Akıllı Kumaş olarak adlandırılan ve Alman ordusu tarafından da kullanılan teknolojiyi DEPARK’taki Türk girişimciler icat etti!

Girişimciliğin içine inovasyon katınca, ortaya çıkarılan ürün ya da hizmet, ülke sınırlarını aşmakta pek zorluk çekmiyor. Bunun son örneği Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (DEPARK) 2 Türk girişimci tarafından geliştirilen ve Alman ordusunun dahi kullanmaya başladığı akıllı kumaş oldu.

Akıllı Kumaş Teknolojisini Türk Girişimciler İcat Etti

Türk girişimciler düşük voltajla uzun süre ısı yayma özelliğine sahip bir akıllı kumaş geliştirdi. İlk ihracatını Almanya’ya yapan şirketin, akıllı kumaş olarak kavramsallaştırabileceğimiz bu inovatif ürününü şimdilerde Alman ordusuna bağlı dalgıçlar kullanıyor. Türk mucitler tarafından icat edilip geliştirilen akıllı kumaş sayesinde Alman ordusuna bağlı dalgıçlar suyun altında daha uzun süre ve sorunsuzca kalabiliyorlar.

Yeni Nesil İleri Teknoloji

Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (DEPARK) 2 Türk girişimci tarafından kurulan ve ısı yayma teknolojisi odağında çalışmalar yapan “İltema”, yeni nesil ileri teknoloji malzemelerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan bir şirket.

Bilindiği üzere teknoloji odağındaki girişimcilik faaliyetlerinin inovasyon içermesi, bir diğer ifadeyle girişimciliğin yeni nesil ileri teknoloji barındırıyor olması; gerek ülke ekonomisine gerekse girişimcilik ekosistemine büyük fayda sağlamakta. Bu doğrultuda İltema’nın edindiği misyon ve gerçekleştirdiği çalışmalar oldukça önemli.

TÜBİTAK Destekliyor

2016 yılında ısıtma teknolojisi alanında TÜBİTAK’ın da desteğini alarak çalışmalara başlayan İltema, bu doğrultuda oldukça yol kat etmiş durumda. Şöyle ki; İltema tarafından üretilen düşük voltajla ısı yayma özelliğine sahip kumaş, artık yalnızca Türkiye’deki firmalar tarafından değil, dünyanın çeşitli ülkelerindeki firmalar ve kurumlar tarafından da talep edilir duruma geldi.

“Doğrudan ipliğe uygulanabilen ilk yüksek ısı verimine sahip teknolojiyi” geliştirerek patentini alan şirket, akıllı kumaşı; yalnızca askeri amaçlı üretmiyor. Şirket ürettiği akıllı kumaşı; battaniyeden çadıra, kıyafetten yatağa kadar ısıya ihtiyaç duyulabilecek her alana ve her ürüne rahatlıkla uyarlayabiliyor.

Akıllı Kumaş İle Üretilen Akıllı Battaniye

Türk girişimciler tarafından icat edilerek üretilen ve ilk önce “yeni nesil elektrikli battaniye” olarak ticarileştirilen akıllı kumaş, Türkiye ve Almanya’da savunma sanayisinde ve hibrit otomobillerde kullanımlar için de test edilmeye başlandı.

Hatta İltema’nın Almanya’ya ihraç ettiği akıllı kumaş, oradaki firma tarafından Alman ordusundaki dalgıçların kullanması için üretilen kıyafetlerin yapımında kullanılıyor.


💡 Anlık bilgi paylaşımı için Branding Türkiye Telegram Kanalı‘na katılın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.