Pazarlamanın en etkin şekli olan tavsiye yöntemini seo odağında düşündüğümüzde karşımıza backlink çıkmaktadır. İşte tavsiye pazarlamasına yeni yorum olarak ifade edilen backlink alma stratejisi ile ilgili tüm detaylar!

Web siteleri için, arama motorları (Google, Yandex, Bing vs.) tarafından indexlenmiş sayfalardan link almak önemlidir ve hatta gereklidir. Buna bir nevi tavsiye pazarlaması da diyebiliriz. PageRank değeri düşük olan sitelerin sayısı bir hayli fazladır. Ancak yüksek PageRank değeri olan sitelerden bağlantı edinmek için strese girmeyin. Sonuç olarak backlink, backlinktir…

Backlink Alma Stratejisi

Tavsiye pazarlamasına yeni bir yorum olarak ifade edilen backlink alma stratejisiyle ilgili detaylara geçmeden önce şunu söyleyebiliriz ki aslında her bağlantının bir değeri vardır. SEO uzmanları ve SEO şirketleri genel olarak web sitenizin konusu ile ilgili diğer web sitelerden backlink alımı yapılması gerektiğini söyler. Ancak arama motorları henüz siteler arasında alaka düzeyini belirleyememektedir. Bir nebze de olsa tahmin edebilirler ama o da bir noktaya kadar doğru tahmin edilebilir. Bu nedenle her çeşit link değerlidir.

Web sitenizi arama motorlarında yükseltmek, daha üst sıralara çıkarıp trafiği artırmak için öncelikle yapabilirseniz PageRank yüksek sitelerden anchor text (metin içindeki bir anahtar kelimeden) bağlantı elde edin.

Eğer sayfada iyi anahtar kelimeler varsa düşük PageRank siteden gelen bir bağlantı bile web sitenize gerçekten değer katacaktır. Diğer bir ifadeyle bunun, arama motorlarındaki konuma iyi yönde katkısı olacaktır.

Bağlantı Metni (anchor text-çapa metin) Oluşturma İpuçları

  • Bağlantıyı en önemli anahtar kelime ya da anahtar kelime öbeğine verin. Tekrar etmesin.
  • Logo, görsel üzerinden bağlantı vermek (alt etiketi eklense bile) metin bağlantıları kadar değerli olmayacaktır. Ancak çeşitlilik açısından verilebilir.
  • “Backlink”leri zaman zaman kontrol edin. Hangi siteden hangi kelimeden nasıl bağlantı geldiğini kontrol etmekte fayda var, gerekirse değişiklik için müdahale edilebilir.
  • Bağlantı oluştururken web site adresinizi hep aynı şekilde kullanın. http://www.alaniniz.com ve http://alaniniz.com arama motorları gözünde aynı değildir.

Backlink Analizi

Backlink Analizi

Web sitenize hangi siteden bağlantı (backlink) verildiğini öğrenmek veya rakiplerinizin hangi sitelerden nasıl bağlantı aldığını bilmek isterseniz backlink analizi yapmanız gerekir.

Teoride Google belirli bir URL’ye gelen bağlantıları gösterir. Bunun için Google arama çubuğunda link:alanadi.com araması yaparak çıkan sonuçlara bakmak yeterlidir. Ancak sorgulanan siteye gelen tüm “backlink”leri değil belirli bir sayfaya gelen linkleri gösterebilir. Bu sebeple bu bilgiler aslında pek işe yaramaz.

Moz, Majestic ve Ahrefs backlink analiz araçlarını kullanmanızı tavsiye ederim. Özellikle Majestic en fazla bilgiyi veren araçtır. Web sitenizin size ait olduğunu doğrulamanız durumunda size kendi siteniz hakkında ücretsiz raporlar sunuyor. Size tavsiyem buraya kayıt olun ve analinizi yapın.

Bu arada çok hızlı ve düzensiz olarak backlink alımı doğal olmayan bir görüntü çizecek ve arama motorları tarafından garipsenecektir. Şu kadar zamanda şu kadar bağlantı almalısın demek gerçekçi olamaz. Bu süreç her sitenin durumuna göre farklılık gösterir. Özetle diyebilirim ki sitenize verilen linkler web site trafiğinin artış oranıyla orantılı olmalıdır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.