Venezuela’daki Ekonomik Krizin Tüm Detayları

Venezuela belki de tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyor. Geçenlerde Branding Türkiye’de Venezuela’da yaşanan ekonomik krizin boyutlarını, derlediğimiz görsellerle anlatmaya çalışmıştık. Temel gıda ve yaşam malzemelerini temin etmek için dahi tabiri caizse tomarla para harcamak zorunda kalan Venezuela halkının yakın gelecekte krizi atlatması pek mümkün görünmüyor.

Venezuela’da yaşanan ekonomik kriz yüksek enflasyona, elektrik kesintilerine, yiyecek-içecek ve ilaç kıtlığına neden oldu. Bu nedenlerden dolayı milyonlarca Venezuela’lı ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Komşu ülkelere yaşamını sürdürmek için iş bulma umuduyla göç eden Venezuela halkı yaşanan krizin sorumlusu olarak Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve hükümetini görüyor.

Peki Venezuela’da yaşanan bu ekonomik kriz nasıl meydana geldi?

Venezuela’da muhaliflerin kontrolündeki Ulusal Meclis bu konu hakkında bir araştırma yaptı. Ulusal Meclis tarafından yapılan araştırmaya göre, Venezuela’nın enflasyonu Temmuz ayında %83 bine ulaştı.

Venezuela’da fiyatlar her 26 günde bir ikiye katlanmaya devam ediyor. Kontrolsüzce artan fiyatlar nedeniyle halk en temel ihtiyaç olan yiyecek-içecek temininde dahi zorluk çekiyor. Venezuelalılar bir kahve alabilmek için en büyük banknot olan 100.000 bolivardan 25 tane veriyor. Bu da yaklaşık bir valiz dolusu paraya denk geliyor.

Bir valiz parayla alışveriş…

Venezuelalılar alışverişe bir valiz dolusu nakitle gitmek istemedikleri için dijital bankacılığa yöneldiler. BBC (British Broadcasting Corporation)’nin Caracas’taki Güney Amerika muhabiri olan ve Venezuela’da çalışan garsonların bahşiş için hesap numaralarını bıraktığına tanık oldu.

Ekonomik krizin zemin oluşturmasının altında Venezuela’nın dünyadaki en büyük petrol rezervine sahip olması yatıyor. Venezuela, bu kadar fazla ve değerli petrole sahip olduğu için başka hiçbir şey üretme ihtiyacı gütmedi. Venezuela sadece petrol ihraç ediyordu. Petrol ihracından kazandığı dolarlarla hemen hemen her şeyi ithal ediyordu.

Petrol ihracatı Venezuela’nın toplam ihracatının yüzde 95’ini oluşturuyor. Fakat 2014 yılında petrol fiyatları düşünce Venezuela’nın da döviz gelirleri azaldı. Bu yüzden Venezuela eskisi gibi rahat ürün ithal edemez oldu ve piyasada temel ihtiyaçların da içinde olduğu ithal ürünler giderek azaldı. Sonuç olarak, şirketler ürünlerin fiyatlarını artırdı ve enflasyon aniden yükseldi.

Venezuela Hükümeti Bu Ekonomik Krizden Kurtulmak İçin Ne Yapıyor?

Venezuela hükümeti, ülkede yaşanan ekonomik kriz için krizin etkilerini hafifletmek adına bir mücadele planı başlattı.  Venezuela’nın güçlü para birimlerinden olan Bolivar’dan 5 sıfır atıldı. Böylelikle yeni para biriminin adı “Egemen Bolivar” oldu.

Venezuela hükümeti paradan sıfır attıktan sonra 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500‘lük banknotlar ve iki madeni para bastırdı.

Venezuela hükümeti yeni para birimini “sihirli formül” olarak adlandırarak bunu “ekonomik önlem paketi”nin bir parçası şeklinde yorumladı.

Ekonomik önlem paketinin arasında yer alan diğer maddeler ise şöyle:

  • Asgari ücreti 1 Eylül’de 34 katına çıkarmak
  • Egemen Bolivar’ı “Petro” adlı yerel kripto para birimine çıpalamak
  • “Vatan Kartı” sahibi olmayan kişilere petrol sübvansiyonunu kaldırmak
  • KDV(Katma Değer Vergisi)’yi yüzde 4’ten 16’ya çıkarmak

Venezuela Halkının Ekonomik Krize Tepkisi Ne Oldu?

Milyonlarca insan tepkisini Venezuela’yı terk ederek gösterdi.

Birleşmiş Milletler (BM)’in verilerine göre 2014 yılından beri 2,3 milyon Venezuelalı başka ülkelere göç etti. Venezuela halkının çoğu komşu ülkelerden biri olan Kolombiya‘ya göç etti. Geri kalanlar ise kıtadaki diğer ülkelere dağıldı. Diğer kıtalara dağılan Venezuela halkından 200 bin kadarı İspanya’ya göç etti.

Krizin boyutlarını Branding Türkiye’de yayınlanan “Venezuela’daki Ekonomik Krizin İbretlik Görüntüsü makalesinde görebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir