Türkiye’de saat 23 sularında internet yavaşladı. Bunun akabinde sosyal ağlara da erişimin olmadığı anlaşıldı. 

Sosyal ağlara erişim yok. Peki ama neden? Evet, Türkiye saatiyle yaklaşık olarak 23 sularında başlayan internetteki yavaşlamanın nedeni merak konusu olurken henüz bu konuya dair net bir açıklama yapılmadı. Kullanıcılar “İnternet neden yavaş?”, “Sosyal ağlara niye erişim yok?” odağında Google ve Yandex gibi arama motorlarında meselenin detaylarını öğrenmek adına araştırma yapıyorlar fakat henüz resmi bir açıklamanın olmayışı sebebiyle kimse tatmin edici bir cevaba ulaşamıyor.

İnternet Neden Yavaşladı?

Türkiye’de internetin yavaşlamasıyla birlikte başta Facebook, Instagram, Twitter, Youtube olmak üzere birçok sosyal ağa erişim sorunu yaşanmaya başladı. Henüz konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken internet erişimindeki sıkıntının sosyal ağlar özelinde olmadığı anlaşılıyor. Zira birçok sosyal ağda eş zamanlı olarak erişim sorunu yaşanıyor. Resmi makamlarca yapılacak detaylı açıklamanın ardından ayrıntıları burada sizlerle paylaşıyor olacağız.

Devamı geliyor…


Güncelleme (29.02.2020)

Hatay Valisi Rahmi Doğan, İdlib’de rejim güçlerinin düzenlediği hava saldırısında 33 askerimizin şehit olduğunu açıklamıştı. Vatandaşlar gelişmeleri yakından takip etmek için Twitter, WhatsApp ve Instagram’a akın etti. Ancak bu esnada sosyal medya platformlarına erişimin sağlanamadığı anlaşıldı.

Kullanıcılar hemen GSM operatörlerini ve internet sağlayıcılarını arayarak durumu öğrenmeye çalıştı. Bu sırada GSM operatörlerinden internetin yavaşlaması ile ilgili açıklama geldi.

Türk Telekom’un 444 5 444 numaralı iletişim merkezine yapılan aramalarda şu mesajla açıldı:

“Değerli müşterimiz, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya kanallarına erişimde kesintiler yaşanabilmektedir. Aralıklarla bağlantınızı kontrol edebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkürler.”

Turkcell’in çağrı merkezine yapılan aramada da yine sosyal medya platformlarına erişimde yaşanan sorunun Turkcel ile ilgili olmadığı belirtildi. Sorunun Türkiye genelinde yaşanan bir durum olduğu ve çözüme yönelik çalışıldığı ifade edildi.

Yalan Haberlere Dikkat

Bu süreçte Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’dan ‘sosyal medya’ uyarısı… Sayan Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Millet olarak çok kritik anlar yaşıyor, yüreğimizi yakan haberler alıyoruz. Sosyal ağlar üzerinden yayılmaya çalışılan yalan haberlere karşı dikkatli olmamız ve sadece resmî açıklamalara itibar etmemiz son derece önemli. Aziz Milletimizi yanıltmaya yönelik haber ya da paylaşım yapan kişilerle ilgili tespitler Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’miz tarafından başlatıldı. Yapılan tespitler adli merciler ile paylaşılarak yasal süreç başlatıldı. Gerçek hayatta suç olan her davranışın sanal ortamda da suç olduğunu unutmamamız gerekiyor. Rabbim, Kahraman Ordumuzun yardımcısı olsun.”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.