Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın 00:30’da basın toplantısı yapacağına dair haberlerin yayınlanmasının akabinde herkesin aklına Korona Virüsü Türkiye’de mi? sorusu geldi

Dün gece yarısında yayınlanan bir son dakika haberine göre Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca saat 00:30’da bir basın açıklaması yapacaktı. Herkes televizyonunu açtı ve basın açıklamasının yayınlanmasını bekledi. Çoğu kişiyse açıklamayı internetten yani başta Twitter olmak üzere sosyal medyadan ve haber sitelerinden takip etmeyi tercih etti. Aslında basın toplantısının detaylarını herkes aşağı yukarı tahmin ediyordu. Zira gündem belliydi; Korona Virüsü (COVID-19)! 

Korona Virüsü Türkiye’de

Çin’in Wuhan kentinde başlayıp tüm dünyaya çok hızlı bir şekilde yayılan ve tam anlamıyla bir salgına dönüşen Corona Virus (COVID-19) ile ilgili kriz yönetimini hemen hiçbir ülke başarılı bir şekilde yapamadı. Türkiye ise bu konuda harika bir sınav verdi. Bu konuya ayrı bir makalede değineceğimiz için şimdilik es geçiyorum.

Corona Virüs Haritası Türkiye

Evet, Çin’de başlayıp tüm dünyaya yayılan ve salgına dönüşerek binlerce kişinin canını alan Korona Virüsü Türkiye’de! Ancak işin iyi tarafı Türkiye’de şu an bir salgından söz etmek mümkün değil. Zira vaka sayısı sadece 1 (bir). Kısacası panik havası oluşturmaya lüzum yok. Fakat bu, tedbirsiz olacağımız anlamına da gelmiyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Basın Açıklaması

Sağlık Bakanı Koca’nın Basın Açıklaması

Süreci çok iyi yöneten ve tam bir kriz yönetimi dersi veren Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Korona Virüs Türkiye’de açıklamasını yaparken şu ifadelerle konuya açıklık getirdi.

“İnsanların ülkeden ülkeye her an hareket halinde olduğu bir dünyada direnç hangi düzeyde, tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil. Eğer dünyayla ilişkimizi tümden kesmiş olabilseydik şu an karşınızda olmazdım. Bu an burada olmamın nedeni, bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.

Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konulmuştur. Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir. Hasta mahremiyetinin korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Bu ülkemizde görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konulmuştur. Virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır.”

Peki Şimdi Ne Olacak?

Birkaç paragraf önce belirttiğimiz gibi Korona Virüsü (Corona Virus) henüz Türkiye’de salgın boyutunda değil. Çünkü vaka sayısı 1 (bir).

Sağlık Bakanı Sn. Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamadan da anlaşılacağı üzere virüs tespit edilen şahıs dış dünyadan izole edilmiş durumda. Ayrıca yine Sağlık Bakanı Koca’nın ifadelerine göre hastanın genel durumu iyi. Bu arada hastanın aile bireylerinin tamamı ve yakın çevresindeki tüm bireyler de gözetim altında tutuluyormuş. Kısacası her türlü önlem alınmış durumda.

Bizlerin üzerine düşen kalabalık ortamlarda bulunmamak, hijyen kurallarına dikkat etmek, maske kullanmak ve bol bol ellerimizi yıkamak.

Bu vesileyle hastalığa yakalanan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, panik havasından ve hastalık psikolojisinden kurtulmanızı tavsiye ediyorum. Bu arada Corona Virüsü’nün anlık durumunu takip etmek isterseniz Corona Virüsü’nün Gerçek Zamanlı Yayılma Haritası başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.