Türkiye ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) iş birliğiyle kurulan OECD İstanbul Merkezi bugün düzenlenecek tanıtım toplantısıyla açılıyor.

Açılış programı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ve çeşitli ülkelerden bakanlar ve üst düzey davetlilerin katılımıyla gerçekleştirilecek. Bu arada Koronavirüs nedeniyle açılışın video konferans yöntemiyle yapılacağını belirtelim.

OECD İstanbul Merkezi Açılıyor

İstanbul Odakule binasında faaliyet gösterecek olan OECD İstanbul Merkezi, Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme hedeflerinin gerçekleşmesine katkıda bulunma misyonuna sahip.

Merkez; rekabetçilik, girişimcilik, ticaret, kamu yönetişimi, yenilikçilik, beşeri sermayenin harekete geçirilmesi, bağlantılılık ve altyapının geliştirilmesi, iktisadi direncin artırılması ve yeşil büyüme ile yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası dünya ekonomisinin geleceği ve yeniden inşası gibi alanlara odaklanacak. Merkez ayrıca odaklandığı bu konularda çözüm odaklı politikalar geliştirecek.

Bu arada söz konusu merkezde; yüksek seviyeli ve teknik düzeyde toplantıların gerçekleştirilmesi de planlanıyor. Diğer bir deyişle OECD İstanbul Merkezi, önemli toplantılara ev sahipliği yaparak, paydaşlar arasında diyalog ortamı da sağlayacak.

OECD çalışmalarından Türkiye’nin yanı sıra başta Balkanlar, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrasya olmak üzere, yakın coğrafyadaki ülkelerin de faydalanmasına imkan vermesi amaçlanan İstanbul OECD Merkezi’nde, Türkiye’den ve diğer ülkelerden uzmanlar hep birlikte çalışacaklar.

OECD’nin 5. Merkezi Olacak

Türkiye’nin kurucu üyelerinden olduğu OECD, dünyanın önde gelen, gelişmiş ve gelişmekte olan 37 ülkesinin üye olarak yer aldığı küresel bir erişim ağı olma özelliği taşıyor. Önemli bir misyona sahip olan OECD’nin geniş bir etki alanı bulunuyor.

Bu arada OECD’nin ana merkezi olan Paris dışında, Berlin, Meksiko, Tokyo ve Washington‘da da merkezleri bulunuyor. Bu bağlamda OECD İstanbul Merkezi, OECD’nin 5’inci bölgesel merkezi olma özelliğine sahip.

OECD Hakkında 

OECD, 14 Aralık 1960 tarihinde imzalanan Paris Sözleşmesi’ne dayanılarak, 1961’de kurulmuştur ve savaş yıkıntıları içindeki Avrupa’nın Marshall Planı çerçevesinde yeniden yapılandırılması amacıyla 1948 yılında kurulan Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün (OEEC) doğrudan mirasçısıdır. Üyelerinin büyük bir bölümü AB ve İUT üyeleridir, çoğunluğu da gözlemci üyelerdir. OECD ülkeleri sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkelerden oluşmaktadır. (Wikipedia)


💡 Joe Biden Yemin Etti

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.