Akademik ve iş kariyeri devam eden ve fakat askerlik sebebiyle yükselemeyen gençler var. Bu genç kitlenin rahat bir nefes alması için yani sürdürülebilir girişimcilik, ekonominin devamlılığı ve finansal fayda için; bedelli askerlik son kez çıkmalıdır. Peki yeni bedelli askerliğin standartları nasıl olmalı? İşte tüm detaylarıyla girişimcilik ve ekonomi odağında bedelli askerlik!

İlk üniversiteme 17 yaşında başladım. Tekirdağ’da okumuştum. İlk işimi ise 22 yaşında İstanbul’da kurdum. Aynı anda ikinci üniversitemi okuyordum ve o sırada ikinci kitabım yayınlanmıştı. Kısacası kariyer anlamında yoğun bir tempoya sahiptim. Bu arada erken mezun oldum.

İkinci üniversitem bitince bu defa açık öğretimden bir bölüm okumak istedim. Böylece üçüncü defa üniversiteye başlamış oldum. Aynı anda yüksek lisans yaptım. Yine erken mezun oldum. Sonra da doktoraya başladım.

Her şey güzel de peki ben bunları neden anlatıyorum?

Girişimcilik Ve Ekonomi Odağında Bedelli Askerlik

Evet, yazının konusu “girişimcilik ve ekonomi odağında bedelli askerlik” olunca kariyer anlamında gerçekleştirdiğim tüm bu aksiyonları askere gitmek istemediğim diğer bir ifadeyle bedelli askerlik beklediğim için zannedenler olacaktır. Fakat askerlikle ilgili herhangi bir kaygım hiç olmadı. Eğer öyle olsaydı erken mezun olmak için uğraşmazdım.  Tüm bunları yaptım, çünkü benim kendi hayatımla ilgili planladığım kariyer yolculuğunda bunlar olmak zorundaydı.

Şu an 28 yaşındayım. Akademik kariyerim devam ediyor. İşim de devam ediyor. Ayrıca kitaplarım da yayınlanmaya devam ediyor.

Aynı zamanda sektöre yeni girişimciler kazandırmak veya var olan girişimcilerin daha iyi kazanmasını sağlamak amacıyla çeşitli belediyelerde ve üniversitelerde dijital markalaşma, girişimcilik, sosyal medya, marka yönetimi konularında eğitim ve konferanslar gerçekleştiriyorum. Ayrıca girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak amacıyla birçok dergi ve gazetede makale yazıyorum.Kısacası kendi hayatımla ilgili kurguladığım sistem çok şükür ki işliyor.

Bu ülkenin çalışkan ve üreten gençlere ihtiyacı var. Ben de onlardan biri olmaya çalışıyorum. Benden çok daha iyi işler yapan çok daha başarılı ve çok daha genç arkadaşlar da var. Biliyorum. Çünkü onlarla sürekli iletişim halindeyim.

Bizler Hz. İbrahim’in ateşine su taşıyan karınca gibi ülke ekonomisinin gelişimi için çalışan, üreten, katkı sağlayan gençleriz.

Girişimciliğin Önemi

Dünyada artık ekonomisi, para birimi güçlü olan, katma değeri yüksek teknolojiler üreten ve girişimci sayısı fazla olan ülkeler güçlü sayılıyor. Bunun bilincinde olan Türk girişimciler yani ekonomiye katkı sağlayan bu özel kitle de iş ve eğitim kariyerine kendini kaptırdığı için askerlik yapma fırsatı bulamamıştır. Bu yüzden “bedelli”nin son defa yasalaşmasını beklemektedirler.

Evet, bedelli yasası son defa çıkarılıp bu kitlenin derdine derman olmak gerekiyor. Zaten son 10 yılda (2011 ve 2014) 2 defa bedelli askerlik çıktı. Fakat hala askerliğini yapamamış ve bedelli bekleyen yüz binlerce hatta milyonlarca genç var.

Neden Son Kez Bedelli?

Bunun birçok “çünkü”sü var. Ancak ben nedenini kısaca açıklayayım. Bence eğer o iki bedelli askerlik yasasında yaş aralığı ve ödenecek bedel iyi belirlenseydi katılım en az 3 kat fazla olurdu. Yaş ve bedel nedeniyle o bedellilerden birçok kişi yararlanamadı. Dolayısıyla bunlardan çok az bir kitle yararlandı. Böyle olunca da ne toplum ne de devlet beklediği sonucu alamadı.

Bu defa beklenti büyük çünkü kitle çok büyük… 1 milyondan fazla bakaya ve 3 milyondan fazla tecilli olduğu söyleniyor. Aileler de dâhil edildiğinde 10 – 12 milyon civarında bir kitleden bahsediyoruz. Nüfusun %10’undan fazlasını ilgilendiren bir konunun ekonomik parametreler göz önüne alınarak derhal çözülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bedelli Askerlik Ve Ekonomi

Ekonomik Açıdan Bedelli Askerlik

Yalnızca bedelli askerlik ile elde edilecek direkt maddi gelir hesaplanmamalı. 1 milyon insanın askere gittiğinde kaybedilecek olan katma değer de hesaplanmalı. Mesela bedelli askerlik yaptığı için işine devam edebilenler üretimi sürdürecek. Bu insanlar sadece işine devam etmekle kalmayacak aynı zamanda istihdam da sağlayacaklar. Dolayısıyla bedelliden yararlanan herkes aslında ekonomiye destek olacak. Eğer bu kişiler askere giderse oluşacak zararın hesap edilmesi çok zordur.

Bedelli askerlik bekleyenlerin hepsini aynı anda askere alsanız ekonomi çöker.

Olaya bu açıdan bakılırsa yani yalnızca 1 milyon kişiden elde edilecek bedelli askerlik geliri değil de 1 milyon kişinin üretmeye devam etmesi de hesaplanırsa burada hem toplum hem de devlet ne denli büyük kâr elde edeceği görülür.

Geçenlerde Twitter’da yazdığım bir ileti var onu burada tekrarlamak istiyorum. Eğer bedelli bekleyenlerin hepsini aynı anda askere alsanız ekonomi çöker.

Bu sözümün arkasındayım!

Toplumsal Açıdan Bedelli Askerlik

Evet, gerçekten de durum bu denli ciddi. Abarttığımı düşünenler bedelli bekleyenlerle biraz sohbet etsinler. Hepsi iş kurmuş belli bir mesleki kariyere sahip veya ailesinin tek geçim kaynağı olan kişiler. Eğer o kişi kısa veya uzun dönem askere giderse geride bıraktıkları, büyük bir mağduriyet yaşayacak. Zira bunların arasında ebeveynleri, eşi veya çocukları ağır hasta olan insanlar var. Yani kendi dertleri kendilerine yetiyor. Allah hepsine yardım etsin.

Bu insanlar devletten bir para, maaş beklemiyor. Sadece kendi kurdukları düzenin bozulmamasını istiyor. Bu da sadece bedelli askerlik ile mümkündür.

Asker Açığı Var Mı?

Bu arada bedelliye sebepsizce karşı olan bir kitle var ve onların en büyük argümanı “asker ihtiyacı var” şeklinde. Lakin askere gitmek için şubeye giden birçok kişi 6 – 8 ay sonraki celp döneminde askere alınıyor. Yani şuan dahi asker fazlası olduğu tartışmasız bir gerçek! Bunu yalnızca afaki bir şekilde söylemiyorum. Rakamlarla bunun böyle olduğu rahatlıkla araştırılabilir.

Gençler Cumhurbaşkanından Son Kez Bedelli İstiyor

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gençlere büyük önem veriyor. Çünkü kendisi de genç yaştan itibaren ülkesi için çalışmış, üretmiş örnek bir insan. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımız gençlerin ülkesi için çalışmasının ne kadar önemli olduğunun farkında. Bu yüzden iyi irdelendiğinde görülecektir ki birçok reform gençlerin hayatını kolaylaştırmak üzere yapılmıştır. Bu nedenle de gençler tarafından çok seviliyor.

Gençler bu defa Cumhurbaşkanımızdan “son kez bedelli askerlik” istiyor. Geniş bir kitlenin yararlanacağı şekilde kurgulanacak bir bedelli askerlik kanunu ile hem bakaya sayısı sıfırlanmış olacak hem de son kez olduğu için insanlar artık kariyerlerini askerliği hesap ederek planlayacaktır.

Yaş 25 Bedel 15

Yaş 25 Bedel 15

Bedelli askerliği bekleyenlerin talebi yaş 25 bedel 15 şeklinde. Ayrıca yasanın 2018’in ilk yarısında çıkarılması gerektiği şeklinde müthiş bir talep var. Umuyorum ki Şubat veya en geç Mart ayında bedelli askerlik müjdesi verilir.

Bedelli Askerlik Platormu’na Tebrik

Bu arada bitirmeden önce Bedelli Askerlik Platformu’nu ve bedelli askerlik bekleyenleri tebrik etmek istiyorum.

Neden tebrik ettiğimi açıklayayım. Benim uzmanlıklarımdan biri de dijital pazarlama ve sosyal medya… İşim gereği sosyal medyadaki gündemi takip ediyorum. Twitter’a ne zaman baksam TT gündeminde bir ya da birkaç bedelli askerlik etiketi görüyorum. Ayrıca bildiğim kadarıyla binlerce kişiden oluşan onlarca “Bedelli Askerlik Whatsapp Grubu” var.

Böyle iyi organize olan, saygı ve terbiye sınırları içinde derdini anlatan bir kitle görmedim.

Bravo…

Sadece bu kitleye bir uyarım var. Ne yazık ki bazen etkileşim ve takipçi kazanmak adına bu konu ile ilgili alakasız manşetler atan gazeteler, dergiler, bloglar oluyor. Ayrıca bireysel olarak da hiçbir dayanağı olmadan bedelli askerlik hakkında müjde veren etkileşim avcıları var.

Falcılara, ne olduğu belli olmayan kişilere, Ankara’da şunu tanıyorum haber geldi bedelli var diyenlere inanmayın. Sizin takip etmeniz gereken tek platform bedelli askerlik ile ilgili olan resmi dernek ve bu derneğin yayın organlarıdır. Primcilere inanmayın.

 “Ekonomi Ve Girişimcilik Odağında Bedelli Askerlik” başlıklı bu makaleyi bitirmeden evvel son söz niyetine bedelli ile ilgili kanununun en geç Şubat – Mart 2018’de çıkarılmasını diliyorum. Böylece gençlerdeki girişimcilik ruhu canlanır ve gençler yeni projeler, teknolojiler üretebilirler.

Öte yandan akademik ve iş kariyeri devam eden askerlik sebebiyle yükselemeyen gençler var. Bu kitlenin de rahat bir nefes alması için yani ekonominin devamlılığı ve gücü için umuyorum ki bedelli son kez çıkarılır.


💡 Pazarlamanın Evrimi Ve Dijital Pazarlama

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.