Avrupa Birliği Google’a 1,5 milyar euro para cezası kesti. Cezanın gerekçesi ise Google’ın piyasadaki hakimiyetini kötüye kullanması oldu.

Son yıllarda AB ile Google’ın yıldızı barışmıyor desek yeridir. Öyle ki Avrupa Birliği, geçtiğimiz birkaç yıldır Google’a sürekli olarak ve milyar Euro düzeyinde cezalar kesiyor. Hatta AB, en son Google’ın internet reklamlarıyla ilgili hizmeti olan AdSense ile sağladığı piyasa hakimiyetini kötüye kullandığını tespit etti. Bunun sonucunda da Avrupa Birliği Google’a 1,5 milyar euro tutarında bir ceza kesti.

Avrupa Birliği Google’a Neden 1,5 Milyar Euro Ceza Kesti

AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, Avrupa Birliği’nin, Google’a kestiği cezaya ilişkin bir açıklama yaptı. Buna göre Google’ın üçüncü parti internet siteleriyle yaptığı sözleşmelerde kısıtlayıcı maddelere yer verdiği ve rakiplerinin bu internet sitelerine reklam vermelerini engellediği ifade edildi.

Google’ın AB’den aldığı ilk ceza bu değil. Görünen o ki son da olmayacak. Zira Avrupa Birliği Komisyonu, 2017 yılında internet alışverişlerinde rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Google’a 2,42 milyar euro ceza kesmişti.

2018 yılında ise Google’ın akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda kullanılan Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Google’a 4,3 Milyar Euro tutarında ceza kesilmişti.

Avrupa Birliği Rekabette Hassas 

Avrupa Birliği ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme sorumluluğu AB Komisyonu‘nda bulunuyor. Böylece Komisyon, söz konusu incelemede rekabete veya antitröst yasalarına aykırı bir durum tespit ederse buna anında son veriyor. Ayrıca rekabet kurallarına aykırı davranan şirketlere yüksek para cezaları uyguluyor. 


AB Rekabet Politikası I Hakkında

Avrupa Birliği Rekabet Politikasının ve söz konusu politikayı oluşturan müktesebatın temel amacı, üye ülkelerde faaliyet gösteren ekonomik aktörlerin eşit koşullarda rekabet edebileceği bir iç pazarın oluşumunu sağlamaktır. Avrupa Birliği, rekabet politikası yoluyla piyasa ekonomisinin tüm mekanizmalarıyla sağlıklı işleyebilmesini temin etmek üzere rekabetin hukuka aykırı şekilde sınırlandırılmasını engelleyici kurallar getirmiştir. Bu kurallar, temel olarak iç pazarda rekabetin bozulmasını engellemeyi sağlayan bir sistem oluşturmaktadır. AB Rekabet Politikası 2 ana başlık altında kurallar getirmektedir;

  1. Teşebbüslere Yönelik Rekabet Kuralları (Anti-Tröst)
  2. Üye Ülkelere Yönelik Rekabet Kuralları (Kaynak: AB Rekabet Politikası)
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.