Girişimcilik Ve Ekonomi Odağında Bedelli Askerlik

 İlk üniversiteme 17 yaşında başladım. Tekirdağ’da okumuştum. İlk işimi ise 22 yaşında İstanbul’da kurdum. Aynı anda ikinci üniversitemi okuyordum ve o sırada ikinci kitabım yayınlanmıştı. Kısacası yoğun bir tempoya sahiptim. Fakat erken mezun oldum. İkinci üniversitem bitince bu defa açık öğretimden bir bölüm okumak istedim ve üçüncü defa üniversiteye başladım. Aynı anda yüksek lisans yaptım. Yine erken mezun oldum. Sonra doktoraya başladım. Her şey güzel de peki bunları neden anlattım?

Yazının konusu bedelli askerlik olunca tüm bu aksiyonu bedelli beklediğim için zannedenler olacaktır. Fakat askerlikle ilgili herhangi bir kaygım hiç olmadı. Eğer öyle olsaydı erken mezun olmak için uğraşmazdım. Genelde hep erken bitirdim. Tüm bunlar gerçekleşti çünkü benim kendi hayatımla ilgili planladığım kariyer yolculuğunda bunlar olmak zorundaydı.

Şu an 28 yaşındayım. Akademik kariyerim devam ediyor. İşim de devam ediyor. Kitaplarım da yayınlanmaya devam ediyor.

Aynı zamanda sektöre yeni girişimciler kazandırmak veya var olan girişimcilerin daha iyi kazanmasını sağlamak amacıyla çeşitli belediyelerde ve üniversitelerde dijital pazarlama ve marka eğitimleri / konferanslar veriyorum. Ayrıca girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak amacıyla birçok dergide köşe yazıyorum

Kısacası kendi hayatımla ilgili kurguladığım sistem çok şükür ki işliyor. Bu ülkenin çalışkan ve üreten gençlere ihtiyacı var. Ben de onlardan biri olmaya çalışıyorum. Benden çok daha iyi işler yapan çok daha başarılı ve çok daha genç arkadaşlar da var. Biliyorum. Çünkü onlarla sürekli iletişim halindeyim.

Bizler Hz. İbrahim’in ateşine su taşıyan karınca gibi ülke ekonomisinin gelişimi için çalışan, üreten, katkı sağlayan gençleriz.

Dünyada artık ekonomisi, para birimi güçlü olan, katma değeri yüksek teknolojiler üreten ve girişimci sayısı fazla olan ülkeler güçlü sayılıyor. Türk girişimciler yani ekonomiye katkı sağlayan kitle iş ve eğitim kariyerine kendini kaptırdığı için askerlik yapma fırsatı bulamamıştır ve bu yüzden bedelli askerlik beklemektedirler.

Son kez bedelli askerlik yasası çıkarılıp bu kitlenin derdine derman olmak gerektiğini düşünüyorum. Evet son 10 yılda (2011 ve 2014) 2 defa bedelli askerlik çıktı. Fakat hala bedelli askerlik bekleyen yüz binlerce hatta milyonlarca insan var.

NEDEN?

Nedenini kısaca açıklayayım. Bence eğer o iki bedelli askerlik yasasında yaş aralığı ve ödenecek bedel iyi belirlenseydi katılım en az 3 katı fazla olurdu. Yaş ve bedel nedeniyle o bedellilerden birçok kişi yararlanamadı. Dolayısıyla çıkarılan bedelli askerlik az bir kitle tarafından değerlendirildi ve böyle olunca da ne toplum ne de devlet beklediği sonucu alamadı.

Bu defa beklenti büyük çünkü kitle çok büyük… 1 milyondan fazla bakaya ve 3 milyondan fazla tecilli olduğu söyleniyor. Aileler de dâhil edildiğinde 10 – 12 milyonluk bir kitleden bahsediyoruz. Nüfusun %10’undan fazlasını ilgilendiren bir konunun ekonomik parametreler göz önüne alınarak derhal çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Yalnızca bedelli askerlik ile elde edilecek gelir hesaplanmamalı. 1 milyon insanın askere gittiğinde kaybedilecek olan katma değer de hesaplanmalı. Bedelli askerlik yapıp işine devam edenler üretecek, istihdam sağlayacak dolayısıyla ekonomiye destek olacak. Eğer bu kişiler askere giderse oluşacak zararın hesap edilmesi zordur.

Olaya bu açıdan bakılırsa yani yalnızca 1 milyon kişiden elde edilecek bedelli askerlik geliri değil de 1 milyon kişinin üretmeye devam etmesi de hesaplanırsa burada hem toplum hem de devlet ne denli büyük kâr elde edeceği görülür.

Geçenlerde Twitter’da yazdığım bir ileti var onu burada tekrarlamak istiyorum. Eğer bedelli bekleyenlerin hepsini aynı anda askere alsanız ekonomi çöker.

Evet, gerçekten de durum bu denli ciddi. Abarttığımı düşünenler bedelli bekleyenlerle biraz sohbet etsinler. Hepsi iş kurmuş belli bir mesleki kariyere sahip veya ailesinin tek geçim kaynağı olan kişiler. Eğer o kişi kısa veya uzun dönem askere giderse geride bıraktıkları büyük bir mağduriyet yaşayacak.

Ebeveynleri, eşi veya çocukları ağır hasta olan insanlar var. Kendi dertleri kendilerine yetiyor. Allah hepsine yardım etsin. Bu insanlar devletten bir para, maaş beklemiyor. Sadece kendi kurdukları düzenin bozulmamasını istiyor.

Bedelliye sebepsizce karşı olan bir kitle var ve onların en büyük argümanı “asker ihtiyacı var” şeklinde. Lakin askere gitmek için şubeye giden birçok kişi 6 – 8 ay sonraki celp döneminde askere alınıyor. Yani asker fazlası olduğu da bir gerçek. Bunu yalnızca afaki bir şekilde söylemiyorum. Rakamlarla bunun böyle olduğu araştırılabilir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gençlere büyük önem veriyor. Çünkü kendisi de genç yaştan itibaren ülkesi için çalışmış, üretmiş örnek bir insan. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımız gençlerin ülkesi için çalışmasının ne kadar önemli olduğunun farkında. Bu yüzden iyi irdelendiğinde görülecektir ki birçok reform gençlerin hayatını kolaylaştırmak üzere yapılmıştır. Bu nedenle de gençler tarafından çok seviliyor.

Gençler bu defa Cumhurbaşkanımızdan “son kez bedelli askerlik” istiyor. Geniş bir kitlenin yararlanacağı şekilde kurgulanacak bir bedelli askerlik kanunu ile hem bakaya sayısı sıfırlanmış olacak hem de son kez olduğu için insanlar artık kariyerlerini askerliği hesap ederek planlayacaktır.

Bedelli askerlik bekleyenlerin talebi yaş 25 bedel 15 şeklinde ve yasanın 2018’in ilk yarısında çıkarılması gerektiği şeklinde müthiş bir talep var. Umuyorum ki Şubat veya en geç Mart ayında bedelli askerlik müjdesi verilir.

Bu arada bitirmeden önce Bedelli Askerlik Platformu’nu ve bedelli askerlik bekleyenleri tebrik etmek istiyorum. Neden tebrik ettiğimi açıklayayım. Benim uzmanlıklarımdan biri de dijital pazarlama & sosyal medya… İşim gereği sosyal medyadaki gündemi takip ediyorum. Twitter’a ne zaman baksam TT gündeminde bir ya da birkaç bedelli askerlik etiketi görüyorum. Ayrıca bildiğim kadarıyla binlerce kişiden oluşan onlarca “bedelli askerlik Whatsapp Grubu” var.

Böyle iyi organize olan, saygı ve terbiye sınırları içinde derdini anlatan bir kitle görmedim.

Bravo…

Sadece bu kitleye bir uyarım var. Ne yazık ki bazen etkileşim ve takipçi kazanmak adına bedelli askerlik ile ilgili alakasız manşetler atan gazeteler, dergiler, bloglar oluyor. Ayrıca kişisel olarak da hiçbir dayanağı olmayan bedelli askerlik müjdecileri var. Falcılara, ne olduğu belli olmayan kişilere, Ankara’da şunu tanıyorum haber geldi bedelli var diyenlere inanmayın. Sizin takip etmeniz gereken tek platform bedelli askerlik ile ilgili olan resmi dernek ve bu derneğin yayın organlarıdır. Primcilere inanmayın.

Son söz niyetine bedelli askerlik kanununun en geç Şubat – Mart 2018’de çıkarılmasını diliyorum. Böylece gençlerdeki girişimcilik ruhu canlanır, gençler yeni projeler, teknolojiler üretirler. Akademik ve iş kariyeri devam eden askerlik sebebiyle yükselemeyen gençler var. Bu kitlenin de rahat bir nefes alması için yani ekonominin devamı ve gücü için umuyorum ki bedelli askerlik son kez çıkarılır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir