En Popüler 10 Sosyal Medya Yönetim Aracı

Günümüz teknolojinin gelişmesi ile insanlar sosyal medyayı her türlü amaç (reklam, sosyal çevre, iletişim vs), zaman ve mekan kısıtlaması olmadan kullanabilmekte. Bu şekilde birçok imkan tanıyan sosyal medyanın, kullanıcı sayısı her geçen gün artarak milyarlara ulaşmıştır.

İnsanlar oturdukları yerden istedikleri kişiyle sosyal ağlar sayesinde iletişime geçebiliyor, markalar sosyal medya aracılığıyla geniş bir müşteri kitlesine ulaşabiliyor, kişiler sosyal medya sayesinde hayran kitlesine sahip olabiliyor. Tüm bunlar sosyal medyanın hayatımızdaki yerinin ve öneminin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.

Artık her iş ya da faaliyet için bir sosyal ağ kullanılıyor. Fotoğraf paylaşmak için Instagram, haber takip ve paylaşımı için Twitter, video izlemek için Youtube, yer bildirimi yapmak için Swarm, canlı yayın için Periscope, anlık ve filtreli paylaşımlar için Snapchat, sosyalleşmek adına Facebook ve Google Plus, profesyonel bir iş çevresi oluşturmak ve CV sergilemek için Linkedin kısacası her sosyal ağın farklı bir vaadi, hedef kitlesi ve kullanım şekli var. Durum böyleyken yani birden fazla sosyal ağ kullanmak zorunda kaldığımız için bunları kontrol etmek ve verimli kullanmak adına sosyal medya araçlarına başvurduk. Özellikle kurumsal markalar daha verimli bir sosyal medya yönetimi ve iletişimi için sosyal medya araçlarına ihtiyaç duyuyorlar.

Tıpkı sosyal medya gibi hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren sosyal medya araçlarının üstlendiği görevleri bu makalede inceleyeceğiz. En popüler sosyal medya araçlarını Branding Türkiye okurları için derledik. Listeye eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz araçlar var ise lütfen yorum yazın.

 • Hootsuite

Yönettiğimiz bütün sosyal medya hesaplarını zaman kaybı olmadan, tek bir merkezden kontrol edilebilmesi amacıyla kullanabileceğimiz bir araç. Bu araç sayesinde, belirlediğiniz tüm içerikleri sosyal medya hesaplarınızdan, siz oturum açmış olmasanız bile, sağlayacağınız komut ile paylaşımın gerçekleşmesi sağlanır. Yapacağınız paylaşımın zamanını ve içeriğini değiştirmek isterseniz bu sizin elinizde. Bu araç sadece paylaşım amaçlı değil, analiz ve ölçüm yapmak amacıyla da kullanabilmektedir.

 • Rignite

Sosyal medya platformunu kapsayan, pazarlama aktivitelerinizi anlamaya ve hesaplamaya yarayan bir sosyal medya aracı. Bu araç vasıtasıyla Facebook, Twitter, Google Plus, Linkedin, İnstagram, Youtube gibi hesaplarınızı yönetebilir, analiz ve raporlamalar yapabilirsiniz.

 • Klout

Sizinle sosyal medyada sıklıkla iletişim kuran kişi ve hesapları tespit edip, onlarla diyaloğa girmek anlamında sizi yönlendirici bir araç olarak da bakabilirsiniz. İlk olarak Twitter uygulaması olarak ortaya çıkan bu uygulamada Twitter takipçi sayısı, takipçilerin sizi like ve retweet etme oranları baz alınarak bir “klout score” adında puan atıyor. Bu sayede kendi sosyal medya başarınızı diğerleriyle kıyaslamanız ve başarılı olup olmadığınız tespitini yapmanız mümkün oluyor.

 • SproutSocial

Birden fazla platformdaki hesaplarınızı yönetmenizi ve raporlamanızı sağlar. Her bir hesabınız için ayrı ayrı analiz yapmanıza gerek kalmadan raporlama sayesinde takipçilerinizin cinsiyet, yaş ve ülke gibi birçok analizine ulaşabilirsiniz. Ücretli olması nedeniyle 3 farklı fiyatlandırmaya sahip olan SproutSocial ilk 30 günde ücretsiz kullanıma izin vermektedir.

 • Social Mention

Oldukça popüler olan Social Mention yüzden fazla sosyal medya sitesinde arama yapar. Araştırdığınız konunun sosyal medya üzerinde paylaşım sıklığı, paylaşım yapan kullanıcıları, kullanıcıların beğenisi ve paylaşım oranları ile alakalı bilgi sahibi olmanızı sağlar. 40’a yakın dilde arama yapıyor ve sonuçları strenght, sentiment, passion ve reach olmak üzere 4 farklı kritere göre değerlendiriyor.

 • Tweetdeck

Tweetdeck, birçok Twitter hesabımızı tek bir panelden kontrol etmemizi ve daha fazla kitleye duyuru yapmamızı sağlayan ücretsiz bir sistemdir. Arayüz sayesinde bütün Twitter hesaplarınızı ve listelerinizi aynı sayfa üzerinden görebilir, ana sayfanızı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Bir diğer özelliği ise uzun linkleri otomatik olarak kısa hale getirmesi.

 • Buffer

Sizin için Twitter’a göndermek istediğiniz güncellemeleri zamanlayan bir sosyal medya aracı. Sosyal medyada yapacağınız paylaşımları düzenli olarak takip edebilir, zamanlayıcı özelliği ile paylaşımlarınızın zamanını kurarak ne kadar etkileşim aldığını görebilirsiniz. Buffer, yayınlanan son güncelleme ile birlikte Instagram desteği de sunmaya başladı. Sosyal medya uzmanları, markalar ve diğer kullanıcılar artık Facebook, Twitter, LinkedIn, Google Plus ve Pinterest’ in yanı sıra Instagram’da da içerik planlaması yapabilecek.

 • Beevolve

Sosyal medya ve internet üzerinden araştırma yapmanıza olanak sağlayan ve zaman zaman çeşitli analizleri de kullanıcılar ile paylaşan çok kullanışlı bir sosyal medya aracıdır.

 • Socialseek

Link geliştirme stratejilerinizde büyük bir yarar sağlayacak sosyal medya aracıdır. Aynı zamanda haberleri, fotoğrafları, tweetleri ve videoları tek bir yerde görebilmenizi sağlıyor. Özellikle Socialseek kullanarak anahtar kelimenizde bulunan bloglar, Twitter, Flickr, Youtube gibi kanallardaki otoriter grup ve blogları bulabilirsiniz.

 • UberVU

Hootsuite’ in sosyal medya yönetimi yazılımı ile güçlü analiz araçlarını birleştirir. Markaların sosyal medyayı izlemesini, analiz etmesini ve cevap vermesini sağlayacak etkili bir platformdur. Mesela satın alma ya da satın alma eğilimi için tanımlanmış sinyallerle potansiyel müşterileri algılar ve etkili kişileri tanımlar. Ayrıca verileri arşivleyerek gündem hakkında değerlendirme yapma fırsatı tanır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

2 Yorum Yap

 1. Avatar
  • Cem -

  • 31 Mart 2019 at 22:07 pm

  Gülbin hanım çok işimize yaradı, sayenizde faydalandık bu araçlardan. Özellikle sosyal medya hesabı satın alacaklar bu toolslar ile bir sorgulama yapmalıdır diye düşünüyorum.

 2. Avatar
  • www.618media.com -

  • 21 Ağustos 2019 at 10:31 am

  merhaba, yazınız ve websiteniz çok interaktif, yazıyı zevkle okudum, umarım bu gibi metinleri göndermeye devam edersiniz

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir