Filli Boya, Japonya merkezli Nippon Paint Holdings’e satıldı. Japon şirket, Filli Boya markasını da barındıran Betek Boya ve iştiraklerine ait hisselerin alımını tamamladığını açıkladı. Böylece Filli Boya Japon şirkete resmen satılmış oldu. 

Filli Boya, stratejik pazarlama kampanyaları ve duygulara dokunan reklam filmleriyle son yıllarda adından çokça söz ettiriyor. Kurumsal sosyal sorumluluk aksiyonları ve şirket kültürüyle de dikkat çeken Filli Boya bu günlerde yine gündemde. Ancak bu defa bir reklam – pazarlama odaklı bir kampanyayla veya bir sosyal sorumluluk projesiyle değil. Şirketin manşetlerde olma nedeni Japon şirkete satılmış olması! Evet, Türk boya firmasının ekonomi bültenlerinde yer alma nedeni gerçekleştirilen bu satış oldu.

Filli Boya Japon Şirkete Satıldı

Satışa ilişkin detaylardan önce şirketin tarihçesine kısaca değinmekte yarar var. Buna göre 30 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Betek Boya, 1993 yılında Avrupa’nın en büyük boya markası Caparol ile işbirliği yaptı. Teknolojik ve bir o kadar da stratejik olan bu işbirliği sonucunda ise Filli Boya markası ortaya çıktı. Bugünse Filli Boya markasını da barındıran dekoratif boya ve yalıtım sistemleri şirketi Betek Boya ve iştiraklerine ait hisselerin tamamı Japon şirket tarafından 1,4 milyar TL’ye satın alındı.

Betek Boya Markaları

Satış Bedeli: 1,4 Milyar TL

Japonya merkezli Nippon Paint Holdings tarafından satın alınan Betek Boya ve iştiraklerine ait hisselerin toplam bedeli 1.4 milyar TL olarak açıklandı. Şirketin borçlarını da içeren işletme değeri (enterprise value) ise 2.39 milyar TL olarak belirlendi.

Bitirmeden önce bir detay daha paylaşalım. Buna göre; Betek Boya ve iştiraklerinin (Filli Boya vs.) Japon şirkete satışıyla ilgili işlemler yani satış süreci; yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi şirketi olan Ünlü&Co tarafından yürütülüyor. Bu arada şirket, uluslararası düzeyde dikkat çeken bu satış işlemiyle ilgili kamuoyunu bilgilendiren önemli açıklamalar yaptı. Yapılan açıklamaya göre Betek Boya’nın devir işleminin Rekabet Kurumu ve ilgili diğer ön koşulların gerçekleşmesiyle tamamlanacağı belirtildi. Reuters’ın haberine göreyse, işlemin tamamlanmasından ve uygun prosedürlerin izlenmesinden sonra Nippon, mevcut borcun yeniden finanse edilmesi amacıyla Betek Boya’ya sermaye artırımı sağlayacak.


💡 Show TV ve Habertürk Satıldı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.