Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2019)

Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesinde bu hafta (22 – 31 Ekim 2019) birbirinden mühim haberler var. İşte, Ekim’in dördüncü ve son haftası boyunca gündemde olan teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmeler!

Ekim ayının son haftasına geldiğimiz bu günlerde teknoloji ve dijital ile ilgili birçok dikkat çekici gelişme yaşandı. Bu hafta yine global markaların gündemi dolduran aksiyonlarına şahit olduk. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in dördüncü ve son haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2019)”

22 – 31 Ekim 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (22 – 31 Ekim 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Huawei’den Katlanabilir Telefon: Mate X

  • Huawei: Google Servislerine Alternatif Üretmek Yıllar Alacak

  • Google Kuantum Bilgisayar Üretti

  • Instagram’a Takipçi Gruplandırma Özelliği Geliyor
  • Boğaziçi Üniversitesi İle Galatasaray Teknopark Kuruyor

  • Kimlik Kartları ile Ödeme Yapılabilecek

  • Google Cameos Android’e Geldi

  • Homo Deus – Yuval Noah HARARI

  • Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

  • Kripto Para ve Mining Rehberi – Avcı Ufuk YILMAZ

Şimdi hiç vakit kaybetmeden bu başlıklara dair detayların yer aldığı haberlere hep birlikte göz atalım.

Huawei’den Katlanabilir Telefon: Mate X 

ABD ile Çin arasında yaşanan krizlerden epey etkilenen Huawei buna karşın çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yeni telefon modellerine ek olarak arama motoru ve uygulama mağazası geliştirmek gibi projeleri aynı anda yürüten teknoloji markası şimdi de katlanabilir telefon modeliyle gündemde. Mate X olarak adlandırılan modeli Huawei ilk olarak Çin’de piyasaya sunacak.

Bu arada şunu da belirtelim ki Huawei katlanabilir akıllı telefonu piyasaya sunma konusunda ufak bir rötar yaptı. Galaxy Fold’un yaşadığı kriz Huawei’iyi temkinli olmaya zorladı diyebiliriz. Zira Mate X’in piyasaya çıkma tarihi normalde Haziran’dı.

Huawei ile GoogleHuawei: Google Servislerine Alternatif Üretmek Yıllar Alacak

Bu hafta Huawei’den ikinci haberle karşınızdayız. Geçtiğimiz aylarda ABD ve Çin arasında yaşanan ekonomi savaşı iki tarafı da zor duruma sokmuştu. Özellikle iki ülkenin ileri gelen teknoloji markalarının ciddi boyutta zarar etmesine neden olan bu savaşın taraflarından biri olan Huawei yaşanan bu gelişmelerden sonra kendi işletim sistemi olan HarmonyOS’yi geliştirmişti. Ancak Huawei yaptığı açıklamada işlerin o kadar da kolay olmadığını ifade etti. Buna göre Çinli teknoloji firması, Google servislerine alternatif üretmenin yıllar alacağını ifade etti.

Google Kuantum BilgisayarGoogle Kuantum Bilgisayar Üretti

Google, kuantum çipleri ile işlem gören bilgisayar yaptığını açıkladı. Böylece Google, en hızlı ve süper güçte işlem kapasitesine sahip bir kuantum bilgisayar üretmiş oldu.

Google yetkilisi dünyada 10 bin yıl sürecek işlemi 200 saniyede gerçekleştiren makineyi tasarladıklarını ifade ederek kamuoyunun dikkatini çekti. Tasarlanan bilgisayarın uzun çalışmalar sonrası ortaya çıktığını söyleyen yetkililer, kuantum bilgisayarın seri üretimi üzerine düşündüklerini de belirtti.

Instagram Takipçi Gruplandırma ÖzelliğiInstagram’a Takipçi Gruplandırma Özelliği Geliyor

Instagram’a yeni güncelleme geldi. Kullanıcıların bundan böyle takip ettiği kişilere göz gezdirmesi daha kolay olacak. Yeni güncelleme ile algoritmasını değiştiren Instagram, en son paylaşılan gönderileri değil, algoritmanın süzgecinden geçen gönderileri öne çıkaracak. Yani etkileşim halinde olunan kişilerin gönderileri ana sayfada daha çok gözükecek. Buna ek olarak Instagram, etkileşimde olmayan kullanıcıları takipten çıkarabilecek bir özellik geliştiriyor. Böylece takipçi gruplandırma işlemi daha kolay gerçekleştirilecek.

Galatasaray Teknopark KuruyorBoğaziçi Üniversitesi İle Galatasaray Teknopark Kuruyor

Boğaziçi Üniversitesi ile Galatasaray Spor Kulübü işbirliğiyle dünyada ilk kez bir spor kulübü teknopark kuracak. Buna göre 17 Ekim’de e-spor ve yapay zeka ağırlıklı bir teknoparkın kurulmasına karar verildi.

Bir spor kulübünün teknopark kurması özellikle e-spor alanında girişimlerin önem kazanacağını gösteriyor. Teknopark ilk olarak Galatasaray Kulübü’nün Mecidiyeköy’deki binasında olacak. Sonrasında Seyrantepe’de kurulması planlanan spor salonunda faaliyetlerini sürdürecek. Boğaziçi Üniversitesi ile Galatasaray Spor Kulübü’nün ortaklaşa gerçekleştireceği teknoparkta; spor analizi, sporda yapay zeka, artırılmış gerçeklik gibi konularda stratejik çalışmalar yapılması planlanıyor.

Kimlik Kartlarıyla AlışverişKimlik Kartları ile Ödeme Yapılabilecek

TC kimlik kartlarının dönüşümü devam ediyor. 2023 yılına kadar tüm Türkiye’de yeni kimlik kartlarının kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Dijital dönüşüm ile beraber önem kazanan çipli kimlik kartlarıyla, vatandaşa kolaylık sağlanması hedefleniyor. Buna göre artık çipli kimlik kartlarıyla ödeme yapma imkanı da olacak. Dijital entegrasyonun tamamlanması ile beraber kimlik kartları alışverişlerde de kullanılabilecek.

Google CameosGoogle Cameos Android’e Geldi

Ünlülere yönelik soru cevap uygulaması Google Cameos, Android işletim sistemine sahip cihazlara geldi. Uzun zamandır iOS cihazlarda bulunan uygulama artık Android kullanıcısına da hitap edecek. Google Cameos, Instagram Hikayeler kısmındaki sorular özelliğine benziyor. Soruları halka açık şekilde yanıtlama özelliği taşıyan Cameos, istenirse Google’ın arama sonuçlarında da gösterilebiliyor.  Bu arada uygulama tıpkı Instagram’da olduğu gibi video veya fotoğraf ile yanıtlama imkanı da sunuyor.

Homo Deus

Homo Deus – Yuval Noah HARARI

Branding Türkiye Öneriyor kapsamında bu hafta sizlere Kolektif Kitap etiketiyle piyasaya çıkan ve Yuval Noah Harari imzası taşıyan Homo Deus kitabını tavsiye ediyoruz.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Para Avcısı

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

Branding Türkiye Öneriyor kapsamında ve Film Öneri kategorisinde bu hafta sizlere Para Avcısı (The Wolf Of Wall Street) filmini öneriyoruz. Para Avcısı, 2013 ABD yapımı kara komedi filmidir. Filmin yönetmenliğini Martin Scorsese üstlenmiştir. Filmin senaryosu Jordan Belfort’un aynı isimli otobiyografik romanından Terence Winter tarafından uyarlanmıştır.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Kripto Para Ve Mining Rehberi

Kripto Para ve Mining Rehberi – Avcı Ufuk YILMAZ

Branding Türkiye Öneriyor kapsamında bu hafta sizlere Dikeyeksen Yayıncılık etiketiyle piyasaya çıkan ve Avcı Ufuk Yılmaz imzası taşıyan Kripto Para ve Mining Rehberi  kitabını tavsiye ediyoruz.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

22 – 31 Ekim 2019’un Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2019) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Ekim 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir