[vc_row][vc_column][vc_column_text]

TR uzantılı alan adlarınızı yetkili kayıt operatörlerine transfer etmeniz için son günler! Bu makalede TR uzantılı alan adı (domain) transferi işlemine dair yapmanız gerekenleri anlatacağız.  

Bilindiği üzere Nic.tr, 21 Aralık 2018 tarihinde imzaladığı sözleşme ile yetkisini, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’na devretti. Bu sözleşme gereği, 2020 Ağustos ayında Nic.TR sisteminin kapatılması ve .tr Ağ Bilgi Sistemi’nin (TRABİS) faaliyete geçmesi öngörülmektedir.

Buna göre; İnternet Alan Adları Yönetmeliği’nin Geçici 1 inci maddesi gereği Ağustos 2020 itibarıyla TRABİS faaliyete geçtiğinde Nic.TR üzerinden yönetilen tüm alan adı sahiplerinin bir kayıt kuruluşu seçmeleri gerekmektedir.

TR Uzantılı Alan Adı Transferi İçin Son Tarih

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’de olan “.tr” uzantı yetkisinin, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK)’na geçmesi ile beraber .tr uzantılı alan adına (domain) sahip olan kişiler için yeni bir süreç başladı demek yanlış olmaz.

Buna göre; 23 Mart 2020 tarihinden sonra .tr alan adları için nic.tr web sitesi üzerinde hiçbir işlem uygulanamayacaktır! O yüzden de nic.tr üzerinde yer alan .tr uzantılı alan adlarının 23 Mart 2020 tarihine kadar yetkili kayıt operatörlerine transfer edilmesi gerekmektedir.

Yapılması Gereken Nedir?

Şu an nic.tr üzerinde .tr uzantılı alan adı olan kişilerin 23 Mart 2020 tarihine kadar alan adını yetkili kayıt operatörlerine aktarması gerekiyor. Alan adlarınızı teknik altyapıyı sağlamış ve yetkili kayıt operatörü onayı alan Alastyr‘a transfer edebilirsiniz!

Transfer Süreci/Sonrası Hakkında Bilgi

  • Alan adı transfer işlemi esnasında/sonrasında web sitesinde ve/veya mail servisinde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.
  • Transfer işlemi sonrası alan adı bitiş tarihinde değişiklik olmayacaktır. Alan adı mevcut süresi ile beraber aynı şekilde aktarılacaktır.
  • Transfer sonrası alan adını Alastyr müşteri paneli üzerinde yönetebilir ve park/yapım aşamasında sayfalarımızı ücretsiz kullanabilirsiniz.
  • Alastyr‘a yapacağınız .tr uzantılı tüm alan adı transfer işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.

Bu konuya dair hazırlayacağımız bir sonraki makalede TR uzantılı alan adı transferini nasıl yapacağınıza dair detayları paylaşıyor olacağız. TR alan adınızı ücretsiz ve hızlı bir şekilde transfer etmek için aşağıdaki butona tıklamanız yeterli.[/vc_column_text][vc_btn title=”Hemen Bilgi Al” style=”outline” color=”warning” size=”lg” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.alastyr.com%2Fsecure%2Faff.php%3Faff%3D2079||target:%20_blank|”][/vc_column][/vc_row]

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.