Gerçek zamanlı pazarlama olarak Türkçeye çevrilen ve bir yeni medya ürünü olan sosyal medya odağında gerçekleştirilen ‘’Real Time Marketing’’ konusuna değineceğimiz bu makalede “real time marketing nedir?”, “Real time marketing niye önemlidir?” sorularına da yanıt vereceğiz. 

Çoğu marka, gündemi yakından takip ederek veya bazen bizzat gündem oluşturarak tüketicilerle yakın temasa geçiyor. Bunun sonucunda da tüketiciye “bak ben buradayım” diyor. Markalar bir nevi bu şekilde hedef kitlelerine sinyal veriyorlar. Bu süreç daha çok yeni medya ile ortaya çıkan ve real time marketing olarak adlandırılan yeni bir pazarlama tekniğiyle uygulanıyor.

Real Time Marketing Nedir?

Real Time Marketing, Türkçe adıyla Gerçek Zamanlı Pazarlama ile ilgili akademik ve sektörel olmak üzere yüzlerce tanım bulunmaktadır. Henüz çok yeni bir kavram olduğu için Real Time Marketing‘in “nedir”ine yönelik her geçen gün alanında uzman kimseler tarafından birbirinden farklı yorumlar yapılmaktadır.

En genel anlamıyla real time marketing: “Markanın, gündemdeki magazinsel veya eğlenceli olay ve durumları kurumsal kimliğine uygun şekilde yeniden yorumlanmasıdır.” şeklinde tanımlanmaktadır.

Real Time Marketing Stratejileri

Gerçek zamanlı pazarlama (real time marketing) ile ilgili genel bir tanım yaptık. Şimdi şu soruya yanıt vermeliyiz: kalıplaşmış bir real time marketing stratejisi var mı?

Bu sorunun yanıtı diyebileceğimiz belli başlı ve sıkça uygulanan real time marketing stratejilerinden bazıları şunlardır:

  • Hız

Zaman, real time marketing faaliyetinin en önemli unsudur. Oluşacak trendler, gündemler, magazinsel olaylar çoğunlukla önceden tahmin edilemez. Diğer bir ifadeyle tüm bunlar anlıktır. Böyle olduğu için markaların bunu öngörmesi ve doğru mesajı kurumsallık çerçevesinde vermesi zordur. Fakat zor olsa da bu bir gerekliliktir.

Bu sebeple kurumsal iletişim sorumluları, pazarlama uzmanları, dijital pazarlama yöneticileri, sosyal medya uzmanları, marka yöneticileri kısacası reklam – pazarlama – iletişim ve medya odağında markaya hizmet veren kişiler veya ajanslar gerçek zamanlı pazarlama adına oluşabilecek fırsatlar için sürekli tetikte olmalıdır. Tabi bununla da kalmıyor. Aynı zamanda hızlı bir şekilde o konuya dair aksiyon alabilmelidirler.

  • Farkındalık

Markaların real time marketing odaklı çalışmalarının asıl amacı farkındalıktır. Dolayısıyla gerçek zamanlı pazarlama aksiyonuyla aslında o olay ile marka ilişkilendirilerek doğru bir iletişim mesajı kurgulanır. Bunun neticesinde de markaya dikkat çekilir.

  • Yaratıcılık

Artık tüketiciler markalardan hizmet ya da ürün kadar kreatif olmalarını da bekliyor. İşin güzel tarafı sektör profesyonelleri bu durumun farkında. Dolayısıyla kreatif olmak adına her fırsatı değerlendiriyorlar. Aksi halde sıradan iletişim mesajları kurgulayarak diğerleriyle rekabet edemeyeceklerini biliyorlar.

Şu bir gerçek ki real time marketing çalışmalarının odağında kreatif içerik vardır. Daha doğrusu görsel ağırlıklı içerik vardır. Gündeme ilişkin oluşturulacak mesajın da bu doğrultuda olması ve aynı oranda dikkat çekmesinin yanında bir mesaj içermesi ve bazen de tüketiciyi / takipçiyi güldürmesi yahut mutlu etmesi gerekiyor.

Real Time Marketing ve Sosyal Medya

Tüm sosyal ağlar real time marketing paylaşımları için kullanılabilir fakat Twitter, real time marketing paylaşımlarının ana mecrası konumundadır. Çünkü kullanıcılar ülke ve dünya gündemini Twitter’da oluşturuyor.

Gündemde magazinsel veya eğlenceli bir konu olduğunda ise markalar Trend Topic listesinde yer alan etiketi (hashtag) kullanarak bu şekilde bir gerçek zamanlı pazarlama kurgusu gerçekleştiriyorlar.

Böylece markalar gündeme katılarak var olan takipçi kitlelerinden daha büyük bir kitleye ulaşabiliyor. İşte gerçek zamanlı pazarlamanın önemi tam da buradadır. Real time marketing odaklı çabalar markaya farkındalık, kitle, bilinirlik, güvenirlik, sadakat gibi değerler kazandırabildiği için önemlidir.

Gerçek Zamanlı Pazarlamaya Örnekler

Hemen her konuda gerçek zamanlı pazarlama aksiyonu gerçekleştirilebilir. Bu makalede konunun daha iyi anlaşılması için örnek real time marketing içeriklerini sizlere sunmak istedik. İşte ilgi çeken bazı real time marketing içerikleri!

Şilep Dergi I #ÇöpAdam

Şilep Dergi - Real Time Marketing Nedir

Kütahya Porselen I Telaş Yapmayın Bizdik #ufoattacktoturkey

Kütahya Porselen - #ufoattacktoturkey

Faber CAstel I #BuradaElektrikYok

Faber Castell - Burada Elektrik Yok

Migros I Sel Baskını Olayı

Migros Sanal Market - Sel Baskını

Çaykur I #GüneşTutulması

Çaykur Güneş Tutulması

Kadıköy Belediyesi I Geleceğe Dönüş

Kadıköy Belediyesi Geleceğe Dönüş Filmi

Turkcell I #PlutoFlyBy

Turkcell Pluto Fly By - Real Time Marketing Nedir


💡 21 Mart Bahar Bayramı (Real Time Marketing)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.