Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2023)

Ocak ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2023)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2023)

Bu haftanın (1 – 7 Ocak 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • 2022’nin En Çok Tercih Edilen İsimleri
 • Dış Ticaret İstatistikleri (2022)
 • Enflasyon Açıklandı (Aralık 2022)
 • Memura Ve Emekliye Ek Zam
 • Twitter’da Veri İhlali Skandalı
 • TOGG, CES 2023’te
 • Anıtkabir’in Ziyaretçi Sayısı Açıklandı (2022)
 • Teknoloji Haberleri (Eylül 2022)
 • Akademi Futbol’un Yeni Sayısı Çıktı (Aralık 2022)
 • Branding Türkiye İle WordPress Okulu Partner Oldu
 • Apartman Dairesinde Hayvanların Gürültü Yapması

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji başta olmak üzere haftalık gündemi!


2022’nin En Çok Tercih Edilen İsimleri

2022’nin en çok tercih edilen isimleri belli oldu. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2022’de 1 milyon 22 bin 737 bebek nüfus kütüklerine tescil edilirken, en çok tercih edilen isimler erkeklerde Alparslan, kızlarda ise Zeynep oldu. Öte yandan 2022’de 15 bin 836 ikiz, 373 üçüz, 7 dördüz ve 1 beşiz doğum gerçekleşti.

Dış Ticaret İstatistikleri (2022)

Türkiye’nin 2022 yılı dış ticaret istatistikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Buna göre Türkiye’de ihracat, 2022 yılında bir önceki yıla göre %12,9 arttı. 2022’de toplam ihracat ise 254,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türk Lirası cinsinden ihracat yapılan ülke ve bölge sayısı 197’ye yükselirken Türk Lirası ile gerçekleşen dış ticaret hacminin ise 350 milyar TL’ye yaklaştığı ifade edildi.

Enflasyon Açıklandı (Aralık 2022)

Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre enflasyon yıllık %64,27 aylık ise %1,18 oldu. ENAG’a göre enflasyon yıllık %137.55 aylık ise %5.18 oldu.

Memura Ve Emekliye Ek Zam

Memura ve emekliye yapılan zam oranı artırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, %25 olarak duyurulan memur ve emekli maaş artış oranını %30’a çıkardıklarını açıkladı. Böylece en düşük emekli maaşı 5 bin 500 lira oldu.

Twitter’da Veri İhlali Skandalı

Twitter önemli bir veri ihlali suçlanması ile karşı karşıya. The Guardian’da yayınlanan haberde, 200 milyondan fazla Twitter kullanıcısının e-posta adresinin çalındığı ve bunların internetteki bir forumda yayınlandığı belirtildi.

TOGG, CES 2023’te

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz. ABD’nin Las Vegas şehrinde 5 – 8 Ocak tarihleri arasında düzenlenen dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES’te Türkiye’nin mobilite alanında küresel teknoloji markası TOGG da yerini aldı. TOGG, CES 2023 için oluşturduğu “Dijital Mobilite Bahçesi”nde ziyaretçilerini ağırladı.

Anıtkabir’in Ziyaretçi Sayısı Açıklandı (2022)

Anıtkabir’in resmi internet sitesinde, 2022’deki ziyaretçi sayısı açıklandı. Buna göre; Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’i 2022 yılında 3 milyon 677 bin 740 yerli, 288 bin 546 yabancı olmak üzere toplam 3 milyon 966 bin 286 kişi ziyaret etti.

Teknoloji Haberleri (Eylül 2022)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Eylül 2022)

Akademi Futbol’un Yeni Sayısı Çıktı (Aralık 2022)

Türkiye’nin futbol odaklı yeni spor dergisi Akademi Futbol’un Aralık (2022) sayısı çıktı. Her ayın 15’inde yayınlanan dergide Türk ve dünya futboluna dair tüm detaylar işin uzmanları tarafından değerlendiriliyor. Futbolun tüm paydaşlarını buluşturan dergide aynı zamanda birbirinden önemli dosya konuları da yer alıyor. Devamını oku

Branding Türkiye İle WordPress Okulu Partner Oldu

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine bizden bir haber ile devam ediyoruz. Bütünleşik pazarlamaya dair tüm olguların akademisyenler ve sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildiği, dijitalin dinamiklerine uygun bir yayın politikasına sahip olan, 3F Fenomeni çerçevesinde ve 360 derece içerik misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Branding Türkiye; yazılı, görsel, sesli ve videolu akademik ve aktüel içeriklerle ekosistemi beslemeyi sürdürürken bir taraftan da gerçekleştirdiği marka işbirlikleri ve sponsorluklarla da adından söz ettiriyor. Buna göre Branding Türkiye, WordPress alanında kamusal ve kurumsal işletmelere uluslararası standartlarda hizmet sağlayan Türkiye’nin en önemli WordPress Geliştirme Eğitim ve Topluluk markası olan WordPress Okulu ile partner oldu. Devamını oku

Apartman Dairesinde Hayvanların Gürültü Yapması

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemini Hukuk kategorisinden bir bilgi ile tamamlıyoruz. Aynı apartmanda birlikte yaşayan komşuların evcil hayvan beslemeleri hukuken yasaklanmamıştır. Fakat apartman yönetimi tarafından alınacak karar ile evcil hayvan bulundurulması yasaklanmaktadır. Peki apartman dairesinde hayvanların gürültü yapması tahliye sebebi midir? Devamını oku

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2022) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Ocak 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.