Youtube İçin Temel Seo Tavsiyeleri Ve VidIQ Uygulaması

Günümüzün en popüler trendlerinden biri olan, dijital platformlarda rekorlar kıran her telden videolar hayatımızı oldukça eğlenceli bir hale getirmekte ve kolaylaştırmakta. Bir tıkla her yerden video seyredebiliyoruz; ister akıllı telefonla, ister tabletle… Videonun çekiminden tutun, optimizasyonuna kadar her şey meşakkatli, ama çeşitli uygulamalarla bunların üstesinden gelebiliyoruz. Bu makalede Youtube için temel seo ipuçlarından ve VidIQ uygulamasından bahsedeceğiz.

Dijital dünyanın olmazsa olmazlarından biri olan “SEO”nun (arama motoru optimizasyonu) “yazılı içerik” üzerindeki etkisini hepimiz biliyoruz.

Özellikle de “evergreen” içeriklerde!

Dijital dünyaya içerik (makale, blog, haber, görsel, video, durum güncellemesi vb.) bırakmak, aslında o kadar da kolay değil. Diğer bir ifadeyle “yazdığım her içerik nasılsa okunuyor” düşüncesi ne yazık ki geçerli değil. İşte tam bu noktada devreye SEO giriyor.

Dijitalde içerik üretmenin ve pazarlamanın çeşitli kuralları var, bu kurallara hâkim olmadan, kalıcılığın peşinde koşmak anlamsızdır. Bu arada bazı makalelerde ve videolarda SEO’nun önemsiz olduğundan bahsedilip “SEO ölmek üzere” şeklinde açıklamalar yapılıyor ve Adwords ön plana alınıyor. Fakat bu doğru değil. Teknoloji her daim yenileniyor ve hızına yetişmek oldukça zor. Doğru. Ancak yeni bir teknolojinin ortaya çıkması eski teknolojinin ya da sistemin yok olacağı anlamına gelmiyor.

Youtube Ve SEO 

İnsanlar artık daha az okuyup daha çok izliyorlar ve blogger olmak yerine vlogger olmak için çaba sarf ediyorlar. Dolayısıyla artık insanların en büyük kaygısı “ya videolarımı kimse izlemezse!” ve/veya “Youtube’dan nasıl para kazanırım?” olmuş durumda. Haksız sayılmazlar.

Burada devreye yine arama motoru optimizasyonu (SEO) giriyor. Aşağıdaki tabloda da görüldüğü üzere, Google’dan sonra en büyük arama hacmine sahip olan mecra yine bir Google ürünü olan Youtubedur.

Youtube sayfasında geçirilen süre ve ziyaret başına sayfa derinliği göz önüne alındığında, Youtube kanalı için SEO yapmak oldukça önemlidir. Çünkü Youtube’da öne çıkmak için diğer vloggerlarla yarışmak zorundayız. Tüm dünyaya ve belirlemiş olduğumuz hedef kitleye kolayca erişip sesimizi kolayca duyurmak için öncelikle rekabet ettiğimiz kişileri / kanalları iyi tanıyıp, analiz etmeliyiz. Diğer vloggerların hangi anahtar kelimeler kullanılarak arandığını bilmek ve buna göre aksiyon almak için bazı metrikleri iyi kullanmak lazım.

Mesela Google’ın arama bölümünde video sekmesi var. Oraya araştırdığınız konuya yönelik anahtar kelimeler girdiğinizde eğer karşınıza araştırdığınız konuya ilişkin video çıkıyorsa, o zaman videonun SEO’su doğru yapılmış demektir. Tabi aynı şekilde Youtube’da anahtar kelime araması yapmak da yine iyi bir analiz için gereklidir.

Asıl mesele videonuzun hedef kitlenin önüne çıkması değil mi? Peki, bunu nasıl başaracaksınız?

Diyelim ki bir Youtube kanalınız var. Abone sayınız 1000’in üzerinde ve siz bu kanalı daha da büyütmek istiyorsunuz. O vakit ciddi anlamda bir optimizasyona ihtiyacınız var. Kısacası asıl olay videoyu çektikten sonra başlıyor zira herkes izlenme oranlarını arttırmanın peşinde.

Youtube’da ön planda olmak ve yapılan aramalarda üstte çıkmak için kullanılabilecek eklenti / uygulamalardan biri; VidIQ adı verilen uygulamadır.

VidIQ ile Youtube SEO yapmak

VidIQ bir nevi Youtube Analytics işlevi görür. Nasıl ki, Youtube Analytics aracılığıyla değerlerin dönüşümü, ve siteye yapılan somut getiri/getiriler test ediliyorsa VIDIQ ile de aynısı yapılabilmektedir. Youtube’da her izlediğiniz videonun yanında VIDIQ analiz değerleri çıkıyor. Bu değerler nezdinde, videonun/videoların kaç kişi tarafından izlenildiği, gösterim adedi, görüntülenme, süre, sosyal medya etkileşim oranı, SEO skoru, video açıklamalarındaki kelime sayısı, başka web sitelerinden videoya bağlanan sayfa sayısı (Youtube analitik metriğinde bu özellik yoktur, sadece VIDIQ’ya özel olarak uygulanmıştır), kanal değerleri ve etiketleri, optimizasyon tablosu ve daha bunun gibi bir çok özelliğe kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

VidIQ aracılığıyla kanalınızdaki videolara dair istatistiksel verilerin grafiğini görmeniz mümkündür. Böylece yanlış ya da eksik yapmış olduğunuz optimizasyonlara vakıf oluyorsunuz.

Bu arada uygulamayı tam anlamıyla kullanmak için satın almanız gerekiyor. Uygulamanın, Tartışmalı Anahtar Kelimeler özelliği için premium üyelik satın almanız gerekiyor. Uygulamaya dair ufak bir eleştirim daha olacak; VidIQ üyelerine önemli önemsiz birçok maili sıklıkla gönderiyor. Bu yüzden mail bildirimlerini düzenlemenizi tavsiye ederim.

Netice itibariyle; Youtube için SEO yapmak, Youtube’da öne çıkmak anlamında önem taşır. Bunun için bazı uygulama ve eklentileri kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bugün VidIQ uygulamasıyla ilgili kısa bir bilgi verdik. Umarım faydalı olmuştur.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir