2013 yılında Snapchat ile başlayan hikayeler özelliği “Fleets” ile Twitter’a da geliyor. Peki bu günlerde Brezilya’da test edilen Twitter Fleets nedir? Özellikleri nedir?

İlk olarak Snapchat’in başlattığı sonrasında Facebook ve Facebook’un sahibi olduğu Instagram, Messenger, WhatsApp gibi popüler sosyal ağlarda kullanılan ‘hikayeler’ özelliği şimdi de Twitter’a geliyor. Hatta Twitter Fleets olarak adlandırılan yeni özellik Brezilya’da test edilmeye başlandı bile… Bu arada Fleets özelliğinin Brezilya’da denenmesinin sebebi; bu ülkedeki kullanıcıların ‘en çok konuşan’ olmasıdır.

Eğer Twitter, bu test sürecinden beklediği sonuçları elde ederse yakın zamanda Twitter story (Fleets) özelliği tüm Twitter kullanıcılarına açılacak.

Twitter Fleets Nedir?

Sosyal medya kullanıcıları ‘Hikayeler’ özelliğini fazlasıyla seviyor. Bu özellik Twitter’da ‘Fleets’ olarak adlandırılacak ve geçici tweet paylaşma şeklinde gerçekleştirilecek. ‘Fleet’ler, kullanıcıların geçici mesajlar bırakmasını sağlayan bir format. Kullanıcılar bundan böyle 280 karakterle, 24 saat görünürde olacak geçici tweet paylaşabilecek. Bu arada Fleets, sadece yazılı/metin tweetleriyle sınırlı değil. Kullanıcılar; fotoğraf, video, GIF şeklinde hikayeli tweet (Fleet) de paylaşabilecekler.

Twitter Fleets Hikayeler

Bu arada beğenme, yorum ya da retweet gibi özellikler ‘Fleets’de mevcut olmayacak. Kişinin profil fotoğrafının üzerine tıklayıp ulaşabileceğimiz hikayelere direkt mesaj ve emojilerle yanıt verilebilecek. Ayrıca herkese açık olan profillerde o kullanıcı takip edilmese bile ‘Fleets’ yani “hikayeler” görüntülenebilecek.

Fleets İle Kullanıcı Deneyimi Artırılacak

Twitter, yaptığı açıklamada; yeterince beğeni alamayan ya da mesajları yeniden paylaşılmayan yani retweet alamayan ve bu sebeplerle paylaşım yapmaktan çekinen kullanıcıların ‘Fleet’ yani hikayeler özelliğiyle platforma çekilmesi amaçlandığı belirtti. Twitter‘ın ürün yöneticisi olan Mo Aladham ‘Fleet’i anlık fikirlerin paylaşılması için geliştirdiklerini açıkladı ve “Test aşamasının sonuçlarını değerlendireceğiz. Buna göre, ‘Fleet’ özelliğini diğer ülkelere de açacağız” diye konuştu.

Özetlemek gerekirse Snapchat ile hayatımza giren “Hikayaler” özelliği Instagram, Facebook, WhatsApp, YouTube gibi sosyal platformlara da yayıldı. Şimdilerde ise Twitter bu akıma katılıyor. Brezilya’da gerçekleşecek deneme sürümünün ardından “Hikayeler” özelliği tüm dünya kullanıcılarına açılacak.

Attığı tweetlerden yıllar sonra pişman olan, çok fazla tweet atan veya attığı tweeti silmek isteyen Twitter kullanıcıların 24 saatlik geçici mesaj bırakma özelliğinden memnun kalacaklarını tahmin ediyoruz.

Kısa zaman önce gündeme gelen, iş ve kariyer platformu Linkedin’de Hikayeler özelliğinin açılacak olması herkesi şaşırtırken Facebook grubuna direnen Twitter’ın, Hikayeler özelliğini açacak olması rekabeti başka bir boyuta taşıyacak gibi görünüyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.