Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Kasım ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2020)

Kasım ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2020)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2020)

Bu haftanın (15 – 21 Kasım 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Twitter’a Hikayeler (Fleets) Özelliği Geldi
 • Instagram’a Guides Özelliği Geldi
 • Moderna Aşısının Etkisi Açıklandı
 • Merkez Bankası Faiz Arttırdı
 • G-20 Liderler Zirvesi
 • Branding Türkiye Öneriyor
 • Formula 1 Türkiye Grand Prix Sona Erdi
 • Koronavirüs Tedbirleri Açıklandı
 • Uzaktan Eğitimin Detayları Açıklandı
 • Yılın En Kötü Şifreleri
 • Koronavirüs Tedbirleri Konulu SSS Yayınlandı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Twitter Fleets Nedir

Twitter’a Hikayeler (Fleets) Özelliği Geldi

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili önemli bir gelişmeyle başlıyoruz. Birçok sosyal ağ tarafından kullanılmaya başlanan hikayeler özelliği Twitter’a da geldi. Fleets olarak adlandırılan Twitter Hikayeler, 24 saat sonra silinen içeriklerin paylaşılması amacı taşıyor. Twitter bu özelliği öncelikle Brezilya, İtalya, Hindistan ve Güney Kore’de yaptığı testlerle denedi. Beta sürümde Fleets’in kullanıcıların sohbete daha rahat katılmalarına yardımcı olduğu görülünce özellik tüm kullanıcılara açıldı.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Kasım 2020) - Instagram Guides

Instagram’a Guides Özelliği Geldi

Dünyanın en popüler ve en çok kullanıcıya sahip sosyal ağları arasında yer alan Instagram’a bir hayli ilginç bir özellik geldi. Guides yani Kılavuzlar olarak adlandırılan bu özellik Instagram’ı bir blog gibi kullanmayı sağlayacak. Zira bu özellik Instagram’da tıpkı bir blog içeriği hazırlar gibi rehberler hazırlayıp paylaşmayı sağlıyor. Özelliğin, Instagram Shop’u destekler nitelikte olduğunu belirtmekte yarar var. Konuya dair detayları yakında yayınlanacak makalede aktarıyor olacağız.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Kasım 2020) - Koronavirüs Aşısı Moderna

Moderna Aşısının Etkisi Açıklandı

Tüm dünyanın gözü kulağı Koronavirüs aşısıyla ilgili gelişmelerde. Yavaş yavaş dünyanın birçok ülkesindeki ilaç firmaları aşıya dair bilgi paylaşırken en dikkat çeken haber ABD’li ilaç şirketi Moderna’dan geldi. Zira Moderna tarafından geliştirilen COVID-19 aşısının virüse karşı %94,5 etkili olduğu açıklandı. Aşının şu ana kadar 30 bin kişi üzerinde ikişer doz olarak test edildiği biliniyor.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Kasım 2020) - Merkez Bankası Faiz

Merkez Bankası Faiz Arttırdı

Teknoloji Haberleri’ne piyasaları etkileyen önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası’ndaki koltuk değişiminden sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 475 baz puan artırarak %10,25’ten %15’e yükseltti. TCMB’nin bu kararı sonrası borsa yükseldi döviz kurları ve altın ise geriledi

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Kasım 2020) - G20 Liderler Zirvesi 2020

G-20 Liderler Zirvesi

Bütün dünyada etkisini sürdüren Koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle online gerçekleştirilen ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in dönem başkanlığını yaptığı G-20 Liderler Zirvesi başkent Riyad’da başladı. Suudi Arabistan’ın başkanlığında çevrim içi yapılan G-20 Zirvesi’ne Türkiye’nin yanı sıra Almanya, ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu da katıldı.

Branding Türkiye Öneriyor Banner

Branding Türkiye Öneriyor

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir listeyle devam ediyoruz. Türkiye’nin en çok okunan bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden olan Branding Türkiye Öneriyor‘un “Etkinlik Önerileri” bölümünde yer alan içerikler şöyle;

Formula 1 Türkiye Şampiyonu Hamilton

Formula 1 Türkiye Grand Prix Sona Erdi

15 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşen F1 Türkiye Grand Prix‘inde Lewis Hamilton 37. turda aldığı liderliği koruyarak yarışı 1. sırada bitirdi. Ancak bu şampiyonluk hem F1 için hem de Hamilton için özel bir anlam taşıyor. Çünkü Lewis Hamilton, yarışı birincilikle bitirerek kariyerinin 7. şampiyonluğunu elde etmiş oldu. Bu ise efsane pilot Schumacher‘in rekorunun egale edilmesi anlamına geliyor!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Yeni Korona Tedbirlerinde İkinci Perde

Koronavirüs Tedbirleri Açıklandı

17 Kasım 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni Korona tedbirlerine ilişkin kamuoyunu bilgilendirdi. Sokağa çıkma yasağı ve uzaktan eğitim gibi konuların da yer aldığı yeni tedbirleri sizler için derledik.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Uzaktan Eğitimin Detayları

Uzaktan Eğitimin Detayları Açıklandı

Teknoloji Haberleri’ne tüm öğrencileri ilgilendiren önemli bir haberle devam ediyoruz. Koronavirüs tedbirleri kapsamında eğitimin uzaktan devam edeceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sonra Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir açıklama yaparak 20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar resmi, özel, örgün ve yaygın eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitimle devam edileceğini bildirdi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Yılın En Kötü Şifreleri (2020)

Yılın En Kötü Şifreleri

Teknoloji Haberleri’ne bir hayli dikkat çeken bir haberle devam ediyoruz. Yılın bitimine bir buçuk aydan daha az bir zaman kaldı. Bu süreçte birçok firma ve platform da yavaş yavaş yılın enleri temalı içerikler yayınlamaya başladı. Bu kapsamda şifre yöneticisi NordPass da Yılın En Kötü Şifreleri (2020) temalı bir liste yayınladı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Koronavirüs Tedbirleriyle İlgili Sık Sorulan Sorular

Koronavirüs Tedbirleri Konulu SSS Yayınlandı

Teknoloji Haberleri’ni Covid-19 tedbirleriyle ilgili bir duyuruyla tamamlıyoruz. İçişleri Bakanlığı yeni Koronavirüs tedbirleriyle ilgili 24 maddeden oluşan bir rehber yayınladı. Başta sokağa çıkma yasağı olmak üzere tedbirlerle ilgili en sık sorulan soruların derlendiği rehberde, son alınan tedbirlere ilişkin merak edilen tüm soruların yanıtı mevcut.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2020) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Kasım 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.