Bilindiği üzere 2020 yılında yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında sosyal ağların temsilci atama zorunluluğu var. Devletin sosyal ağlara verdiği sürenin dolmasına ise kısa bir zaman kaldı. Peki Linkedin bu süreçte Türkiye’ye temsilci atayacak mı? İşte cevabı!

1 Ekim 2020 tarihinde Sosyal Medya Yasası adıyla bilinen 7253 sayılı kanunla birlikte Türkiye’de günlük erişimi 1 milyon ve üstü olan tüm sosyal medya platformlarına temsilcilik açma zorunluluğu getirilmişti. Kanuna uymayan dijital platformlar ise para cezası başta olmak üzere reklam yasağı gibi 5 aşamalı yaptırıma maruz kalacak. Bu konuya dair kapsamlı okuma yapmak ve meseleyi daha iyi anlamak için Sosyal Medya Düzenlemesi (Tüm Detaylar) ve 6 Maddede Sosyal Medya Düzenlemesi başlıklı makaleleri okuyabilirsiniz. Çünkü bu yazıda, yasa kapsamında Linkedin Türkiye’ye temsilci atayacak mı? sorusunu yanıtlayacağız.

Linkedin Türkiye’ye Temsilci Atayacak Mı?

“İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” şeklinde tanımlanan sosyal medya düzenlemesine ilişkin kanun, yürütme ve yürürlük maddesiyle birlikte toplamda 9 maddeden oluşuyor. Yasaya göre Türkiye’de hizmet veren ve günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurtdışı menşeili sosyal ağlar, Türkiye’de temsilcilik açmak zorunda.

Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından sosyal ağlara verilen belli bir süre var. Belirlenen zaman dilimi içerisinde sorumluluklarını yerine getirmeyen firmalara ise 5 aşamalı bir yaptırım uygulanıyor. İşte bu yaptırımlardan biri olan reklam yasağı başlarken, bazı sosyal ağlar Türkiye’de temsilcilik açacağını duyurdu. Bunlardan biri de Linkedin oldu!

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter üzerinden konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Reklam yasağı uygulamasının Resmî Gazetede yayımlanmasına günler kala Linkedin de ülkemize temsilci atayacağını açıkladı. Sosyal ağ sağlayıcılarının temsilci bildirimleri bizi mutlu ediyor. Diğer sağlayıcılardan da aynı hassasiyeti bekliyoruz.” ifadesini kullandı. Sayan, süreçle ilgili olarak ise şunları belirtti;

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tıpkı Avrupa Birliği vatandaşları gibi taciz, siber zorbalık, taklit hesap, özel hayatın gizliliğini ihlal gibi şikayetlerini artık direkt muhataplarına iletecek. Sağlayıcılarda vatandaşlarınızın taleplerini en hızlı şekilde çözüme kavuşturacak. Sağlayıcılara çağrımız reklam yasağı ya da bant daraltma cezası gelmeden temsilcilerini ülkemizde görevlendirmeleri. Unutmadan; reklam yasağının uygulamasını BDDK, TCMB, VDK ve ilgili tüm kamu kurumları hassasiyetle denetleyecek. Reklam veren şirketlere ayrıca ceza kesilecek.”

Branding Türkiye Linkedin’de!

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin Linkedin topluluğuna katılarak güncel içeriklerden, son dakika gelişmelerden, sektörel haberlerden, anketlerden ve sadece Linkedin’e özel gerçekleştirilen sürpriz çekilişlerden anında haberdar olabilirsiniz.

Hemen takip etmek için buraya tıklayın.


💡 A’dan Z’ye Linkedin

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.