Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim (2019) ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2019)

Ekim ayının dördüncü ve son haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2019)”

22 – 31 Ekim 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (22 – 31 Ekim 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Huawei’den Katlanabilir Telefon: Mate X
  • Huawei: Google Servislerine Alternatif Üretmek Yıllar Alacak
  • Google Kuantum Bilgisayar Üretti
  • Instagram’a Takipçi Gruplandırma Özelliği Geliyor
  • Boğaziçi Üniversitesi İle Galatasaray Teknopark Kuruyor
  • Kimlik Kartları ile Ödeme Yapılabilecek
  • Google Cameos Android’e Geldi
  • Homo Deus – Yuval Noah HARARI
  • Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)
  • Kripto Para ve Mining Rehberi – Avcı Ufuk YILMAZ

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ekim 2019) - MateX

Huawei’den Katlanabilir Telefon: Mate X 

ABD ile Çin arasında yaşanan krizlerden epey etkilenen Huawei çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yeni telefon modellerine ek olarak arama motoru ve uygulama mağazası geliştirmek gibi projeleri aynı anda yürüten teknoloji markası şimdi de katlanabilir telefon modeliyle gündemde. Mate X olarak adlandırılan telefon, ilk olarak Çin’de piyasaya sunulacak. Bu arada şunu da belirtelim ki Huawei katlanabilir akıllı telefonu piyasaya sunma konusunda ufak bir rötar yaptı. Bu noktada, Galaxy Fold’un yaşadığı kriz Huawei’iyi temkinli olmaya zorladı diyebiliriz. Zira Mate X’in piyasaya çıkma tarihi normalde Haziran’dı.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ekim 2019) - Huawei ile Google

Huawei: Google Servislerine Alternatif Üretmek Yıllar Alacak

“Haftanın Teknoloji Haberleri”nde yine Huawei’den bir gelişmeyi aktaracağız. Geçtiğimiz aylarda ABD ve Çin arasında yaşanan ekonomi savaşı iki tarafı da zor duruma sokmuştu. Özellikle iki ülkenin ileri gelen teknoloji markalarının ciddi boyutta zarar etmesine neden olan bu savaşın taraflarından biri olan Huawei yaşanan bu gelişmelerden sonra kendi işletim sistemi olan HarmonyOS’yi geliştirmişti. Ancak Huawei yaptığı açıklamada işlerin o kadar da kolay olmadığını ifade etti. Buna göre Çinli teknoloji devi; Google servislerine alternatif üretmenin yıllar alacağını ifade etti.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ekim 2019) - Google Kuantum Bilgisayar

Google Kuantum Bilgisayar Üretti

Teknoloji devi Google, kuantum çipleriyle işlem gören bilgisayar yaptığını açıkladı. Böylece Google, en hızlı ve süper güçte işlem kapasitesine sahip bir kuantum bilgisayar üretmiş oldu. Bir Google yetkilisi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, dünyada 10 bin yıl sürecek işlemi 200 saniyede gerçekleştiren makineyi tasarladıklarını ifade ederek kamuoyunun dikkatini çekti. Bakalım kuantum bilgisayarlar ne zaman son kullanıcının hizmetine sunulacak.

Instagram Takipçi Gruplandırma Özelliği

Instagram’a Takipçi Gruplandırma Özelliği Geliyor

Instagram’a yeni güncelleme geldi. Yeni özellik sayesinde bundan böyle kullanıcılar, takip ettiği kişilere daha hızlı göz gezdirebilecek. Yeni güncelleme ile algoritmasını değiştiren Instagram, en son paylaşılan gönderileri değil, algoritmanın süzgecinden geçen gönderileri öne çıkaracak. Yani etkileşim halinde olunan kişilerin gönderileri ana sayfada daha çok gözükecek. Buna ek olarak Instagram, etkileşimde olmayan kullanıcıları takipten çıkarmaya yarayan bir özellik üzerine de çalışıyor.

Galatasaray Teknopark Kuruyor

Boğaziçi Üniversitesi İle Galatasaray Teknopark Kuruyor

Boğaziçi Üniversitesi ile Galatasaray Spor Kulübü işbirliğiyle dünyada ilk kez bir spor kulübü teknopark kuracak. Buna göre 17 Ekim’de e-spor ve yapay zeka ağırlıklı bir teknoparkın kurulmasına karar verildi. Bir spor kulübünün teknopark kurması özellikle e-spor alanında girişimlerin önem kazanacağını gösteriyor.

Kimlik Kartlarıyla Alışveriş

Kimlik Kartları ile Ödeme Yapılabilecek

TC kimlik kartlarının dönüşümü devam ediyor. Dijital dönüşüm ile beraber önem kazanan çipli kimlik kartlarıyla, artık ödeme yapma imkanı da olacak. Diğer bir ifadeyle, dijital entegrasyonun tamamlanması ile beraber kimlik kartları alışverişlerde de kullanılabilecek.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ekim 2019) - Google Cameos

Google Cameos Android’e Geldi

Ünlülere yönelik soru cevap uygulaması Google Cameos, Android işletim sistemine sahip cihazlara geldi. Uzun zamandır iOS cihazlarda bulunan uygulama artık Android kullanıcısına da hitap edecek. Google Cameos, Instagram Hikayeler kısmındaki sorular özelliğine benziyor. Soruları halka açık şekilde yanıtlama özelliği taşıyan Cameos, istenirse Google’ın arama sonuçlarında da gösterilebiliyor.

Homo Deus

Homo Deus – Yuval Noah HARARI

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne kitap önerisiyle devam ediyoruz. Branding Türkiye Öneriyor kapsamında bu hafta sizlere Kolektif Kitap etiketiyle piyasaya çıkan ve Yuval Noah Harari imzası taşıyan Homo Deus kitabını tavsiye ediyoruz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Para Avcısı

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

“Teknoloji Haberleri”ne film önerisiyle devam ediyoruz. Branding Türkiye Öneriyor kapsamında ve Film Öneri kategorisinde bu hafta sizlere Para Avcısı (The Wolf Of Wall Street) filmini tavsiye ediyoruz. Para Avcısı, 2013 ABD yapımı kara komedi filmidir. Filmin yönetmenliğini Martin Scorsese üstlenmiştir. Filmin senaryosu Jordan Belfort’un aynı isimli otobiyografik romanından Terence Winter tarafından uyarlanmıştır.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Kripto Para Ve Mining Rehberi

Kripto Para ve Mining Rehberi – Avcı Ufuk YILMAZ

bu hafta “Teknoloji Haberleri”ni yine bir kitap tavsiyesiyle tamamlıyoruz. Branding Türkiye Öneriyor kapsamında bu hafta sizlere Dikeyeksen Yayıncılık etiketiyle piyasaya çıkan ve Avcı Ufuk Yılmaz imzası taşıyan Kripto Para ve Mining Rehberi  kitabını tavsiye ediyoruz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2019) ayının dördüncü ve son haftasını da (22 – 31 Ekim 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 4. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Kasım 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.