Branding Türkiye’de güne dair en önemli heber “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Mayıs ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Mayıs 2023)!

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Mayıs ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 

Günün Gündemi (Mayıs 2023)

Mayıs (2023) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Mayıs 2023

Birinci Hafta (1 – 7 Mayıs 2023)

 • Pazar araştırma şirketi Statcounter, dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen internet tarayıcılarını açıkladı. Buna göre Google Chrome %64,76 kullanım yüzdesi ile ilk sırada yer alırken onu %19,52 ile Safari ve %4,64 ile Edge takip ediyor. Türkiye özelinde ise Google Chrome %76,29 kullanım yüzdesi ile birinci sırada yer alıyor. Onu %12,10 ile Safari ve %3,78 ile Samsung İnternet takip ediyor.
 • TRT’nin uluslararası dijital platformu “tabii.com” tanıtıldı. 7 Mayıs tarihinde açılması planlanan ve Türkiye’deki kullanıcılara başlangıçta ücretsiz olarak sunulacak olan dijital platformda birçok içerik, yüksek kaliteli altyazı ve dublaj seçenekleriyle izleyiciyle buluşacak. Bu arada tabii adlı dijital platform; Türkçe, İngilizce, Arapça, Urduca ve İspanyolca olmak üzere 5 farklı dilde yayın yapacak.
 • Forbes, 2023 yılının en çok kazanan sporcularını açıkladı. Listenin ilk 3’ünde sırasıyla Cristiano Ronaldo (136 milyon dolar), Lionel Messi (130 milyon dolar) ve Kylian Mbappe (120 milyon dolar) yer aldı.
 • Gelir Dağılımı İstatistikleri (2022) raporu TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre en yüksek eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirine sahip %20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay bir önceki yıla göre 1,3 puan artarak %48,0’a çıkarken, en düşük gelire sahip %20’lik grubun aldığı pay 0,1 puan azalarak %6,0 oldu.
 • Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre yeni tip Koronavirüs (Covid-19), “Küresel Acil Sağlık Durumu” olmaktan çıktı.
 • Kraliçe Elizabeth’in ölümünün ardından tahta çıkan Kral Charles’ın taç giyme töreni gerçekleşti. Buna göre; İngiltere Kralı 3. Charles, başkent Londra’daki tarihi Westminster Abbey Kilisesi’nde düzenlenen dini törenle taç giydi.
 • 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için adayların radyo ve televizyon birinci propaganda konuşmaları TRT’de yayınlandı. Yüksek Seçim Kurulu’nda gerçekleştirilen ad çekme işlemine göre ilk konuşmayı Kemal Kılıçdaroğlu yaparken son konuşmayı ise Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

İkinci Hafta (8 – 14 Mayıs 2023)

 • 14 Mayıs’taki seçimler için oy kullanma rehberi YSK tarafından yayınlandı. Buna göre; seçmenler, 14 Mayıs 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde oylarını 6 adımda kullanacaklar.
 • Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla tanınan Taste Atlas, dünyanın en iyi tatlılarını açıkladı. 50 tatlı türünün bulunduğu listeye Türkiye’den 6 lezzet girdi. Bunlar; bal kaymak, fırın sütlaç, irmik helvası, kazandibi, Gaziantep baklavası ve Maraş dondurması oldu. Listenin 1. sırasında ise Litvanya’ya özgü olan “tinginys” yer aldı. Tatlı Türkiye’de mozaik pasta olarak biliniyor.
 • Twitter’a yeni özellikle geliyor. Elon Musk tarafından kamuoyuyla paylaşılan bilgiye göre; kullanıcılar artık sadece en son değil, ileti dizisindeki herhangi bir mesajı yanıtlayabilecek. Ayrıca Twitter’da bundan böyle yalnızca gönderici ve alıcıların mesajları görebildiği şifreli doğrudan mesajlar olacak. Bunlara ek olarak Twitter’da çok yakında sesli ve görüntülü sohbet edilebilecek.
 • Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek seçime 3 gün kala cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini duyurdu.
 • Twitter’ın yeni Ceo’su belli oldu. Elon Musk, Twitter’ın yeni CEO’su olarak NBC Universal’in Küresel Reklamcılık ve Ortaklıklar Başkanı Linda Yaccarino’yu seçti.
 • Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin siyasi partilerin propaganda serbestliği saat 18.00’de sona erdi.
 • 14 Mayıs 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy verme işlemi 08:00’da başlayıp 17.00’da bitti. 64.190.651 seçmenin katılım gösterdiği seçim için Türkiye genelinde 973 ilçe ve 1094 ilçe seçim kurulunda 200 binden fazla sandık kuruldu.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Mayıs 2023)

 • Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri gerçekleşti. Buna göre; Cumhurbaşkanı adaylarının oy dağılımı Recep Tayyip Erdoğan: %49,50 – Kemal Kılıçdaroğlu: %44,89 – Sinan Oğan: %5,17 – Muharrem İnce: %0,44 şeklinde oldu. Ayrıca 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nin kesin olmayan sonuçlarına göre yeni dönemde TBMM’de yer alacak 600 milletvekili de belli oldu.
 • Girişimcilik olgusuna ve ekosistemine dair merak edilenlerin yer aldığı ve Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kaleme alınan Girişimcilerin Büyük Hataları kitabı Branding Türkiye Yayınları etiketiyle çıktı.
 • Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), “Küresel Borç Monitörü” raporunu yayımladı. Buna göre; Küresel borçlar ilk çeyrekte 305 trilyon dolara çıktı
 • Nakit avansa menkul kıymet düzenlemesine 15 bin TL sınırı getirildi. Buna göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) nakit avans ve kredili mevduat hesabı kredilerine yönelik menkul kıymet tesisi sınırlamasında 15 bin liranın üzerini dikkate alacağını ifade etti.
 • Yüksek Seçim Kurulu, 14 Mayıs 2023 kesin seçim sonuçlarını açıkladı. 1. turda Erdoğan yüzde 49,52, Kılıçdaroğlu yüzde 44,88, Sinan Oğan yüzde 5,17 ve Muharrem İnce yüzde 0,43 oy aldı. 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.
 • Avrupa kadın voleybolunda kulüpler düzeyindeki en prestijli organizasyon olan CEV Şampiyonlar Ligi’nde 62. sezonun şampiyonu, İtalya’nın Torino kentinde yapılan Süper Final maçında belirlendi. Organizasyon tarihinde iki Türk takımının ilk kez finalde karşılaştığı müsabakada VakıfBank, Eczacıbaşı Dynavit’i 27-25, 25-17, 23-25, 25-17 setlerle 3-1 yendi. Böylece Vakıfbank, CEV Şampiyonlar Ligi şampiyonu oldu.
 • Basketbol THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali’nde İspanya ekibi Real Madrid, Yunanistan temsilcisi Olympiakos’u 79-78 yenerek şampiyon oldu.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Mayıs 2023)

 • WhatsApp’a mesaj düzenleme özelliği geldi. Buna göre kullanıcılar, gönderdikleri mesajlarda 15 dakika içinde değişiklik yapabilecek. Düzenlenen mesajlarda “düzenlendi” ifadesi yer alacak ancak düzenleme geçmişi mesajlaşılan kişi tarafından görüntülenemeyecek.
 • Citibank, Türkiye’de kur ve enflasyon geçişkenliğinin perakendeciler üzerindeki etkisini incelediği “Türk Süpermarket Şirketleri” analiz raporunu yayımladı. Raporda, Türkiye’deki büyük perakendecilerin ürünlerdeki fiyat artışlarını direkt tüketiciye yansıttığı belirtildi.
 • Zafer Partisi, Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıkladı.
 • 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu için yurt dışındaki temsilciliklerde oy verme işlemi sona erdi.
 • TÜİK, “Ulusal Eğitim İstatistikleri – 2022” raporunu açıkladı. Rapora göre; Okuma yazma bilen oranı %97,6 olurken, yükseköğretim mezunlarının oranı 25 yaş ve üstü nüfusta %23,9 oldu. Ortalama eğitim süresinin en yüksek olduğu il ise Ankara oldu
 • 76. Cannes Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı “Kuru Otlar Üstüne” filmindeki rolüyle Merve Dizdar, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldı.
 • Türkiye 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sonrası yeniden sandığa gitti. 28 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen ikinci tur ile Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanı da belli oldu. Buna göre Recep Tayyip Erdoğan oyların %52,14’ünü alarak Cumhurbaşkanı seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun aldığı oy ise %47,86 oldu.
 • TÜİK, Ekonomik Güven Endeksi (Mayıs 2023) raporunu yayınladı. Buna göre; ekonomik güven endeksi Nisan ayında 102,2 iken, Mayıs ayında %1,4 oranında artarak 103,7 değerini aldı.
 • Spor Toto Süper Lig 2022-2023 sezonunun şampiyonu Galatasaray oldu. Ligin 36. haftasında MKE Ankaragücü’nü 4-1 yenerek lig bitimine 2 hafta kala şampiyonluğunu ilan eden sarı kırmızılı takım, 3 sezon aradan sonra ligi 1. bitirerek 23. şampiyonluğuna ulaştı.
 • ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), ilk kez basın açıklaması düzenleyerek halk arasında UFO olarak bilinen tanımlanamayan hava cisimlerine ilişkin buldukları bulguları paylaştı. Tanımlanamayan hava cisimlerini inceleyen 16 kişilik ekip, çalışmalarında henüz insanüstü bir zekanın ürünü veya dünya dışında bir hayatın varlığının kanıtı sayılabilecek bir şey bulamadıklarını açıkladı.

Günün Gündemi Kitabı

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2022” kitabı çok yakında tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Nisan 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.