Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2021)

Ocak ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2021)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2021)

Bu haftanın (22 – 31 Ocak 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • OECD İstanbul Merkezi Açıldı
 • Branding Türkiye Medium’da
 • Sağlık Bakanlığı’ndan Su Kesintisi Uyarısı
 • Branding Türkiye Soruyor Başlıyor
 • Medya Sponsorluğu Şartları Güncellendi
 • Hangi Telefon Markasını Kullanıyorsunuz Anketi Sonuçlandı
 • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Ocak 2021)
 • Eşitsizlik Virüsü Raporu Yayınlandı
 • Getir İngiltere’de
 • Dünyadaki En Güvenilir Şehirler Açıklandı
 • Özel İletişim Vergisi Arttı
 • En Çok Değiştirilen Ad Ve Soyadlar Açıklandı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


OECD İstanbul Merkezi Açıldı

Türkiye ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) iş birliğiyle kurulan OECD İstanbul Merkezi geçtiğimiz günlerde düzenlenen tanıtım toplantısıyla açıldı. Açılış programı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ve çeşitli ülkelerden bakanlar ve üst düzey davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye Medium’da

Teknoloji Haberleri’ne bizden bir gelişmeyle devam ediyoruz. Yüzden fazla kategoride düzenli içerik üreterek ekosistemi besleyen Branding Türkiye, yalnızca 3F Fenomeni misyonuyla yayın yapmakla kalmıyor. Branding Türkiye, aynı zamanda yayınladığı içeriklerin milyonlara ulaşmasında büyük öneme sahip olan sosyal medyayı da etkin bir şekilde kullanıyor. Bu bağlamda meseleye bütünsel bakan ve birçok sosyal platformda özgün konseptler üreterek yayın yapan Branding Türkiye, kurumsal Medium hesabında ise “Haftanın İçerikleri” temalı içerikler paylaşarak arşivini yayınlıyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Sağlık Bakanlığı’ndan Su Kesintisi Uyarısı

Önceki yıllara göre daha kurak bir kış geçirmemizin bir sonucu olarak barajlardaki suların azalması nedeniyle Sağlık Bakanlığı, “Su Kesintisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler” temalı bir broşür hazırladı. Bakanlığın resmi web sitesinde yayınlanan “İçme Kullanma Suları” adını taşıyan bu içerik kamuoyunu bilgilendirme misyonu taşıyor. Yayınlanan içeriğin odağında ise su kesintilerine karşı yapılması gerekenler var.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye Soruyor Başlıyor

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye, Branding Türkiye Soruyor ile Linkedin özelinde “görsel sosyal anket”ler düzenlemeye hazırlanıyor. Her hafta Cuma günü yenilenen anketler, gündeme özel sorular içerdiği gibi aynı sektördeki markaların kullanım oranlarını anlamaya yönelik de gerçekleştiriliyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Medya Sponsorluğu Şartları Güncellendi

Teknoloji Haberleri’ne özellikle üniversite kulüplerini ilgilendiren bir duyuruyla devam ediyoruz. Koronavirüs salgını nedeniyle 2020 boyunca hem dünyada hem de Türkiye’de tüm etkinlikler, eğitimler, zirveler ve ödül törenleri online ortamda gerçekleştirildi. Branding Türkiye ise ekosisteme katkı sağlamak amacıyla 2020 yılında yüze yakın online etkinliği medya sponsoru olarak destekledi. 2021 boyunca da yine sektörel ve online etkinlikleri desteklemeyi sürdürecek. Üniversitelerde gerçekleştirilen online ve konsept birçok etkinliği 2020 boyunca medya sponsorluğu ile destekleyen Branding Türkiye 2021 özelinde önemli bir karar aldı. Yani üniversitelerdeki online etkinliklere olan destekle ilgili bazı ek şartlar getirildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Hangi Telefon Markasını Kullanıyorsunuz Anketi Sonuçlandı

Branding Türkiye’nin görsel sosyal anket odaklı ürünü Branding Türkiye Soruyor’da “Hangi Telefon Markasını Kullanıyorsunuz?” anketi sonuçlandı. Bu bağlamda 27 Ocak 2021 itibariyle ankete katılan toplam kişi sayısı 309 olup bu kişilerin 151’i Apple, 83’ü Samsung, 45’i Xiaomi, 29’u Huawei kullandığını belirtmiştir. Ankette herhangi bir seçeneği işaretlemeyen 1 kişinin olduğunu da belirtelim.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Ocak 2021)

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir raporla devam ediyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Ocak 2021 için yayınlandı. Rapora göre Ocak 2021’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 8.638,02 TL oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Eşitsizlik Virüsü Raporu Yayınlandı

İnsanı yardım kuruluşu Oxfam tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan “Eşitsizlik Virüsü“ adlı rapora göre; dünyanın en büyük 10 zengininin servetleri, 2020 yılının 18 Mart ve 31 Aralık tarihleri arasında toplamda 540 milyar dolar arttı.

Getir İngiltere’de

Türk bir girişimci tarafından kurulan ve kısa sürede pazarda önemli bir paya sahip olan evlere sipariş uygulaması Getir, İngiltere’nin başkenti Londra’da faaliyet göstermeye başladı. Mobil teknoloji alanındaki böylesi girişimlerin dünya çapında rağbet görmesi sevindirici.

Dünyadaki En Güvenilir Şehirler Açıklandı

Haftanın gündeminin yer aldığı “Teknoloji Haberleri”ne güzel bir gelişmeyle devam ediyoruz. Toplamda 431 şehrin değerlendirildiği “Numbeo Güvenlik Endeksi”nde dünyanın en güvenli şehirleri sıralandı. Endekste Türkiye’den de bir şehir var. Buna göre Eskişehir, 82,42 güvenlik endeksi ile dünyanın en güvenli şehirleri sıralamasında 8. sırada yer aldı.

Özel İletişim Vergisi Arttı

Teknoloji Haberleri’ne herkesi yakından ilgilendiren bir gelişmeyle devam ediyoruz. Yüzde 7,5 olan ve iletişim hizmetlerine uygulanan Özel İletişim Vergisi (ÖİV) yüzde 10 oldu. Konuya dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece elektronik haberleşme işletmeciliği kapsamındaki hizmet türlerinde (konuşma, mesajlaşma, internet vs.) uygulanan ÖİV oranı %10 oldu

En Çok Değiştirilen Ad Ve Soyadlar Açıklandı

Gündeme dair detayların yer aldığı “Teknoloji Haberleri”ni ilginç bir haberle tamamlıyoruz. İçişleri Bakanlığı, 2017 yılından bu yana en çok değiştirilen ad ve soyadları açıkladı. Buna göre 4 yılda toplam 260 binden fazla kişi soyadını, 124 binden fazla kişi ise adını değiştirmiş.


Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2021) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Ocak 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.