Şirket kurmak, şirketini geliştirmek, yurt içinde veya yurt dışında ticaret yapmak isteyenler için Ticaret Bakanlığı tarafından Sanal Ticaret Akademisi kuruldu.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve girişimcilik ekosistemini destekleyici bir hizmet olarak sunulan Sanal Ticaret Akademisi geçtiğimiz günlerde faaliyete geçti. Ticaret Bakanlığı’na bağlı uzman eğitmenler tarafından verilecek olan bu eğitimler yalnızca şirket kurmak isteyenlere yönelik değil. Zira halihazırda şirketi olup dış ticarete yönelmek isteyenler de bu platformdan ücretsiz bir şekilde yararlanabilecekler.

Sanal Ticaret Akademisi

Ticaret Bakanlığı, şirket kurmak isteyenlere veya halihazırda şirketi olup dış ticarete atılmak isteyenler için özel bir platform hazırladı. Platform gerek e-ticaret gerekse e-ihracat odağında ticaret yapmayı hedefleyen işletmeler için de büyük bir fırsat olarak görülüyor. Zira “Sanal Ticaret Akademisi”ndeki tüm eğitimler ücretsiz. Ayrıca eğitimi başarıyla tamamlayanlar için sertifika da mevcut. Katılımcılar mobil cihazından dahi eğitimleri takip edebilecekler.

Sanal Ticaret Akademisi Dersler

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan akademi ile ilgili şunları söyledi;

“Bu eğitim sistemi 7/24 çalışma masanızda ya da mobil telefonunuzda her zaman hazır olacak. Bütün vatandaşlarımızın hizmetine açık ücretsiz bir eğitim vereceğiz. Akademide yer alacak derslerin içeriğini, kalitesini ve buraya erişimdeki kolaylığı göz önüne aldığınızda Sanal Ticaret Akademimiz gerek Türkiye’de gerek dünyada en önemli online eğitim portallarından birisi olma özelliğine sahip.”

Sertifika Programları Mevcut

Ticaret Bakanlığı’nın bünyesindeki “Sanal Ticaret Akademisi”nde toplamda 3 sertifika programı var. Bunlar;

  • Dış Ticaret
  • Girişimcilik
  • İç Ticaret

Zamanla bu sertifika programlarına yenileri eklenecektir. Lakin şimdilik akademide bu üç temel alana yönelik eğitimler veriliyor. Bu arada her bir programın içerisinde zorunlu derslerin yanı sıra seçmeli dersler de bulunmakta. Ayrıca eğitime katılanlar dersleri tamamlamanın yanında bir de sınava tabi tutulacaklar. Dersleri tamamlayıp sınavlardan gerekli puanı elde edenler sertifika almaya hak kazanacaklar.

Ruhsar Pekcan Sanal Ticaret Akademisi

Bakan Pekcan’ın konu hakkındaki yorumu ise şöyle;

“Eğitimler öğrenciler ya da kendilerine ticaret hayatında yeni bir kariyer çizmek isteyen bütün vatandaşlar için iş bulma kolaylığı sağlayacak ya da kendi işlerini kurma yönünde onları cesaretlendirecek. Akademimizin konuları arasında girişimcilik, iç ticaret, dış ticaret başlıkları bulunmaktadır. Bu eğitimlerden yararlananlara 3 ayrı sertifika vereceğiz.”

Bunlara ek olarak akademi bünyesinde geliştirilen sanal sınıflar uygulamasıyla yeni eğitimler ve güncel konularla ilgili web seminerleri düzenlenebilecek. Böylece katılımcılar, deyim yerindeyse oturdukları yerden derslere katılabilecekler. Diğer bir ifadeyle öğrenciler; katıldıkları program bünyesinde Ticaret Bakanlığı uzmanları, ticaret müşavirleri ve diğer eğitmenlerden bilgi alabilecekleri gibi onlara akıllarına takılanları da sorabilecekler. Ayrıca eğitim dokümanları da bu uygulama aracılığıyla temin edilebilecek.

Eğitime ücretsiz bir şekilde katılmak için: akademi.ticaret.gov.tr

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.