Corona Virüsü Nedeniyle Okullar Tatil

Geçen gece saat 00:30’da Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Türkiye’de ilk Corona Virüsü vakasının görüldüğünü duyurdu. Ertesi gün de “Corona Virüsü nedeniyle okullar tatil” açıklaması yapıldı.

İlk olarak Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan, sonrasında tüm dünyaya yayılan ve Türkiye’ye komşu birçok ülkede salgın halini alan Corona Virüsü’ne, Türkiye’de de rastlandı.

Corona Virüsü Türkiye’de

Geçtiğimiz gece yarısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın yaptığı basın açıklamasıyla virüsün Türkiye’ye geldiği netlik kazandı.

Korona Virüs AşısıVakanın salgına dönüşmemesi için yapılması gerekenlerle ilgili önlemler ise devletin en üst kademesinin bir araya geldiği toplantıda kararlaştırıldı. Alınan kararlardan biri de eğitime ara verilmesiydi. Özetle, Corona Virüsü nedeniyle okullar tatil edildi.

Corona Virüsü Sebebiyle Okullar Tatil

Corona Virüsü (COVID-19) nedeniyle ilkokul, ortaokul ve liseler 16 Mart’tan itibaren 1 hafta tatil. Üniversiteler ise 3 hafta tatil edildi.

Corono Virüsü’nün Türkiye’de görülmesi ile birlikte tüm öğrenci ve velilerin aklındaki soru, okulların tatil edilip edilmeyeceğiydi. İnternette en çok konuşulan konular arasında yer alan eğitime ara verilip verilmeyeceği konusu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konu ile ilgili yaptığı açıklama sonucu netlik kazandı.

MEB Uzaktan EğitimCumhurbaşkanlığı önderliğinde, beş saat boyunca gerçekleşen kritik toplantı sonucunda İbrahim Kalın, ilkokul ve liselerin 16 Mart’tan itibaren bir hafta, üniversitelerin ise üç hafta tatil edileceğini açıkladı. İlk,  orta ve lise  düzeyindeki öğrencilerin eğitimlerine 23 Mart’tan itibaren uzaktan  eğitim ile devam edecekleri açıklandı. Üniversite öğrencileri içinse tatilin devamlılığı YÖK ile koordine edilecek.

Akademik Personele Tatil Yok

YÖK’ün yapmış olduğu açıklamaya göre akademik personele tatil söz konusu değil. Corono Virüsü’nün Türkiye’deki ilerleyişine göre konunun yeniden değerlendirileceği belirtildi.

YÖK 16 Mart’tan itibaren tatil edilen üniversitelerin, sonraki süreçte uzaktan eğitimle derslere devam edip etmeyeceklerine dair kesin konuşmamakla birlikte şimdilik bunun söz konusu olmadığını vurguladı. Buna ek olarak üniversitelerdeki tatil süresince eğitim, panel, sergi, toplantı, çalıştay ve kongre gibi etkinliklerin düzenlenmeyeceği açıklandı

Uzaktan Eğitim Olacak

Ziya Selçuk yaptığı basın açıklamasında eğitim ve öğretime Corono Virüsü nedeniyle ara verileceğini  açıkladı. Bakan Selçuk konuyu şu ifadelerle açıkladı;

Küresel ölçekte etkili olan virüs konusuna MEB olarak okullarımızda aldığımız tedbirlerin teknik ayrıntıları var. Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin sağlığı için ülke genelindeki okullarımızın 16 Mart’tan 2 hafta süreyle 30 Mart’a kadar tatil edilmesi kararlaştırılmıştır.Eğitim bilişim ağında ücretsiz 3 gb internet pakedi hizmeti sağlanmaktadır. Öğrencilerimizin teknik imkan ve tercih konusunda seçeceği ortak ve TRT’den farklı kanallardan kendi derslerini alabilme imkanları olacaktır. Velilerimiz ve öğrencilerimiz iletişim portalından tüm bilgileri alabileceklerdir.

Eğitime verilen ara boyunca öğrenciler dersleri EBA üzerinden takip edebilecek. Eğitim Bilişim Ağı yani EBA, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda tamamen yenilerek eğitim camiasının kullanımına sunulmuştu.

Bu arada bitirmeden evvel Korona Virüsü Türkiye’de başlıklı içeriği okumanızı öneririm.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir