Kurumsal sosyal medya yönetimini daha verimli, daha etkin ve daha etkili kılan en popüler 10 sosyal medya yönetim aracını Branding Türkiye okurları için derledik. 

İnsanlar oturdukları yerden istedikleri kişiyle sosyal ağlar sayesinde iletişime geçebiliyor. Markalar sosyal medya aracılığıyla reklam, pr, itibar yönetimi, pazarlama ve iletişim yapabiliyor. Sosyal medyayı daha stratejik kullanan şahıslar zamanla influencer olurken markalar da sosyal medya sayesinde ürün ve hizmetlerini fenomen haline getirebiliyor. Sadece bunlar bile sosyal medyanın önemini anlamamızı sağlıyor.

Sosyal Ağların Özellikleri

Artık her iş, amaç ya da faaliyet için bir sosyal ağ var. Mesela; fotoğraf paylaşmak için Instagram, Pinterest haber takip ve paylaşımı için Twitter, video izlemek için Youtube kullanıyoruz. Bunlara ek olara yer bildirimi yapmak için Swarm, canlı yayın için Periscope, anlık, geçici ve filtreli paylaşımlar için Snapchat kısa videolar için TikTok kullanıyoruz. Maksimum sosyal ağ deneyimi adına Facebook ve Google Plus, blog yazmak için Tumblr ve Medium, sesli içerik için Spotify profesyonel bir iş çevresi oluşturmak ve CV sergilemek içinse Linkedin kullanıyoruz.

Kısacası her sosyal ağın kendine has bir vaadi, dili, misyonu, özelliği, hedef kitlesi ve kullanım şekli var. Dolayısıyla etkin bir sosyal medya iletişimi yahut pazarlaması için mecburen birden fazla sosyal ağı aynı anda kullanmak zorundayız. Bunun için yani tüm bunları kontrol etmek ve verimli kullanmak adına sosyal medya araçlarına ihtiyacımız var. Özellikle her mecrada birden fazla hesaba sahip kurumsal markalar daha verimli bir sosyal medya yönetimi ve sosyal medya iletişimi için sosyal medya araçlarına ihtiyaç duyarlar.

Tıpkı sosyal medya gibi hayatımızın vazgeçilmezi olan en popüler 10 sosyal medya aracını ve üstlendikleri  görevleri birazdan inceleyeceğiz. Bu arada listeye eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz araçlar var ise lütfen yorum yazın. Farklı bir makalede daha geniş bir liste hazırlayabiliriz 🙂

En Popüler 10 Sosyal Medya Yönetim Aracı

Evet şimdi; dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanları tarafından en çok tercih edilen 10 sosyal medya yönetim aracını kısa başlıklar halinde açıklayacağız.

Hootsuite

En popüler sosyal medya yönetim aracı olan Hootsuite; yönettiğimiz bütün sosyal medya hesaplarını zaman kaybı olmadan, tek bir merkezden kontrol edilebilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Dünya çapında kullanıcısı olan bu araç bir hayli popülerdir.

Hootsuite Sosyal Medya Yönetim Aracı

Hootsuite sayesinde, belirlediğiniz tüm içerikleri sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz. Üstelik siz cihazınızdan oturum açmış olmasanız bile paylaşım gerçekleşir. Sonradan, yapacağınız paylaşımın zamanını ve içeriğini değiştirmek isterseniz zamanlanmış içeriği editlemeniz yeterli. Bu arada Hootsuite sadece paylaşım amaçlı değil. Bu araçla analiz ve ölçüm yapmak da mümkün.

Rignite

Sosyal medya platformunu kapsayan, pazarlama aktivitelerinizi anlamaya ve hesaplamaya yarayan bir sosyal medya aracıdır. Bu araç vasıtasıyla Facebook, Twitter, Google Plus, Linkedin, İnstagram, Youtube gibi sosyal ağlarda hesaplarınızı yönetebilir ve analiz / raporlamalar yapabilirsiniz.

Klout

Sosyal medyada sizinle sıklıkla iletişim kuran kişi ve hesapları tespit edip, onlarla diyaloğa girmek için bu araç iyi bir tercih olabilir.

Klout Nedir

Bu araç sizin sosyal medyadaki skorunuzu da belirliyor. Örneğin bu uygulama; Twitter’daki takipçi sayısına ek olarak takipçilerin sizi like ve retweet etme oranlarını da baz alıyor. Ve bunları baz alarak size bir “Klout Score” veriyor. Bu sayede kendi sosyal medya başarınızı rakiplerinizle kıyaslayabiliyorsunuz.

SproutSocial

Bu ara birden fazla mecradaki hesaplarınızı tek merkezden yönetmenizi ve sosyal medya aksiyonlarınızı raporlamanızı sağlar. Her bir hesabınız için ayrı ayrı analiz yapmanıza gerek kalmadan genel raporlama sayesinde takipçilerinizi cinsiyet, yaş ve ülke olmak üzere birçok metrikte analiz edebilirsiniz. Ücretli olması nedeniyle 3 farklı fiyatlandırmaya sahip olan SproutSocial ilk 30 günlük kullanımı ücretsiz sağlıyor.

Social Mention

Oldukça popüler olan Social Mention 100’den fazla sosyal medya sitesinde belirleyeceğiniz anahtar kelimeleri baz alarak arama yapar. Bu araç; araştırdığınız konunun sosyal medya üzerinde paylaşım sıklığı, paylaşım yapan kullanıcıları, kullanıcıların beğenisi ve paylaşım oranları ile alakalı bilgi sahibi olmanızı sağlar. Social Mention 40’a yakın dilde arama yapmakla kalmıyor. Aynı zamanda çıkan sonuçları strenght, sentiment, passion ve reach olmak üzere 4 farklı kritere göre değerlendiriyor.

Tweetdeck

Tweetdeck, birçok Twitter hesabını tek bir panelden kontrol etmeyi ve tek merkezden içerik paylaşmayı sağlayan ücretsiz bir sistemdir. Kolay arayüzü sayesinde bütün Twitter hesaplarınızı ve listelerinizi aynı panel üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz. Ayrıca herhangi bir hesabınıza ait anasayfa akışını istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. Bu aracın bir diğer özelliği ise uzun linkleri otomatik olarak kısa hale getirmesidir.

Buffer

Sizin için Twitter’a göndermek istediğiniz güncellemeleri zamanlayan bir sosyal medya aracıdır. Sosyal medyada yapacağınız paylaşımları düzenli olarak takip edebilir, zamanlayıcı özelliği ile paylaşımlarınızın zamanını ayarlayarak içeriğin ne kadar etkileşim aldığını görebilirsiniz. Buffer, yayınlanan son güncelleme ile birlikte Instagram desteği de sunmaya başladı. Sosyal medya uzmanları, markalar ve diğer kullanıcılar artık Facebook, Twitter, LinkedIn, Google Plus ve Pinterest’in yanı sıra Instagram’da da içerik planlaması yapabilecek.

Beevolve

Sosyal medya ve internet üzerinden araştırma yapmanıza olanak sağlayan ve zaman zaman çeşitli analizleri de kullanıcılar ile paylaşan çok kullanışlı bir sosyal medya aracıdır. Bu araç özellikle rakip ve hedef kitle analizi için kullanılabilir

Socialseek

Link geliştirme stratejilerinizde büyük bir yarar sağlayacak sosyal medya aracıdır. Aynı zamanda paylaşılan haberleri, fotoğrafları, tweetleri ve videoları tek bir yerde görebilmenizi sağlıyor. Özellikle Socialseek kullanarak anahtar kelimenizde bulunan bloglar, Twitter, Flickr, Youtube gibi kanallardaki otoriter grup ve blogları bulabilirsiniz.

UberVU

Bu araç; Hootsuite’in sosyal medya yönetimi yazılımı ile güçlü analiz araçlarını birleştirir. Diğer bir ifadeyle markaların sosyal medyayı izlemesini, analiz etmesini ve cevap vermesini sağlayan etkili bir platformdur. Mesela satın alma ya da satın alma eğilimi için tanımlanmış sinyallerle potansiyel müşterileri algılar ve etkili kişileri tanımlar. Ayrıca verileri arşivleyerek gündem hakkında değerlendirme yapma fırsatı tanır.


💡 Cam Tavan Sendromu Nedir?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.