Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2020)

Mart ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri ( (8 – 14 Mart 2020)”

8 – 14 Mart 2020 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (8 – 14 Mart 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Xiaomi Piazza AVM’de Deneyim Mağazası Açıyor
 • Huawei AppGallery’deki Uygulamalardan Komisyon Almayacak
 • İtalya Corona Virüs Sebebiyle Karantinada
 • Facebook Çapraz Hikaye Özelliği İçin Çalışıyor
 • Oppo Akıllı Televizyon Sektörüne Giriyor
 • Forbes Türkiye En Zengin 100 Türk Listesi (2020)
 • Faydalı SEO Araçları Listesi
 • Sanal Ticaret Akademisi Açıldı (Ücretsiz)
 • Digital Z 2020
 • Etkinlik Duyuru Odaklı Telegram Kanalı
 • Korona Virüsü Türkiye’de
 • İKAMİD İnsan Kaynakları Zirvesi İptal Edildi
 • TR Uzantılı Alan Adı Transferi İçin Son Günler
 • Corona Selamı Gündemde
 • 23. Araştırma Zirvesi Sona Erdi
 • Corona Virüsü Nedeniyle Okullar Tatil

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Mart 2020) - Xiaomi Mağaza

Xiaomi Piazza AVM’de Deneyim Mağazası Açıyor

Çinli teknoloji şirket Xiaomi, İstanbul Maltepe’deki Piazza AVM’de ilk deneyim mağazasını açıyor. Mağazada Redmi Note 8, Mi Band Akıllı Bileklik, Redmi Airdots Kablosuz Kulaklık gibi Xiaomi’nin birçok teknolojik ürünü yer alacak. Bu arada mağazada açılışa özel %30’a kadar indirim olacağını da belirtelim.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Mart 2020) - Huawei Appgallery

Huawei AppGallery’deki Uygulamalardan Komisyon Almayacak

Çinli teknoloji şirketi Huawei, kendi geliştirdiği uygulama mağazası AppGallery ile ilgili bir duyuru yayınladı. Buna göre Huawei, uygulama mağazasındaki app’lerden komisyon ücreti almayacak. Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşları neticesinde ABD tarafından Çin’e uygulanan ambargo sonrasında Huawei bir takım önlemler almıştı. Şirketin kendi uygulama mağazasını hazırlaması da bunlardan biriydi. Şirket şimdi de uygulama geliştiricileri AppGallery’e adapte etmek amaçlı olsa gerek, uzun bir süre uygulamalardan komisyon ücreti almayacağını ilan etti. Bakalım Çinli şirketin bu hamlesi sadık bir kullanıcı kitlesi oluşturmasını sağlayacak mı…

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Mart 2020) - İtalya Karantina

İtalya Corona Virüs Sebebiyle Karantinada

Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkan Corona Virüs, hızla tüm dünyaya yayılıyor. Salgın sebebiyle deyim yerindeyse tüm dünya ayaklanmış durumda. Virüsten en çok etkilenen ülkelerden biri de İtalya. Artan vakalarla bir türlü baş edemeyen İtalya, çareyi tüm ülkeye karantina getirmekte buldu. Karantina kararı ülkenin her yerinde geçerli olup, ülkede eczaneler dışında herhangi bir yere gitmek yasaklandı.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Mart 2020) - Facebook Çapraz Hikaye

Facebook Çapraz Hikaye Özelliği İçin Çalışıyor

Teknoloji devi Facebook, “Çapraz Hikaye” özelliğiyle platformlar arası hikaye paylaşımını aktifleştirmeye hazırlanıyor. Bilindiği üzere Facebook’un bünyesinde, Instagram ve Whatsapp gibi sosyal ağlar bulunuyor. Facebook, çapraz hikaye paylaşımıyla tek mecrada paylaşılan hikayenin tüm mecralara anlık iletilmesini sağlamayı istiyor.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Mart 2020) - Oppo

Oppo Akıllı Televizyon Sektörüne Giriyor

Çin merkezli teknoloji şirketi Oppo, yeni bir gelişme ile tüketicilerin karşısına çıkıyor. Akıllı telefonlarıyla son zamanlarda adından söz ettiren ve bu alanda büyük bir başarı kazanan Oppo, şimdi de akıllı televizyon sektörüne giriyor. Bu arada Oppo, yeni ürününü 2020’nin ikinci yarısında tanıtmayı hedefliyor.

Forbes Türkiye En Zengin 100 Türk

Forbes Türkiye En Zengin 100 Türk Listesi (2020)

Forbes Türkiye tarafından bu yıl 15’inci kez hazırlanan ve Türkiye’deki milyarderlerin yer aldığı “Forbes Türkiye En Zengin 100 Türk Listesi (2020)”ni sizler için derledik.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Faydalı Seo Araçları

Faydalı Seo Araçları Listesi

Dijital pazarlamanın en önemli öğelerinden biri olan seo (arama motoru optimizasyonu) ile ilgili işinize yarayacak birbirinden değerli ve faydalı seo araçları listesini sizler için hazırladık.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Sanal Ticaret Akademisi Açıldı

Sanal Ticaret Akademisi Açıldı (Ücretsiz)

Şirket kurmak, şirketini geliştirmek, yurt içinde veya yurt dışında ticaret yapmak isteyenler için Ticaret Bakanlığı tarafından Sanal Ticaret Akademisi kuruldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Digital Z 2020

Digital Z 2020

Yıldız İşletme Kulübü tarafından ilk olarak 2017 yılında gerçekleştirilen Digital Z’nin bu sene dördüncüsü gerçekleştirilecek. 10 – 11 Mart tarihlerindeki Digital Z 2020 için geri sayım başladı!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Etkinlik Duyuru

Etkinlik Duyuru Odaklı Telegram Kanalı

Hemen her gün birçok ücretli/ücretsiz zirve, etkinlik ve eğitim oluyor ama ne yazık ki bunların birçoğunu gözden kaçırıyoruz. Bu sorundan yola çıkarak kurulan, etkinlik duyuru odaklı Telegram kanalı sayesinde tüm organizasyonları anında öğrenebileceksiniz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Korona Virüsü Türkiyede

Korona Virüsü Türkiye’de

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın 00:30’da basın toplantısı yapacağına dair haberlerin yayınlanmasının akabinde herkesin aklına Korona Virüsü Türkiye’de mi? sorusu geldi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İKAMİD İnsan Kaynakları Zirvesi İptal

İKAMİD İnsan Kaynakları Zirvesi İptal Edildi

İnsan Kaynakları Mesleki İş Birliği Derneği (İKAMİD) tarafından 14 Mart’ta gerçekleştirilecek olan İKAMİD İnsan Kaynakları Zirvesi Korona Virüsü nedeniyle iptal edildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

TR Uzantılı Alan Adı

TR Uzantılı Alan Adı Transferi İçin Son Günler

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir hatırlatmayla devam ediyoruz. TR uzantılı alan adlarınızı yetkili kayıt operatörlerine transfer etmeniz için son günler! Bu makalede TR uzantılı alan adı (domain) transferi işlemine dair yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Corona Selamı

Corona Selamı Türkiye’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Suriye ve göç krizini görüşmek üzere Nato Genel Sekreteri ile bir araya geldiğinde toplantının sonunda tokalaşmak yerine elini göğsüne götürerek “Corona” dedi. Bu durum kısa süre içerisinde fenomen haline gelerek Corona Selamı diye markalaştı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

23. Araştırma Zirvesi Sona Erdi

23. Araştırma Zirvesi Sona Erdi

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne sponsor olduğumuz bir etkinliğe dair notlarla devam ediyoruz. Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından bu yıl “Değere Değer” teması ile Conrad Otel’de düzenlenen ve iki gün süren 23’ncü Araştırma Zirvesi, yoğun ilgi ve birbirinden değerli konuşmalar ile tamamlandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Corona Virüsü Nedeniyle Okullar Tatil Edildi

Corona Virüsü Nedeniyle Okullar Tatil

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ni güncel bir gelişmeyle tamamlıyoruz. Geçen gece saat 00:30’da Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Türkiye’de ilk Corona Virüsü vakasının görüldüğünü duyurdu. Ertesi gün de “Corona Virüsü nedeniyle okullar tatil” açıklaması yapıldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2020) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Mart 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.