The Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından hazırlanan “Dünyanın En Pahalı Şehirleri (2020)” temalı, “Dünyada Yaşam Maliyeti” adlı rapor yayımlandı.

2019’un son aylarında Çin’in Wuhan bölgesinde başlayan ve kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılan, akabinde de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen Koronavirüs (Covid-19) yalnızca hayata dair normalleri değiştirmekle kalmadı. Dünyada Yaşam Maliyeti adlı endeksin de yeniden yorumlanmasına neden oldu.

Koronavirüs İle Değişen Standartlar

Dünya genelindeki birçok ülkede milyonlarca insanın yaşam standardını etkileyen Koronavirüs salgını, dünyanın en pahalı şehirlerinin yer aldığı endeksi de etkiledi. Şöyle ki The Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından hazırlanan “Dünyada Yaşam Maliyeti 2020” endeks ile bu endekse dair raporda, Koronavirüs salgınının Ekim ayı itibarıyla dünyanın 130 şehrinde mal ve hizmetlerin fiyatlarını etkilediği kaydedildi. Bu durum aynı zamanda dünyanın en pahalı şehirlerini de yeniden belirledi.

Dünyanın En Pahalı Şehirleri (2020)

Dünyada Yaşam Maliyeti 2020 adlı rapora göre dünyanın en pahalı şehirleri sırasıyla Zürih, Paris ve Hong Kong. Bu sıralamanın oluşmasında salgının meydana getirdiği şartlar etkili oldu. Diğer bir ifadeyle Zürih ve Paris’in, Singapur ve Osaka’yı bu yıl yerinden etmesinde Koronavirüs pandemisi etkili oldu.

The Economist Intelligence Unit (EIU) tarafında hazırlanan “Dünyada Yaşam Maliyeti 2020” adlı rapora dair yapılan açıklamada; son dönemde İsviçre Frank’ı ile Euro’daki değer artışının da bu 2 şehirde (Zürih ve Paris) hayat pahalılığını arttırdığı belirtildi.

Tüm bunlarla birlikte işte Dünyanın En Pahalı Şehirleri (2020) Listesi;

  1. Zürih
  2. Paris
  3. Hong Kong
  4. Singapur
  5. Tel Aviv
  6. Osaka
  7. Cenevre
  8. New York
  9. Kopenhag
  10. Los Angeles

İstanbul Kaçıncı Sırada?

“Dünyada Yaşam Maliyeti 2020” temalı listede İstanbul 111. sıraya geriledi. Bu da İstanbul’un dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında bu sene 15 basamak gerilediği anlamına geliyor.

Bu arada endekse ilişkin kamuoyuyla paylaşılan raporda, Koronavirüs salgını döneminde temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatlarının nispeten durağan seyretmesine rağmen, bilgisayar gibi bazı ürünlere olan talebin arttığı ifade edildi. Bu da o ürünlerin fiyatının artmasına neden olan önemli bir etken olarak yorumlandı. Anlaşılıyor ki bu ve benzeri etmenler dünyanın en pahalı şehirleri endeksinin oluşturulmasında önem arz ediyor.

Özetlemek gerekirse Koronavirüs salgınının oluşturduğu sosyo-ekonomik dalgalanmalar, şehirlerdeki yaşam standardına da etki ederek dünyanın en pahalı şehirlerinin yeniden belirlenmesine neden oldu.


💡 2020’nin En Kötü Şifreleri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.