Real Time Marketing Nedir? Niye Önemlidir?

Çoğu marka, gündemi yakından takip ederek veya bazen bizzat gündem oluşturarak tüketicilerle yakın temasa geçiyor ve bunun sonucunda da tüketiciye “bak ben buradayım” diyor. Bir nevi markalar bu şekilde hedef kitlelerine sinyal veriyorlar. Bu süreç daha çok yeni medya ile ortaya çıkan yeni bir pazarlama tekniğiyle uygulanıyor. Gerçek zamanlı pazarlama olarak Türkçeye çevrilen ‘’Real Time Marketing’’ ortaya çıkıyor.

Real Time Marketing, Türkçe adıyla Gerçek Zamanlı Pazarlama ile ilgili akademik ve sektörel olmak üzere yüzlerce tanım bulunmaktadır. Henüz yeni bir kavram olduğu için Real Time Marketing‘in “nedir”ine yönelik her geçen gün farklı bir yorum yapılmaktadır.

En genel anlamıyla Real Time Marketing: Markanın, gündemdeki magazinsel veya eğlenceli olay ve durumları kurumsal kimliğine uygun şekilde yeniden yorumlanmasıdır. 

Peki kalıplaşmış Real Time Marketing stratejileri var mı?

Bu sorunun yanıtı olarak derlediğim sıkça uygulanan Real Time Marketing stratejilerinden bazıları şunlardır:

  • Hız: Zaman, Real Time Marketing faaliyetinin en önemli unsudur. Oluşacak trendler, gündemler, magazinsel olaylar çoğunlukla önceden tahmin edilemez. Diğer bir ifadeyle anlıktır. Böyle olduğu için markaların bunu öngörmesi ve doğru mesajı kurumsallık çerçevesinde vermesi zordur. Fakat zor olsa da bu bir gerekliliktir. Bu sebeple kurumsal iletişim departmanı, pazarlama uzmanları, dijital pazarlama yöneticisi, sosyal medya uzmanı, marka yöneticisi kısacası reklam – pazarlama – iletişim ve medya odağında markaya hizmet veren kişiler veya ajanslar gerçek zamanlı pazarlama adına oluşabilecek fırsatlar için sürekli tetikte olmalıdır ve hızlı bir şekilde aksiyon alabilmelidir.
  • Farkındalık: Markaların yaptığı Real Time Marketing çalışmalarının asıl amacını farkındalıktır. Doğru iletişim mesajı ile marka olgusuna dikkat çekilir.
  • Yaratıcılık: Artık tüketiciler markalardan hizmet ya da ürün kadar kreatif olmalarını da bekliyor. Sektör profesyonelleri bu durumun farkında. Dolayısıyla kreatif olmak adına her fırsatı değerlendiriyorlar. Aksi halde sıradan iletişim mesajları kurgulayarak rekabet edemeyeceklerini biliyorlar. Şu bir gerçek ki Real Time Marketing çalışmalarının odağında da kreatif içerik vardır. Daha doğrusu görsel ağırlıklı içerik vardır. Gündeme ilişkin oluşturulacak mesajın da bu doğrultuda kreatif olması ve aynı oranda dikkat çekmesi, mesaj içermesi ve bazen de güldürmesi gerekiyor.

Real Time Marketing ve Sosyal Medya

Tüm sosyal ağlar real time marketing paylaşımları için kullanılabilir fakat Twitter, Real Time Marketing paylaşımlarının ana mecrası konumundadır. Çünkü kullanıcılar ülke ve dünya gündemini Twitter’da oluşturuyor. Bir konuyla ilgili detaylı bir şekilde Twitter‘da yazıyor, konuşuyor kısacası görüşlerini paylaşıyor.

Gündemde magazinsel veya eğlenceli bir konu olduğunda markalar Trend Topic listesinde yer alan etiketi (hashtag) kullanarak bu şekilde bir gerçek zamanlı pazarlama kurgusu gerçekleştiriyorlar. Böylece markalar gündeme katılarak var olan takipçi kitlelerinden daha büyük bir kitleye ulaşabiliyor.

Real Time Marketing Örnekleri:

Ayakkabutik I #1Nisan

Şilep Dergi I #ÇöpAdam

Kütahya Porselen I Telaş Yapmayın Bizdik #ufoattacktoturkey

Faber CAstel I #BuradaElektrikYok

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir