Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2020)

Mart ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2020)”

15 – 21 Mart 2020 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (15 – 21 Mart 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Türk Bioksen, Korona Virüs Teşhis Kiti Geliştirdi
 • Bill Gates Microsoft’un Yönetim Kurulundan İstifa Etti
 • Huawei App Search’ü de Yayınladı
 • Temassız Ödemelerde İşlem Limiti Arttı
 • Google G Suite Aylık 2 Milyar Kullanıcıya Ulaştı
 • Facebook, Youtube ve Netflix Görüntü Kalitesini Düşürdü
 • Alibaba Korona Virüs İçin 2 Milyon Maske Bağışladı
 • PUBG Mobile İndirme Sayısı 600 Milyonu Aştı
 • Facebook Messenger’a 5 Kişi Sınırlaması
 • Twitter’a Hikayeler Özelliği Geliyor
 • Ajans Paradise Uzaktan Çalışma Modeline Geçti
 • Teknopark Şirketleri Evden Çalışacak
 • Eğlence Mekanlarına Corona Virüs Tedbiri
 • Alastyr Corona Virüs İle İlgili Tedbir Aldı
 • Branding Türkiye Evden Çalışma Modeline Geçti
 • Cemaatle Namaza Korona Virüs Tedbiri
 • Üstün Patent’ten Kaygısız Çalışma Modeli
 • G4A Studio Uzaktan Çalışma Modeline Geçti
 • Uzaktan Çalışan Firmalar Listesi (Flood)
 • AVM’ler Korona Virüs Nedeniyle Bomboş
 • Corona Günlerinde Girişimcilik (G4A Pazarlama Sohbetleri – 12. Bölüm)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Mart 2020) - Bioksen Korona Virüs Kiti

Türk Bioksen, Korona Virüs Teşhis Kiti Geliştirdi

İTÜ ARI Teknokent firması Bioksen, dünyayı saran Korona Virüs’ü teşhis edebilen kit geliştirdi. HSGM (Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü) Viroloji Laboratuvarı ile birlikte çalışan Bioksen, virüsü 90 dakika içerisinde tanımlaması sayesinde Türkiye, salgınla mücadele konusunda önemli bir adım atmış oldu. Bu arada Korona Virüs’ü tespit eden patojen kiti için Sağlık Bakanlığı’nın da destekleriyle seri üretimine başlandı.

Bill Gates Microsoft'tan İstifa Etti

Bill Gates Microsoft’un Yönetim Kurulundan İstifa Etti

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, şirketin yönetim kurulundan istifa etti. Bill Gates’in istifa kararının ardında ise hayırseverlik var. Microsoft’tan yapılan açıklamada da; Gates’in küresel sağlık, kalkınma, eğitim ve iklim değişiklikleri gibi konularla mücadeleye daha fazla vakit ayırmak istemesi sebebiyle istifa ettiği bilgisi yer aldı. Bill Gates ayrıca 2004’ten bu yana çalıştığı Berkshire Hathaway şirketinden de ayrılma kararı aldı. Gates konuyla ilgili; “Microsoft ile ilgili olarak, yönetimden ayrılmak şirketten uzaklaşmam anlamına gelmez.” diyerek Microsoft ile bağlarının devam ettiğini açıkladı.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Mart 2020) - Huawei App Search

Huawei App Search’ü de Yayınladı

ABD ile Çin ilişkileri bir süredir sorunlu şekilde ilerliyor. Ve bu sorun iki ülkenin teknoloji firmaları odağında halen devam ediyor. Çinli şirket Huawei yaşanan olumsuzlukların ardından Google servislerini kullanmayıp kendi uygulama mağazasını oluşturmuştu. Buna göre Huawei; Google Mobil Servis (GMS) yerine Huawei Mobil Servis (HMS) ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Dolayısıyla Huawei ürünlerinde Google servis ve uygulamaları çalışmıyor. Huawei, şimdi de App Search ile yeni özellikler test etmeye başladı. Böylece Google servislerini kullanamayan kullanıcılar alternatif bir APK yüklemeden tüm uygulamalara ulaşabilecek.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Mart 2020) - Temassız Ödeme Limiti

Temassız Ödemelerde İşlem Limiti Arttı

Dünyayı kasıp kavuran Korona Virüs salgını yeni tedbirleri de beraberinde getirdi. Bu önlemlerden biri de temassız ödeme işlemlerindeki limit artırmak oldu. 18 Mart 2020 tarihiyle beraber şifresiz işlem limiti yükseltilerek 250 TL’ye çıkarıldı. Temassız ödeme işleminin hızlı ve güvenilir olmasının yanı sıra hijyenik olması da bu kararın alınmasında önemli oldu.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Mart 2020) - Google G Suite Hakkında

Google G Suite Aylık 2 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Google’ın servislerini birleştiren G Suite hizmeti, aylık 2 milyar atif kullanıcı sayısına ulaştı. Google’ın Gmail, Drive, Takvim, Dokümanlar ve üretkenlik odaklı uygulamalarından oluşan G Suite’in 2 milyar kullanıcıya ulaştığını G Suite bölümünün başkanı Javier Soltero duyurdu.

Netflix 30 Günlük Deneme

Facebook, Youtube ve Netflix Görüntü Kalitesini Düşürdü

Covid-19 salgını sebebiyle teknoloji firmaları önlemler almaya devam ediyor. Salgından dolayı insanların evlerinden çıkmadan çalışmaları ve işlerini internet aracılığıyla halletmeleri göz önünde tutulursa webdeki yoğunluk az çok tahmin edilebilir. Buradan yola çıkan global teknoloji firmaları bir takım tedbirler aldı. Buna göre; Facebook, Youtube ve Netflix, internet trafiğini rahatlatmak adına görüntü kalitesini düşürdü. Yayın kalitesini azaltıp, standart çözünürlükte çalışan uygulamalar şu anlık sadece Britanya’da bu şekilde çalışıyor. 30 gün sürmesi planlanan yayın kalitesini düşürme kararı diğer ülkelerde de uygulanacak mı henüz belli değil.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Mart 2020) - Alibaba Bekarlar Günü

Alibaba Korona Virüs İçin 2 Milyon Maske Bağışladı

Çinli şirket Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma, Korona Virüs salgını nedeniyle Avrupa ülkelerine 2 milyon maske bağışlayacağını duyurdu. Salgın sebebiyle artan maske talebini karşılayabilmek adına yardımcı olmaya çalışan Ma, ilk 500 bin maskenin Belçika Liege Havaalanı‘na iniş yapıp, oradan da İtalya’ya gönderilmesini sağlayacak. Maskenin yanı sıra test kitleri ve diğer sağlık malzemelerini de gönderen Alibaba, kalan maskeleri de kısa süre içerisinde gönderecek.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Mart 2020) - Pubg Lite

PUBG Mobile İndirme Sayısı 600 Milyonu Aştı

Korona Virüs salgını mobil uygulamalar üzerinde de büyük etki oluşturdu. Şöyle ki; salgın sebebiyle insanların evlere kapanması, dijital oyun platformlarının kullanımını artırdı. Bunlardan biri de PUBG Mobile oldu. PUBG Mobile uygulaması son zamanlardaki yoğun talepten sonra 600 milyon indirme sayısını aştı.

Facebook Like

Facebook Messenger’a 5 Kişi Sınırlaması

Facebook, yanlış ve sahte bilgilerin yayılmasını önlemek adına yeni kurallar getiriyor. Buna göre artık Facebook Messenger’da mesajlar beşten fazla kişiye iletilmeyecek. İnternet dünyasının en büyük problemlerinden olan sahte ve yalan haber akışı sosyal medya uygulamalarında sıkça yaşanıyor. Bu olumsuz durumu önlemek isteyen Facebook, mesaj sınırlandırması getirmeye karar verdi.

Twitter Fleets Nedir

Twitter’a Hikayeler Özelliği Geliyor

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlardaki gelişmelerle devam ediyoruz. 2013 yılında Snapchat ile başlayan hikayeler özelliği “Fleets” ile Twitter’a da geliyor. Peki bu günlerde Brezilya’da test edilen Twitter Fleets nedir? Özellikleri nelerdir?

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ajans Paradise Uzaktan Çalışma

Ajans Paradise Uzaktan Çalışma Modeline Geçti

Dijital Markalaşma Ajansı olarak faaliyet gösteren Ajans Paradise, Korona Virüsü’nün Türkiye’de görülmesiyle uzaktan çalışma modeline geçtiğini duyurdu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknopark Şirketleri Evden

Teknopark Şirketleri Evden Çalışacak

COVID-19’un Türkiye’de görülmesinni akabinde kamu ve özel sektör kurumları, Corona Virüs vakalarının salgına dönüşmemesi için bir takım tedbirler almaya başladı. En son 3 bakanlık ortak bir kararla Teknopark şirketleri evden çalışabilir şeklinde açıklama yaptı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Eğlence Mekanlarına Corona Tedbiri

Eğlence Mekanlarına Corona Virüs Tedbiri

Corona Virüs ile ilgili vakaların başlaması ve vaka sayısının her geçen gün artmasıyla İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Virüsün kalabalık mekanlarda daha hızlı ve çok bulaşabileceği ihtimali göz önüne alınarak eğlence mekanlarına Corona Virüs tedbiri getirildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Alastyr Corona Virüs Tedbiri

Alastyr Corona Virüs İle İlgili Tedbir Aldı

Alan Adı Servisleri, Web Hosting, Sunucu Kiralama ve Barındırma, Güvenlik ve Müşteri Destek Hizmetleri gibi teknoloji odaklı çözümler sunan Alastyr, Corona Virüs ile ilgili tedbir aldı. Şirketin konuya ilişkin açıklamasını sizlere aktarıyoruz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye Evden Çalışma

Branding Türkiye Evden Çalışma Modeline Geçti

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye, Corona Virüs (Covid-19) vakalarının Türkiye’de görüldüğü açıklandıktan hemen sonra evden çalışma modeline geçmeye karar verdi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Cemaatle Namaza Korona Engeli

Cemaatle Namaza Korona Virüs Tedbiri

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cemaatle namaza Korona Virüs tedbiri alındığını belirtti. Buna göre Cuma namazı dahil olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Kaygısız Çalışma Modeli

Üstün Patent’ten Kaygısız Çalışma Modeli

Kişi ve kurumlara marka tescil, patent, fikri mülkiyet ve tasarım tescili odağında danışmanlık ve hizmet veren Üstün Patent’ten Kaygısız Çalışma Modeli.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

G4A Studio Uzaktan Çalışma Modeli

G4A Studio Uzaktan Çalışma Modeline Geçti

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne yine bir uzaktan çalışma modeline geçen firma ile ilgili haberle devam ediyoruz. Büyüme pazarlaması (growth marketing) alanında ajans hizmeti, eğitim ve danışmanlık sunan G4A Studio Korona Virüs nedeniyle uzaktan çalışma modeline geçti.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Uzaktan Çalışan Firmalar Listesi

Uzaktan Çalışan Firmalar Listesi (Flood)

Teknoloji Haberleri’ne başlatmış olduğumuz güzel bir kampanyayla devam ediyoruz. Korona Virüs salgını nedeniyle evden çalışma modeline geçen firmaları listelemek ve farkındalık oluşturmak için Uzaktan Çalışan Firmalar Listesi adlı bir flood oluşturduk.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

AVM ler Korona Virüs

AVM’ler Korona Virüs Nedeniyle Bomboş

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne Korona Virüs odağında devam ediyoruz. Türkiye’de COVID-19 vakalarının sayısı hızla artıyor. Bu durumdan günün her saati yoğun olan alışveriş merkezleri nasibini aldı. Zira AVM’ler Korona Virüs nedeniyle bomboş kaldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Corona Günlerinde Girişimcilik

Corona Günlerinde Girişimcilik

Haftanın Teknoloji Haberleri’ni bir podcast haberiyle bitiriyoruz. G4A Studio tarafından Spotify özelinde gerçekleştirilen “Pazarlama Sohbetleri”nin 12. bölümü yayınlandı. Bu bölümde “Corona Günlerinde Girişimcilik” ile alakalı detaylar konuşuldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2020) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Mart 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.