Tavsiye Pazarlaması: Web Sitenize Link Verebilecek Siteleri Bulma

Arama motorları tarafından indexlenmiş sayfalardan link almak gereklidir. Buna bir nevi tavsiye pazarlaması da diyebiliriz. PageRank değeri düşük olan siteler çok daha fazladır. Ancak yüksek PageRank değeri olan sitelerden bağlantı edinmek için strese girmeyin. Backlink; backlinktir…

Her bağlantının bir değeri vardır. SEO uzmanları ve SEO şirketleri genel olarak web sitenizin konusu ile ilgili diğer web sitelerden backlink alımı yapılması gerektiğini söyler. Ancak arama motorları henüz siteler arasında alaka düzeyini belirleyememektedir. Bir nebze de olsa tahmin edebilirler ama bir yere kadar. Bu nedenle her çeşit link değerlidir.

Web sitenizi arama motorlarında yükseltmek, daha üst sıralara çıkıp trafiği artırmak için öncelikle yapabilirseniz PageRank yüksek sitelerden anchor text (metin içindeki bir anahtar kelimeden) bağlantı elde edin.

Eğer sayfada iyi anahtar kelimeler varsa düşük PageRank siteden gelen bir bağlantı bile gerçekten değer katacaktır, arama motorlarındaki konuma iyi yönde katkısı olacaktır.

Bağlantı metni (anchor text-çapa metin) oluşturmak için bazı ipuçları:

 • Bağlantıyı en önemli anahtar kelime ya da anahtar kelime öbeğine verin. Tekrar etmesin.
 • Logo, görsel üzerinden bağlantı vermek (alt etiketi eklense bile) metin bağlantıları kadar değerli olmayacaktır. Ancak çeşitlilik açısından verilebilir.
 • Backlinkleri zaman zaman kontrol edin. Hangi siteden hangi kelimeden nasıl bağlantı geldiğini kontrol etmekte fayda var, gerekirse değişiklik için müdahale edilebilir.
 • Bağlantı oluştururken web site adresinizi hep aynı şekilde kullanın. http://www.alaniniz.com ve http://alaniniz.com arama motorları gözünde aynı değildir.

Backlink Analizi

Web sitenize hangi siteden bağlantı verildiğini öğrenmek veya rakiplerinizin hangi sitelerden nasıl bağlantı aldığını bilmek isterseniz backlink analizi yapmanız gerekir.

Teoride Google belirli bir URL’ye gelen bağlantıları gösterir. Bunun için Google arama çubuğunda link:alanadi.com araması yaparak çıkan sonuçlara bakmak yeterlidir. Ancak sorgulanan siteye gelen tüm bağlantıları değil belirli bir sayfaya gelen linkleri gösterebilir. Bu sebeple bu bilgiler aslında pek işe yaramaz.

Moz, Majestic ve Ahrefs backlink analiz araçlarını kullanmanızı tavsiye ederim. Özellikle Majestic en fazla bilgiyi verir. Web sitenizin size ait olduğunu doğrulamanız durumunda size kendi siteniz hakkında ücretsiz raporlar sunuyor. Kayıt olmaya kesinlikle değer.

Çok hızlı ve düzensiz olarak bağlantı alımı doğal olmayan bir görüntü çizecek ve arama motorları tarafından garipsenecektir. Şu kadar zamanda şu kadar bağlantı almalısın demek gerçekçi olamaz. Her sitenin kendi durumuna göre farklılık gösterir. Diyebilirim ki sitenize verilen linkler web site trafiğinin artış oranıyla orantılı olmalıdır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

2 Yorum Yap

 1. Avatar
  • Seslidünya -

  • 15 Mart 2018 at 18:59 pm

  Merhaba hocam bu benim için çok süper oldu ve sitenizi yakından takip ediyorum Teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim…

 2. Avatar
  • Serhat AYKUT -

  • 29 Mayıs 2018 at 23:26 pm

  güzel bir makale olmuş hocam elinize sağlık teşekkür ederiz.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir