Sosyal Medyada Cringe Akımı

Son zamanlarda sosyal medya paylaşımlarında “Cringe” sözcüğü ya da #Cringe etiketi kullanılarak paylaşım yapıldığına şahit olmuşsunuzdur. Peki yeni ortaya çıkan cringe akımı nedir? Hangi durumda kullanılır?

Eğer son haftalarda Twitter, Instagram, Youtube başta olmak üzere hemen hemen tüm sosyal ağlarda sık sık “cringe” kelimesi kullanılarak ya da #Cringe etiketi eklenerek paylaşım yapıldığını görmüş olabilirsiniz. Bu sözcükle sıkça karşılaşmanıza rağmen Cringe kelimesinin tam olarak ne anlama geldiğini veya sosyal medyadaki anlamını bilmiyorsanız hiç endişelenmeyin. Yalnız değilsiniz. Çünkü Cringe Akımı olarak adlandırılan bu fenomen sosyal medyada daha yeni popüler olmaya başladı.

Peki sosyal medyada sıkça paylaşılmaya başlanan ve cringe akımı olarak adlandırılan bu fenomen tam olarak nedir?

Kelimenin sosyal medyadaki anlamsallığına ve kullanımına geçmeden önce, isterseniz kelimenin sözlük anlamına bir bakalım.

Cringe AkımıCringe Nedir?

İngilizce bir kelime olan cringe, Türkçe’de “yalakalık”, “yaltaklanma” gibi anlamlara geliyor. Yaltaklanma kelimesinin manası ise; bir kişiye ya da bir gruba hoş görünmek için uygunsuz, yapmacık ve onur kırıcı yani utanılacak tavırlar sergileme şeklinde özetlenebilir.

Cringe Akımı

Sosyal medya akımları için jargon demek yanlış olmaz. Zira jargon, belli bir mesleğe ya da ortak bir amaca sahip bir grup tarafından kullanılan özel bir dil olarak tanımlanıyor. Sosyal medya akımları da bu manayı karşılamaları açısından jargon olarak adlandırılabilir. Bu konuyu netleştirdiğimize göre şimdi gelelim sosyal medyanın yeni jargonu olan “cringe”a…

Sosyal medyada fotoğraf, video vs. içeriklere #Cringe etiketi eklenerek paylaşım yapılması Cringe Akımı kapsamına giriyor. Peki sosyal medyanın yeni fenomeni olan bu akım tam olarak nedir? Hangi durumlarda #Cringe yazılarak paylaşım yapılır?

Sosyal medyada #Cringe etiketi, eleştirilen bir olay, durum ya da kişi için kullanılıyor. Kısacası son zamanlarda Instagram, Youtube, Twitter, Facebook başta olmak üzere sosyal medyada ve/veya Ekşi Sözlük gibi platformlarda sıkça rastlanan #Cringe, “başkaları adına utanmak” anlamına geliyor. Diğer bir ifadeyle başkaları tarafından yapılan utanç verici davranışlar söz konusu olduğunda ve bunlar sosyal medyada paylaşıldığında “bugün de başkaları adına utandık” ifadesi yerine #Cringe kelimesi kullanılıyor. Yani Cringe Akımı tam olarak böyle bir şey. Özetle, #Cringe etiketiyle yapılan paylaşımlar “bugün de başkaları yerine utandık” manasına geliyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir