Linkedin’de özellikle son 2-3 haftadır şirket sayfalarının takipçi sayısı düşüyor. Peki ama neden? İşte yaşanan duruma ilişkin detaylar ile Linkedin’in konuyla dair açıklaması!

Kamusal, kurumsal ve kişisel markalar için en önemli ve fakat en bilinmezlerle dolu sosyal mecraların başında hala Linkedin geliyor.

Branding Türkiye’yi Linkedin’de Takip Etmek İçin Tıklayın

Aralık 2002’de kurulan Mayıs 2003’te genel kullanıma açılan yani tarihsel olarak ilk sosyal medya platformları arasında yer alan Linkedin özellikle Türkiye’de markalar tarafından yeterince etkin kullanılamıyor. Diğer bir ifadeyle Linkedin’de bir markanın topluluk oluşturması, takipçi edinmesi, içerik üretmesi, reklam vermesi, kitle edinmesi, konumlanması pek kolay olmuyor. Tabi, Linkedin’de başarılı olmanın birçok parametresi var ancak şimdi konumuz bu değil.

Bu makalede son birkaç haftadır Linkedin’de şirket sayfalarının takipçi sayısının düşüşüyle ilgili bilgi vereceğiz.

Linkedin’de Şirket Sayfalarının Takipçi Sayısı Düşüyor

Son zamanlarda Linkedin’de tuhaf bir durum söz konusu. Buna göre; şirket sayfalarının takipçi sayısında sebebi anlaşılmayan bir şekilde düşüş yaşanıyor.

Linkedin iletişimini ve yönetimini yaptığım birçok marka veya girişimin şirket sayfasında sebepsiz şekilde takipçi düşüşü gözlemleyince bunun bir açıklaması olması gerektiğini düşündüm. Akabinde Linkedin tarafından yakın zaman önce bir açıklama yayınlandı. Buna göre aslında problem bizde veya Linkedin’deki herhangi bir işletmede değil. Takipçi düşüşleri, Linkedin’in politikası gereği uyguladığı bir yöntem nedeniyle oluyor: Aktif olmayan hesap filtrelemesi

Aktif Olmayan Hesap Filtrelemesi

Linkedin tarafından “Aktif olmayan hesap filtrelemesi” şeklinde tanımlanan konuyla ilgili açıklaması şöyle;

“LinkedIn üyelerine ve katkı sağlayıcılarına erişim ve etkileşimle ilgili daha güvenilir içgörüler sunabilmek için kısıtlanmış ve dondurulmuş hesaplar da dahil olmak üzere aktif olmayan hesaplar artık bir üyenin profilinde listelenen toplam takipçi ve bağlantı sayısına ve LinkedIn Şirket Sayfalarının toplam takipçilerine dahil edilmeyecek. Bu değişiklik, bazı hesapları diğerlerine kıyasla daha fazla etkileyebilir. Etkideki bu farklılığın nedeni birden fazla gerekçeye bağlı olabilir. Bu gerekçelerden bazıları şunlardır: Hesabın aktif olduğu süre, üyenin sahip olduğu bağlantı ve üye sayısı, üyelerin çalıştığı veya okuduğu yerler ve çok daha fazlası.”

Açıklamanın devamı ise şöyle;

“Önümüzdeki süreçte, aktif olmayan hesapları kaldırmak için tüm üyelerin takipçi ve bağlantı sayılarını ve LinkedIn Şirket Sayfalarının takipçi sayılarını düzenli olarak güncelleyeceğiz. Güvenli, gerçekçi ve şeffaf bir deneyim yaşamanızı sağlamak ve hedef kitlenizi daha doğru şekilde yansıtmak istediğimiz için bu doğrultuda çabalıyoruz.”

Evet, Linkedin’de sayfa takipçileriniz düşüyorsa endişe etmeyin. Eğer bir ajanssanız veya freelance bir uzmansanız ve hizmet verdiğiniz markaya Linkedin’deki durumu anlatmakta güçlük çekiyorsanız bu makaleyi referans gösterebilirsiniz 🙂


Linkedin Hakkında Bilinmeyenler

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.