2018’de Branding Türkiye’de Neler Oldu?

Yılın son günündeyiz yarın yeni bir yıla (2019) başlıyoruz. Gerçekten heyecan verici! Bu makalede yıl boyunca Branding Türkiye olarak yaptığımız aksiyonlar ve Branding Türkiye’de en çok okunan ve paylaşılan içerikler yer alıyor.

Bugün 31 Aralık 2018, günlerden Pazartesi. Yarın 2019’un ilk günü. Yeni bir yıla giriyoruz. Bu demek oluyor ki önümüzde değerlendirmemiz gereken yeni bir 365 gün var. Eğer bir şeye başlamayı düşünüp başlayamadıysanız yarın tam sırası! Bu arada yeni yılın herkese huzur, bereket, sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum. Umarım ki maddi manevi tüm ihtiyaçlarınızı giderir, tüm hayallerinizi gerçekleştirirsiniz.

Bu makalede 2018 boyunca Branding Türkiye’de neler yaptığımıza ve Branding Türkiye’de en çok okunan / paylaşılan makalelere yer vereceğiz.

Branding Türkiye 2018’de Neler Yaptı?

Öncelikle hatırlatmak isterim ki, Branding Türkiye 2018’de kuruldu. Sanırım bu seneki en güzel ve en büyük aksiyonumuz buydu. 9 Ocak 2018’de yayın hayatına başlayan Branding Türkiye; bütünleşik pazarlamaya dair tüm olguların (100+ kavram, uzmanlık, süreç) akademisyen ve sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildiği bir mecra. Yalnızca akademik ve sektörel makalelerle yetinmiyoruz. Bildiğiniz üzere içerik 360 derece bir iştir. Dolayısıyla yazılı, görsel, video türü içeriklere ek olarak zirve, eğitim ve etkinlik türü içerikler de hazırlıyoruz.

Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı alt markası Branding Türkiye Etkinlik, her ay bir üniversitede etkinlik / zirveler gerçekleştiriyor. Ayrıca sektör profesyonellerine yönelik konsept etkinlikler de yapıyoruz. Buna ek olarak yılda 2 kez düzenlenecek olan Branding Meetup ile kamu – özel sektör – üniversiteler olmak üzere paydaşları tek çatı altında toplayan konsept zirve(ler) gerçekleştirme hedefindeyiz.

Bir diğer alt markamız Branding Türkiye Yayınları aracılığıyla iş kitapları odağında matbu ve e-kitaplar hazırlıyoruz. Bu arada kavramsallaştırmış olduğum “dijital markalaşma” ile ilgili hazırladığımız “Dijital Markalaşma Eğitimi I DME”, bir eğitim modeli olduğu gibi aynı zamanda Branding Türkiye’nin eğitim odaklı alt markasıdır. Alt markalarımıza dair geniş bilgi için buraya göz atmanızı rica ediyorum.

Branding Türkiye, bütünleşik pazarlamaya dair nitelikli içerik üretmeyi sürdürecek. Yol haritamızı belirleyense 3F Fenomeni adını verdiğim bir model. Dolayısıyla tüm aksiyonlarımızın temelinde 3F Fenomeni var diyebilirim.

Yazı Dizileri

Konsept ve nitelikli içerik oluşturma ve bu konuda sürdürülebilir olma noktasında hassasız. Bu yüzden sürekli “ilgi çekici ve fayda odaklı neler yapabiliriz?” diye düşünüyoruz. Bu beyin fırtınası sonucunda yazı dizileri oluşturmaya karar verdik.

Bunlardan bazıları; 

 • Dijital Markalaşma
 • Pazarlama Ve Renkler
 • Sosyal Ağlar
 • Kurumsal Kimlik
 • Teknoloji Haberleri
 • Haftanın Reklamları
 • Etkinlik Notları
 • İş Kitapları
 • Marka İnsanlar

Yazı dizileri elbette ki bu listedekilerle sınırlı değil. Henüz yayınlanmayan ancak hazırlıkları tamamlanmış olan birçok konsept yazı dizisi daha var. Yakında bunları da Branding Türkiye’de okuyabileceksiniz.

Medya Sponsorluğu

Branding Türkiye, etkinlik ve eğitim odaklı alt markaları (Branding Türkiye Etkinlik, Branding Meetup, Dijital Markalaşma Eğitimi I DME) ile gerçekleştirdiği etkinlik, eğitim ve zirvelerle ekosistemi beslemeyi sürdürürken aynı zamanda birçok etkinlik, zirve ve eğitime de medya sponsoru olarak destek veriyor. Etkinliklerinize medya sponsoru olmamızı isterseniz detaylı bilgi ve iletişim için burayı inceleyin.

Üniversite Temsilciliği

Branding Türkiye 30’dan fazla üniversitede marka elçisine sahip bir mecra. Üniversite Temsilciliği; Branding Türkiye’nin üniversite odaklı tüm proje ve faaliyetlerine katkıda bulunmak üzere her üniversitede oluşturulan ekip ruhunu ve gönüllülüğü esas alan etkileşim odaklı bir projedir. Bu arada eğer okuduğun üniversitede marka elçisi olarak Branding Türkiye’nin temsilcisi olmak istiyorsanız burada detaylı bilgi var. İnceledikten sonra eğer üniversite temsilcisi olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Branding Türkiye Yazarlığı

Branding Türkiye’yi güçlü, farklı ve özel kılan en önemli faktör hiç şüphesiz yazar / konuşmacı kadrosudur. Birbirinden değerli birçok akademisyen ve sektör profesyonelinden oluşan yazar kadromuz, “nitelikli içerik için sürdürülebilirlik” anlayışla hareket ediyor.

Burada yayınlanan ve bilgi / tecrübe aktarımı odağındaki makalelerin birçok insana yol gösterdiğine eminim. Bu arada Branding Türkiye’de 20+ jr. yazar var. Jr. yazarlarımız sektörün nabzını tutan haber, duyuru ve gelişmeleri anlık olarak okuyucuya aktarmak için büyük çaba sarf ediyor.

Eğer siz de Branding Türkiye’de yazarlık / jr. yazarlık / editörlük için başvuru yapmak isterseniz hakkınızda bir değerlendirme yapabilmemiz için formu doldurun.

Branding Türkiye Top 10

2018’de Branding Türkiye’de en çok okunan ilk 10 içerik / makale ise şöyle;


Dipnot: Bu konuda detaylı bilgi “2018’de En Çok Okunan Makaleler” ve “2018’de En Popüler Kategoriler” olmak üzere yayınlanacak olan 2 ayrı makalede yer alacaktır.


Sonuçta 2018’de…

Evet gelelim işin sonucuna…

2018’de Branding Türkiye’yi konumlarken aynı zamanda alt markalarımızı da konumlandırmaya çabaladık. Bunlar bizim için sadece ürün veya sadece özellik olamazdı. O yüzden de tüm bunları alt marka olarak konumlamayı tercih ettik.

Branding Türkiye’nin alt markalarını sıralamak gerekirse; 

 • Branding Türkiye Etkinlik
 • Branding Türkiye Yayınları
 • Branding Türkiye Kariyer Merkezi
 • Branding Meetup
 • Dijital Markalaşma Eğitimi I DME

Görüldüğü üzere her biri ayrı bir misyona ve bir sürece sahip. Her biriyle gerçekleştirdiğimiz ve/veya gerçekleştirmeyi planladığımız aksiyonlar farklı…

Bütün bu bilgiler ışığında 2018 yılını Branding Türkiye açısından özetlemek gerekirse, bu yıl birçok konuda tohum attık diyebilirim. Önümüzdeki süreçte bu tohumların filizleneceğini umuyoruz.

Bitirirken 2019’un herkese iyi gelmesini diliyorum. Mutlu seneler.

Bu arada Branding Türkiye içeriklerini anlık takip etmek için sayfanın solundaki bildirim butonunu aktif edebilir veya buradan bülten aboneliği yapabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir