Ekonomi basını 26 Aralık’ta gerçekleştirilen “EGD Yılbaşı Buluşması”nda  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi’nde bir araya geldi. Branding Türkiye’nin de katıldığı gecede Branding Türkiye yazarları plaket aldı.

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin de katıldığı ve Branding Türkiye yazarlarının plaket aldığı geleneksel “EGD Yılbaşı Buluşması” bu yıl 14’üncü kez düzenlendi. TİM’in desteğiyle gerçekleşen etkinliğe EGD üyelerinin yanı sıra, siyaset ve iş dünyasından birçok isim katıldı.

Ekonomi Basını EGD Yılbaşı Buluşması’nda!

Ekonomi basınının bir araya geldiği etkinliğin açılışında konuşma yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, ekonomi gazetecileriyle ihracatçıların birbirini tamamladığını ve birbirlerini anladığını vurgulayarak bu etkileşimin öneminden bahsetti.

EGD Yılbaşı Buluşması 2018 - Hatıra Fotoğrafı

İsmail Gülle, bu yıl ihracatta sağlanan başarılardan bahsettiği açıklamasında şöyle konuştu;

“2018’de ihracatçılarımızın azmi ve emeğiyle kırdığımız rekorlarımızı ve ihracatımızdaki artışı devam ettireceğiz. Biz ihracat yapalım, sizler değerli kalemlerinizle yazın. 2019’da daha çok ihracat konuşalım. Hepimizin, ülkemizin buna ihtiyacı var.”

Konuşmasına ekonomi gazetecilerinin ihracatçıların yol arkadaşı olduğuna dikkat çekerek devam eden Gülle, bu konuyla alakalı şunları söyledi:

“Planlarımız, stratejilerimiz ve hedeflerimizden her zaman ilk haberdar olanlar olarak, yaptığımız doğru ve yanlışlarda bizlere yazılarınız ve haberlerinizle her zaman doğru alternatifleri sundunuz. Ekonomi basınının değerli temsilcileri olarak, 20 yıldır gördüğümüz tecrübeli yüzlerden mesleğe yeni başlayan meslektaşlarınıza kadar sizlerden tek beklentimiz, ihracat algısının güçlenmesine ve tüm iş dünyamızı ihracata teşvik etmemize destek olmanız.”

İTO Başkanı: Ekonomi Basını İsimsiz Kahramandır

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ise 2018’in yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada zor geçtiğini ifade etti. 2019’un da zorlu fakat umut dolu bir sene olacağını belirten Avdagiç şu açıklamayı yaptı;

“Bu zorlu yılı üretimin gücüyle geride bırakacağız. Çünkü iş dünyası olarak 2019’da üretimin yeni kodlarını programlayarak ekonomide bambaşka pencereler açmak istiyoruz. Bunu yaparken asıl hedefimiz, Türkiye’yi yüksek faiziyle değil, üretim gücüyle çekici hale getirebilmek olacaktır. Araçlardaki yol bulma sistemiyle anlatırsak; biz ticaretin navigasyonunda en hızlı güzergahı hesapladık. O da yerli üretim rotasıdır. Reel ekonomimizi, cari fazladan vazgeçmeden, global nefes diye nitelendirdiğimiz ihracatla büyüteceğiz.”

Avdagiç, ekonomi basınının, toplum ile ekonominin aktörleri arasında adeta bir köprü olduğuna vurgu yaparak halkın; sanayi, ticaret, üretim ve ihracattaki gelişmeleri ekonomi gazetecilerinden öğrendiğini ifade etti.

Konuşmasının satır aralarında önemli mesajlar veren Avdagiç, toplumun en önemli haber kaynağının gazeteciler olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Haberleri yorumlamada da en büyük yardımcımız sizlersiniz. Bana göre siz ekonomiyle ilgili gelişmeleri topluma aktarırken çok önemli bir iş daha yapıyorsunuz. O da ekonomik aktörler ile halk arasında ortak bir dil gelişmesine, ortak bir akıl oluşmasına, tarafların birbirini anlamasına, ekonomik bilgi ve birikimin çoğalmasına zemin hazırlıyorsunuz. Ekonomi ve ticaretteki gelişmeleri küreselleşmeye bağlıyoruz ya… İşte bu küreselleşmenin en eski ve değişmez aktörü gazetecilerdir, sizlersiniz. Teknolojik gelişmelerin yaygınlaşması, çıkan ürünlerden kitlelerin haberdar olması hep sizinle oluyor. Ekonominin çarklarını döndüren sadece bizim üyelerimiz, yani üreticiler değildir. Bence ekonomin çarkını döndüren isimsiz kahramanlardan biri de ekonomi basınıdır. Daha da önemlisi ekonomi gazetecileri, Türkiye’nin iktisadi tarihinin güçlü ve büyük hafızasıdır.​”

EGD Başkanı’ndan Teşekkür

EGD Başkanı Celal Toprak, EGD olarak gerçekleştirdikleri yılbaşı buluşmasının, önemsedikleri bir etkinlik olduğunu belirterek, mesleğe ve EGD’ye verdikleri destekten dolayı sektör duayenlerine teşekkür etti. Etkinliği 14 yıldır yaptıklarını vurgulayan Toprak;

“14 yıl önce hepimiz daha farklıydık ama değişmeyen tek şey var; duygularımız. Duygularımızda bir değişim yok. Hepimiz birbirimizi çok seviyoruz, sevmeye de devam edeceğiz. Bu bir aile toplantısı. Biz meslektaşlarımızın görüşmesine vesile oluyoruz. Bu köprüyü oluştuğumuz için çok mutluyuz. Bu aile birlikteliğini bozmayalım. Bunu bozmadığımız sürece bize bir şey olmaz, dimdik ayakta kalırız. Bu birlikteliği hayatın her alanına yayalım.”

şeklinde konuştu.

EGD Hatıra Fotoğrafı

EGD Plaket Takdim Töreni

“EGD Yılbaşı Buluşması”ndaki konuşmaların akabinde plaket takdim törenine geçildi. EGD’ye desteklerinden dolayı TİM Başkanı İsmail Gülle‘ye teşekkür plaketi verildi. Gülle plaketini, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahab Munyar‘ın elinden aldı.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Akif Eroğlu adına ise TSB kurumsal iletişim biriminden Elvan Yetkin‘e geceye katkılarından ötürü bir plaket takdim edildi. EGD etkinliklerine katkılarından dolayı verilen teşekkür plaketi ise; Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü Hamdi Ateş‘in adına Türk Telekom Dijital İletişim Müdürü Esat Sivri‘ye sunuldu. ORGE Elektrik Üst Yöneticisi (CEO) Nevhan Gündüz, Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu, Teksan Jeneratör Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler, Çevko Vakfı Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Özcanlı Uslu ve Tracemark Ajans Başkanı Salih Karahan‘a da katkılarından dolayı plaket verildi.

Etkinlikte, 19 Ağustos’ta tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden ekonomi yazarı Güngör Uras adına verilen “yaşam boyu onur plaketi” ise Güngör Uras’ın asistanı Hediye Ünlü’ye takdim edildi. Faruk Türkoğlu, Hasan Eriş, Şemsi Yücel, Rüştü Bozkurt, Yüksel Uysal, Çetin Gürel, Kamuran Abacıoğlu, Engin Köklüçınar, Şükran Soner, İdris Adil ve Ege Cansen de etkinlik kapsamında yaşam boyu onur plaketi verilen isimlerdendi.

EGD Ödülleri Mustafa Haliloğlu

Yeni Ekonomi Kanallarına Plaket

Plaket takdim töreninde ayrıca, yayın hayatına bu yıl başlayan yeni ekonomi kanallarının temsilcilerine plaket verildi.

Bu kapsamda Turkuvaz Medya Grubu Başkan Vekili Serhat Albayrak adına A Para Genel Yayın Yönetmeni Özlem Doğaner ve EKOTÜRK Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Cengiz Özdemir’e plaket takdim edildi

Meslekte 20 Yılını Dolduranlara Plaket

EGD yılbaşı buluşmasında ekonomi basınında 20 yılını dolduranlara da plaket takdim edildi. Meslekte 20 yılını dolduran isimler şu şekilde: Emre İskeçeli, Ömer Temür, Selçuk Geçer, Can Karadut, Serpin Alparslan, Mehmet Ali Yıldırımtürk, Mesut Taşkın, Tamer Gerçi, Dilek Gappi, Adil Küçük, Musa Alioğlu, Şeref Özata, Okhan Şentürk, Murat Gürsoy, Orhan Koçyiğit, Selahattin Ertaş, Cem Tanrıkılıcı, Can Kantar, Kadir Kılıçparlar, Hamide Hangül, Selma Şenol, Deniz Kalendergil, Aynur İşçi, Fahri Sarrafoğlu, Olay Tan, Mehmet Mustafa Haliloğlu, Nurhayat Varol, Aslı Didari, Murat Bayar, Engin Çağlar, Ahmet Çoşkunaydın, Mehmet Aka.

Branding Türkiye Yazarına Plaket

Ekonomi basını EGD Yılbaşı Buluşması’nda bir araya gelirken geceye Branding Türkiye de yazar ve konuşmacılarıyla birlikte katıldı. Bu anlamlı akşamda Branding Türkiye yazarlarından Mustafa Haliloğlu meslekte 20 yılını doldurması vesilesiyle plaketle onurlandırıldı. Kendisini tebrik ediyor ve meslekte nice yıllara diyoruz.

Kendisini tebrik ediyor ve meslekte nice yıllara diyoruz. 🙂 Bu arada Mustafa Haliloğlu’nun yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.