Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Kasım ayının dördüncü ve son haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım 2020)

Kasım ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım 2020)”

Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım 2020)

Bu haftanın (22 – 30 Kasım 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Facebook’tan İzmir İçin 1 Milyon TL Bağış
 • Çin Aşısı Türkiye’de Uygulanmaya Başlandı
 • Elon Musk En Zengin 2. İnsan Oldu
 • Borsa İstanbul’un %10’u Satıldı
 • Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri
 • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Ekim 2020)
 • Dünyanın En Pahalı Şehirleri
 • Zoom’dan Yeni Güncelleme
 • Google, ShareChat’i Satın Alıyor
 • Koronavirüs Dayanıklılık Sıralaması
 • Alastyr Harika Cuma İndirimi
 • Ehliyet Ve Pasaport Harçları (2021)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Teknoloji Haberleri (22 - 30 Kasım 2020) - Facebook İzmir'e Bağış

Facebook’tan İzmir İçin 1 Milyon TL Bağış

Ekim ayında İzmir’de yaşanan deprem sonrası birçok kurum ve kuruluş İzmir’e çeşitli düzeylerde yardımda bulunarak depremzedelere destek oldu. Geldiğimiz gün itibariyle depremin üzerinden 1 ay gibi bir zaman geçti ancak destekler devam ediyor. En son sosyal ağ ve teknoloji devi Facebook, İzmir için 1 milyon TL bağışta bulundu. Depremde evini kaybeden vatandaşlara kira yardımı olması için gerçekleştirilen bu bağışa ek olarak Facebook; AFAD, Kızılay ve AKUT‘a da reklam desteğinde bulunacak.

Teknoloji Haberleri (22 - 30 Kasım 2020) - Çin Aşısı

Çin Aşısı Türkiye’de Uygulanmaya Başlandı

Dünya genelinde aşı çalışmaları hız kazandı. Öte yandan birçok ülke çeşitli firmalar tarafından geliştirilen aşıları temin etmeye başladı. Türkiye de bu ülkelerden biri. Çin ile aşı konusunda anlaşan Türkiye bu kapsamda Çin’den aşı almaya hazırlanıyor. Hatta Çinli şirket Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac adlı Koronavirüs aşısı, Türkiye’deki gönüllülere uygulanmaya başlandı bile…

Teknoloji Haberleri (22 - 30 Kasım 2020) - Elon Musk 2. Zengin

Elon Musk En Zengin 2. İnsan Oldu

Teknoloji Haberler’ine iş dünyasından ilgi çekici bir haberle devam ediyoruz. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre son işlem gününde servetini 7 milyar dolardan fazla arttıran Elon Musk, Bill Gates’i geçerek dünyanın en zengin 2. insanı oldu.

Teknoloji Haberleri (22 - 30 Kasım 2020) - Borsa İstanbul Katar

Borsa İstanbul’un %10’u Satıldı

Türkiye – Katar Yüksek Stratejik Komite 6. Toplantısı’nın ardından işbirliği anlaşmaları imzalandı. Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) arasında Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payının QIA’ya devri için imza atıldı.

Branding Türkiye Öneriyor Banner

Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir listeyle devam ediyoruz. Türkiye’nin en çok okunan bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden olan Branding Türkiye Öneriyor‘un “Etkinlik Önerileri” bölümünde yer alan içerikler şöyle;

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Ekim 2020)

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Ekim 2020)

Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan “Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” raporu Ekim 2020 için yayınlandı. Rapora göre Ekim 2020’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 8.085,62 TL oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dünyanın En Pahalı Şehirleri (2020)

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Dünya genelindeki birçok ülkede milyonlarca insanın yaşam standardını etkileyen Koronavirüs salgını, dünyanın en pahalı şehirlerinin yer aldığı endeksi de etkiledi. Şöyle ki The Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından hazırlanan “Dünyada Yaşam Maliyeti 2020” endeks ile bu endekse dair raporda, Koronavirüs salgınının Ekim ayı itibarıyla dünyanın 130 şehrinde mal ve hizmetlerin fiyatlarını etkilediği kaydedildi. Bu durum aynı zamanda dünyanın en pahalı şehirlerini de yeniden belirledi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Zoom Yeni Güncelleme

Zoom’dan Yeni Güncelleme

COVID-19 pandemisiyle birlikte popülerleşen video konferans uygulaması Zoom yeni güncelleme yayınladı. Tüm platformlarda geçerli olan yeni güncellemeyle beraber Zoom’a birçok özellik eklendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Google 1 Milyar Dolara ShareChat Adlı Sosyal Ağı Alıyor

Google, ShareChat’i Satın Alıyor

Daha önce Google Plus gibi bir denemesi olan ancak bunda verim alamayınca Google Plus’ın fişini çeken teknoloji devi şimdi de Hindistan menşeli ShareChat isimli sosyal ağı 1 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor. Economic Times‘ın yakın kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre, Google böyle bir satın alma yapacak. Öte yandan ShareChat’ın kurucuları uygulamanın Google’a satılması sonrasında küçük bir pay ile şirkette kalmaya devam edecekler. Bu arada ShareChat’in değeri yaklaşık 1,03 milyar dolar. Bu yüzden de satış bedelinin 1 milyar doların üzerinde olması bekleniyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ülkelerin Koronavirüs Dayanıklılık Sıralaması

Koronavirüs Dayanıklılık Sıralaması

Bloomberg önemli bir endeks açıkladı. Belli metrikler baz alınarak hazırlanan listede toplamda 53 ülke yer alıyor. Listenin ilk sırasındaki Yeni Zelanda salgınla en başarılı şekilde mücadele eden ülke olurken listenin son sırasında Meksika ise yer alıyor. Peki “Ülkelerin Koronavirüs Dayanıklılık Sıralaması” temalı listede Türkiye kaçınca sırada?

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Alastyr Harika Cuma

Alastyr Harika Cuma İndirimi

Teknoloji Haberleri’ne güzel bir kampanyanın duyurusuyla devam ediyoruz. Domain Servisleri, Web Hosting, Sunucu Kiralama ve barındırma gibi bireysel ve kurumsal internet çözümleri sunan Alastyr Harika Cuma konseptli indirim kampanyasını duyurdu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

2021 Yılı Ehliyet Ve Pasaport Harçları

Ehliyet Ve Pasaport Harçları (2021)

Teknoloji Haberleri’ne herkesin merak ettiği ehliyet ve pasaport harçlarıyla ilgili detaylarla devam ediyoruz. Yılın son ayına girmek üzereyiz. Yani bir sonraki yıla ilişkin vergi ve harçlara yönelik zamların kamuoyuyla paylaşılma vakti geldi. Bu kapsamda dün, 2021 yılı ehliyet ve pasaport harçları ile ilgili ücretler yayınlandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2020) ayının dördüncü haftasını da (22 – 30 Kasım 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Aralık 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.