaret dilinin yaygınlaşması için yeni bir projeye imza attı.

Starbucks İşaret Dili İle Engelleri Aşıyor

Starbucks; İstanbul, Adana, Ankara ve Bursa’da bulunan 50 mağazası ile işitme engelli misafirlerine kahve deneyimi yaşatmak için bir süre önce çalışmalara başladı.

Starbucks İşaret Dili

Türkiye’de ilk kez işaret dilinden bir kahve sözlüğü oluşturuldu ve tüm Starbucks çalışanlarına “İşaret Dili” eğitimi verildi. Starbucks; projenin çalışanlar ve işitme engelliler ile sınırlı kalmasını istemiyordu. Bu yüzden Starbucks; kahveye gönül veren tüm misafirlerini bu konu için farkındalık elçisi olmaya davet etti. Marka, misafirleri için işaret dili ile oluşturulan bir “Kahve Sözlüğü” hazırladı. Ayrıca konuyla ilgili bilgilendirici videoları sosyal medya hesaplarından yayınlayan şirket, mağazalarında da işaret dili eğitim alanları oluşturdu.

Proje Bir Tweetle Başladı

Elif isimli bir kullanıcının Starbucks Türkiye’ye attığı tweet projenin çıkış noktasını oluşturdu. Elif, Starbucks çalışanlarının işaret dili öğrenmesini istiyordu. Bu sayede Starbucks’ın işitme engelliler ile daha kolay iletişim kurabileceğine inanıyordu. Elif’in isteğine kulak veren Starbucks, Türkiye’de bu konuya farkındalık oluşturmak amacıyla 360 derece bir iletişimle projeye start verdi. Hatta birçok influencera da hazırladığı bu sözlüğü “Elden Ele Kiti” ile ulaştırdı.

İşaret Dili Sözlüğü

Misafirlerine sunduğu sıcak atmosfer, lezzetli kahve ve samimi hizmet ile dünyanın en büyük kahve sağlayıcısı olan Starbucks, bu proje sayesinde sadece kahve severlerin değil birçok kişinin gönlünü kazanmışa benziyor.

İşaret Dili Sözlüğü (Video)

Starbucks tarafından hazırlanan İşaret Dili Sözlüğü ile ilgili detaylı bilgi almak için bu konuya ilişkin hazırlanmış olan videoyu Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.